Novinky

Apple získal patent na unikátní technologii, která může zásadně urychlit vývoj skládacího iPhonu

Apple tento týden získal klíčový patent, který mu usnadní vývoj skládacích zařízení. Přihláška popisuje unikátní mechanismus s pohyblivými klapkami, které napomáhají zabránit poškození displeje při jeho skládání.

Na současném trhu jsou již dostupné skládací smartphony, ovšem podle reakcí uživatelů mají stále velmi daleko k tomu, aby se z nich stala masově rozšířená záležitost. Příkladem za všechny je Samsung Galaxy Fold, který sice působí jako smartphone z nového desetiletí, nicméně je to právě skládací mechanismus, který je jeho největší slabinou. V oblasti přehybu totiž dochází k nadměrnému namáhání panelu, což logicky vede k rychlejší degradaci. Pak je tu ještě samotný přehyb, který je viditelný už letmým pohledem, což může během používání rušit či zbytečně odvádět pozornost.

O něco lépe je na tom Motorola Razr, u níž výrobce vsadil na odlišnou konstrukci. Ta využívá speciální mechanismus, který je podobný tomu, co popisuje Apple ve svém patentu. Ovšem ani zde nelze hovořit o ideálním řešení. První recenzenti si totiž stěžují na vrzavé zvuky, které jsou slyšet při otevírání i zavírání smartphonu.

Uznaný patent Applu jde v tomto směru o něco dál. V technickém popisuje vysvětluje, že smyslem pohyblivých klapek je podepření displeje v místech jeho ohybu, čímž eliminuje jeho možné zvlnění. Při zavření se naopak klapky přesunou do takové polohy, aby udělaly místo displeji, respektive jeho ohýbané části. Díky tomu je namáhání panelu daleko menší, což výrazně snižuje riziko jeho poškození.

Skládací smartphony obecně jsou úžasnou ukázkou těch nejmodernějších technologií, nicméně stále stojí na začátku své cesty. Než se promění do podoby, která bude vhodná pro každodenní použití, bude to ještě nějakou dobu trvat. V případě Applu lze očekávat, že do světa vypustí skládací iPhone či iPad pouze tehdy, když si bude jeho koncepcí 100% jistý. A to za současných možností bohužel nelze. 

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close