Watch
One more thing… tohoto, snad již dnes, legendární hesla nebylo z pódia jablečných keynote velmi dlouho slyšet. Steve Jobs s ním, zpravidla za perfektního načasování, uvedl další překvapivou novinku. Tim Cook to na úterní keynote provedl přesně tak, a představil Apple Watch, jablečné hodinky, o kterých se hovořilo dlouhou dobu. Spustil tak ohromné ovace všech přítomných.
Apple hovoří o svých inteligentních hodinkách jako o nejosobitějším produktu, který kdy vyrobil…zřejmě proto, že Vám bude z celé produktové řady nejblíže a budete s ním v neustálem kontaktu. Apple Watch se dočkali velkého přirovnání s revolučními jablečnými produkty minulosti. Macintosh 128k přinesl v roce 1984 grafické uživatelské rozhraní a myš, v roce 1997 byl představen nový iMac jako velký návrat k filozofii původního Macintoshe, v roce 2002 jsme tu měli revoluci v podobě hudebního přehrávače iPod a pořádné digitální distribuce multimediálního obsahu a nakonec rok 2007 a iPhone, který zcela změnil trh s mobilními telefony. Apple Watch mají být dalším takovým produktem v této řadě schopné měnit svět.
V čem spočívá revoluce na zápěstí? Zejména ve zcela nové platformě a způsobu jejího ovládání. Hodinky dostávají do vínku vlastní uživatelské prostředí ovladané pouhou dvojicí členů – digitální korunkou, zcela přirozenou hodinkám, a dotykovým displejem, který disponuje dvěmi úrovněmi snímání – dotyk a tlak. Otáčivá korunka obecně přebírá funci zoomování a displej systém gest, byť displej nabídce malé dispozice mohlo by být ovládání vzhledem k publikovaným materiálům příjemné.
Hodinky se budou nabízet ve dvojici velikostí těla (jednou budou mít na výšku 38 mm, podruhé 42 mm), v trojici edicí, šestici verzí těl, šesticí různých řemínků a budou obsahovat hromadou možností editace displeje. Systém editace přináší širokou škálu kombinací a možností personifikace. Vypadá to, že nám Apple ušije hodinky na míru. Pojďme si zrekapitulovat možnosti:
Dvojice velikostí těla
Šestice materiálů těla
Šestice řemínků
A opravdu hromada vizuálních možností jak si nechat na displeji zobrazit čas.
Apple řadí své hodinky do trojice různých edicí:
Co se týče uživatelského rozhraní, které nese název Glances, můžeme jej svou logikou a vzhledem přirovnat k prosředí z iOS nebo Dashboard z OS X. Kulaté ikonky jsou poskládány do mozaiky, ve které se pohybujeme pomocí posunu na displeji nebo otáčením digitální korunkou. Po boku toho všeho budou hodinky komunikovat pomocí vybrací, ať už upozorněním na notifikaci či v prostředí navigace, kdy vás jedno zavibrování nasměruje doleva, dvojité zase doprava. V souvislosti s notifikacemi se dostáváme k meritu využití hodinek, konektivitě s iPhone, konkrétně modelů iPhone 5S, 5C, 6 a 6 Plus. Hodinky mohou zcela přebrat notifikační úlohu a informovat tak o všem, co se děje na vašem telefonu. Krom toho všeho se též do hodinek zabydlela digitální asistentka Siri, která přináší na tuto platformu ovládání hlasem.
Jaké jsou vlastně primární funkce a lákadla Apple Watch?
- Publikace času – to dává přeci u hodinek smysl.
- iMessage – hodinky umí posílat jablečné zprávy, můžete je nadiktovat nebo zvolit z odpovědi, kterou hodinky sami dle obsahu příchozí zprávy nabídnou. Kupříkladu zeptá-li se vás někdo kde jste, hodinky by měli sami nabídnout odpověď s vaší aktuální polohou atp.
- Telefonování – hodinky budou spárovány s vaším mobilním telefonem iPhone, čímž mohou převzít funkci mikrofonu a sluchátka, cosi jako hand-free. Osobně jsem zvědav, jak to celé bude působit, ale vypadá to, že se blížíme hodinkám, které míval na ruce Michael Knight.
- Mailování – v souvislosti s notifikacemi si budete moci na displeji Apple Watch prohlédnout příchozí email z iPhone, označit jej vlaječkou, nebo statusem přečteno, či jej rovnou přesunout do koše a nebo jej otevřít na mobilním telefonu pro odpověď.
- Čmáraní po displeji – na displeji hodinek můžeme prstem nakreslit nějaký tvat a odeslat jej na další hodinky. Budeme potřebovat konektivitu, čili buď být na Wi-Fi nebo být spárováni s mobilním telefonem iPhone skrze Bluetooth. Uvedomuji si, že jsem přehlédl, zda budou hodinky disponovat Wi-Fi modulem, prosím případně doplňte do komentářů.
- Vysílačka – hodinky nabídnou též cosi, co může připomínat vysílačky. Opět bude zapotřebí konektivity a budeme tak moci hlasově komunikovat z hodinek na hodinky. Myslíte opět na Michaela Knighta?
- Štouchnutí – v raných dobách mobilních telefonů bylo populární “někoho prozvonit”, na Facebooku můžeme štouchat a na Apple Watch můžeme tapat, tedy ťukat na displej a odeslat výsledek na další hodinky. Kupříkladu tři tapnutí na displeji zobrazí trojici kruhů, obdobně jako na vodní hladině, a odešlou na displej jiných hodinek. Nabízí se též barevné variace, čili můžete si s konkrétní osobou domluvit vlastní způsob komunikace, cosi ve smyslu tajné “morseovky”.
- Snímač pulsu – hodinky jsou na spodní straně opatřeny čtveřicí kulatých senzorů, které monitorují tep a přítomnost hodinek na zápěstí. Zatlačíme-li dvojicí prstů na displej zobrazí se tep srdce prostřednictvím animace, který můžeme odeslat na jiné Apple Watch. Jejich příjemce nejen, že uvidí tep srdce na displeji, ale i jej pocítí pomocí vibrací, které hodinky vyvolají. Je to zcela nový a odlišný způsob komunikace.
- Monitoring aktivity – asi další hlavní meritum hodinek po zobrazování času. Hodinky nás budou sledovat ať už budeme sedět, cvičit nebo v pohybu za chůze či běhu. Budeme-li delší dobu sedět, hodinky nám to dají na vědomí, to je funkce, kterou osobně velmi potřebuji. Apple Watch se též budou snažit zvyšovat náš pohyb, abychom spálili více kalorií atp. Samozřemostí je kompletní archivace všech dat a jejich následné vyhodnocení s aplikací Zdraví, která se objeví v iOS 8. Hodinky nás též upozorní, budeme-li v polovině plánované aktivity či těsně před jejím ukončením. Motivační se zdá též systém ocenění a dosahování milníků, které posunou osobní aktivitu zase o kousek kupředu.
- Možnost plateb prostřednictvím nové platformy Apple Pay – jak již víme z předchozího článku, iPhone 6 s sebou přinesl novinku v podobě bezkontaktních plateb Apple Pay, jablečné Watch na tom nebudou jinak, budeme-li mít hodinky na zápěstí budeme moci platbu provést pouze s nimi bez nutnosti vytahovat iPhone z kapsy. O Apple Pay si povíme více v dalším samostatném článku. Platby skrze hodinky budou proveditelné pouze v případě, že máme hodinky na ruce.
- Kalendář – hodinky obsahují aplikaci kalendář známou z jablečného ekosystému, samozřejmostí bude synchronizace s našimi zařízeními a přehled nadcházejících událostí včetně notifikací.
- Mapy a navigace – hodinky zobrazí nejen současnou polohu, ale mohu nás též odnavigovat do potřebné destinace, zřejmě pouze ve spojení s iPhone.
- Passbook – součástí softwarové výbavy bude též aplikace Passbook, skrze kterou budeme moci volit kreditní či debetní kartu pro funkci Apple Pay. Též nabídne přehled aktuálních kupónů v aplikaci, jejich expiraci a další informace.
- Ovládání multimedií – hodinky Apple Watch mohou též sloužit jako dálkové ovládání pro přehrávání hudby na iOS zařízení, pro ovládání iTunes knihovny na Macu či pro ovládání aplikace Fotoaparát na iPhonu či iPadu, která dokonce zobrazí na displeji hodinek to co vidí aktuálně zvolená čočka fotoaparátu. Uvidíme v praxi jak to bude použitelné, ovládání fotoaparátu by mohlo být velmi zajímavé za předpokladu, že iPhone umístíme do stativu a tím pádem se můžeme pohybovat přímo ve scéně a upravovat ji. Druhou stranou jak moc je to nutné na poli fotografování s mobilním telefonem? Mne se to rozhodně velmi líbí… Dalším funkcí ve spojení s fotografiemi je možnosti prohlížet si knihovnu fotografií označených jako oblíbených.
- Čas – krom odečtu aktuálního času budeme moci na hodinkách též využívat stopky, časovač, budík a sledovat světový čas.
- Počasí a burza – ne, že by tyto dva segmenty spolu nějak souvisely, ale spojil jsem je do jednoho bodu. Aplikace nabídnou funkce obdobné těm, které známe z platformy iOS.
- Siri – pomocí Apple Watch si pokecáme se Siri obdobně jako náš již známý Michael Knight se svým vozítkem.
- Nové API – v souvislosti s novou platformou se otevírají nové brány pro vývojáře, rodí se nám před očima zcela nové možnosti, kterých mohou využít nové projekty a vývojáři. Můžeme vyvíjet aplikace přímo jako samostatný software jakým jsou hry a další nebo jako ovládací segment nějakého produktu. Dovedu si představit spojení Apple Watch s inteligentní domácností. Kdy při příjezdu před dům otevřete hodinkami vrata od garáže, rozsvítíte si kuchyni, zjistíte, že jste přehlédli notifikaci od ledničky, která vám říká, že nemáte už dva dny v lednici žádné ovoce, spustili jste centrální vytápění, hudbu, televizi, zapálili si krb, předehřáli troubu, napustili vířivku, zavřeli rolety, spustili saunu a já nevím co ještě. Tak trochu z nás asi budou za pár dekád nemyslící tvorové, protože si bez technologie ani nezavážeme tkaničky od bot.
Jako stěžejní vidím spojení Apple Watch s novým iPhone 6, což bylo též na keynote uváděno, díky čemuž hodinky nabydou dalšího významu a funkcí oproti stavu, kdy by jste vlastnili pouze hodinky. Při objektivním zamyšlení na tom není nic zvláštního, je to způsob jak hodinky lépe integrovat do celého Apple ekosystému s tím, že tu máme nový segment, který jeho opodstatněnost jen podtrhuje. Mnozí již lamentují nad novými Apple Watch, nad jejich filozofií, cenou, designem a ve srovnání s konkurenčními produkty. Já myslím, že je to jako se vším, a nemá smysl se tím více zaobírat. Každý budeme hodinky vnímat po svém.
Hodinky Apple Watch by se na trhu měli objevit začátkem příštího roku a jejich cena bude začínat na $349, zřejmě dojde do Evropy k převodu $1 = 1€, tedy cena by mohla být necelých 10.000,-Kč. Uvidíme.
V souvislosti s novými Apple Watch a celou keynote uvolnil Apple videospoty včetně záznamu celé konference, které přikládám pod článek.
Jeden komentář