Mac mini s Apple M1 čipsetem porazil v testech výkonu všechny doposud představené Macy
Ještě to není ani týden od představení prvního ARM čipu od Applu a internet už zaplavují první benchmark testy. Pojďme se tedy povídat, jak si Apple M1 vede v porovnání s Intel procesory. Nejnovější srovnání hrubého výkonu proběhlo v programu Geekbench a ukazuje, že čip M1 je ve výkonu na jedno jádro daleko před výrobcem sídlícím v Santa Clara (Intel). Co to znamená v řeči čísel?
Intel Core i9 vypadá vedle Apple M1 jako chudý příbuzný
Geekbench naměřil Apple M1 ve výkonu na jedno jádro 1741 bodů (Mac mini), zatímco nejvýkonnější Intel Core i9 v útrobách 27palcového iMacu, představeného letos v létě, dosáhl na 1251 bodů. Test byl navíc spuštěn pod emulátorem Rosetta 2 – nástroj, který v reálném čase převádí x86 programy na ARM architekturu. Jinými slovy, Mac mini nemohl za těchto okolností využít svůj maximální výkonnostní potenciál. Výsledky tedy odpovídají přibližně 78-80 procentům maximálnímu výkonu čipu Apple M1.
To jsou ale výsledky na jedno jádro. Ve vícejádrovém srovnání už to tak slavné není. Tady obsadila M1 až 13. místo s výsledkem 7 643 bodů – pro porovnání, Mac Pro z roku 2019 dosáhl na 18 961 bodů.
Zajímavé jsou i další výsledky zveřejněné v tabulce Geekbench. MacBook Air, který disponuje stejným procesorem jako Mac mini, má téměř o 100 bodů méně. Jak je to možné? Může za to především chlazení. MacBook Air se totiž chladí pouze pasivně a pokud procesor vystavíme vysoké zátěži po delší dobu, dochází vlivem stoupající teploty k automatickému podtaktování a tím logicky také k nižšímu výkonu jednotlivých jader.
Rosetta 2 jako propracovaný převodník x86 architektury
Zveřejněné výsledky jsou určitě zajímavou zprávou. Pokud jste si doposud, stejně jako já, kladli otázku, jak na tom budou programy a aplikace, které poběží na Rosetta 2 – tedy nebudou ještě kompletně přepsány do ARM architektury, tak zřejmě máme odpověď. Pokud totiž benchmark test s Rosettou 2 využíval 80 procent maximálního výkonu, nepřepsané aplikace na tom budou přibližně podobně. Je tak dost možné, že běžný uživatel si ani nevšimne výkonnostního rozdílu při používání aplikací třetích stran, které vývojáři zatím nepřepsali.