Mac mini s M4 čipem umožňuje výměnu SSD za úložiště s vyšší kapacitou. Má to ovšem jeden háček

První rozborky Macu mini s M4 čipem odhalily jednu celkem zásadní skutečnost. Ta souvisí s interním úložištěm, u něhož se Apple rozhodl navrátit k řešení, kdy základní verze s 256GB kapacitíu využívá dvojici paměťových modulů. To znamená, že i nejlevnější konfigurace bude stejně rychlá jako dražší sestavy s 512GB a větší pamětí.
Dříve totiž Apple u vstupních konfigurací používal jednomodulové paměťové čipy, které z principu věci nejsou tak rychlé. Na novém Macu mini je ovšem ještě zajímavější fakt, že jeho úložiště je modulární. To znamená, že ho lze snadno vyjmout, protože není napevno připájené k základní desce počítače.
Na internetu se již objevily první úspěšné pokusy o výměnu NAND pamětí za moduly s vyšší kapacitou. Je však nutné jedním dechem dodat, že celý proces není nic, co byste zvládli u sebe doma s pájkou za tři stovky z hobby marketu. Paměťové moduly jsou sice vyměnitelné, ale na trhu neexistuje žádná firma, která nabízela varianty modulů s vyšší kapacitou. Náročnost výměny pamětí v Macu mini M4 v domácích podmínkách hezky vysvětluje dosdude1, jehož video si můžete pustit níže.
Čistě hypoteticky by dávalo smysl, aby se této příležitosti chytly producenti počítačového příslušenství. Určitou nadějí jsou různé projekty, jako je ten od společnosti Polysoft Services, která plánuje v dohledné době začít prodávat paměťové moduly pro Mac Studio, který má interní architekturu řešenou podobně jako nový Mac mini, respektive SSD není napevno připájené k základní desce. Je však otázkou, jak se k tomu postaví samotný Apple, který podobné snahy výrobců třetích stran nemá dvakrát v lásce.