Recenze

iPhone 5C – recenze

Úvod, balení, technické parametry

V recenzi se dnes zaměříme na diskutovaný model mobilního telefonu iPhone 5C, který si vydobil několik označení evokující nízkou cenu a koncového zákazníka, který má hlouběji do kapsy a to ještě před jeho uvedením na keynote 10. září 2013, na které byl společně představen s modelem mobilního telefonu iPhone 5S. Je to tedy poprvé, kdy nám Apple naservíroval dvojici modelů iPhone najednou.

Proč iPhone 5C? Rozklíčujme situaci...nový iPhone 5S nahradil svého předchůdce iPhone 5, který by však dle "zažitého vzorce" měl zůstat stále v nabídce, jen s přívětivější cenovkou. Ovšem iPhone 5 zcela zmizel, nahradil jej nový model iPhone 5C, se kterým sdílí totožné technické parametry uložené v novém těle, tolik diskutovaném plastovém těle. Cenovka je oproti iPhone 5S přívětivější pouze nepatrně. Co je tedy vlastně špatně? Zřejmě fakt, že plast jako konstrukční materiál je vnímán jako cosi obyčejného či nekvalitního. Jenže není plast jako plast, do té doby, než uchopíte iPhone 5C do rukou. V Cupertinu mají dlouholeté zkušenosti s užitím plastu jako konstrukčního materiálu z éry počínaje prvním počítačem iMac G3 a konče telefonem iPhone 3GS. Pravdou je, že řada bílých a černých MacBooků byla pověstná konstrukční vadou způsobující praskání po obvodu těla, druhou stranou poslední model bílého platového unibody MacBooku situaci alespoň lehce napravil. Plast s sebou přináší též jednu důležitou vlastnost...barvy. iPhone 5C je barevný až z toho oči přechází, odstíny se inspiruje od svého kolegy iPodu a právě porovnáním barevnosti této dvojice produktů uvidíme výrazný rozdíl v barevném spektru použitého materiálu. iPhone 5C je hladký, lesklý, kdežto iPod je na omak sametovější a viditelně pórovitější. Právě barva je hlavní vlastností skloňovanou pro bytí iPhone 5C. Na prezentační stránce na webu apple.com je vyzdvyhována barva jako prvek individualizace a vyjádření se, či ztotožnění se s osobností, emocemi nebo pocity. Apple si tímto modelem jistě nalezl příznivce z mladší generace, která má blíže k individualismu osobnosti. Zda je toto odpovědí na otázku: "Proč iPhone 5C?" musíte posoudit již sami. Pojďme dále...

iPhone-5C

iPhone5C-01

Nový jablečný telefon opustil své tradiční balení a usídlil se v plastové průhledné krabičce po vzoru mnohých iPodů. Při prvním pohledu mne zamrzelo, že si neužiji pověstný zážitek z rozbalování Apple produktů, které osobně vnímám jako vyvrcholení procesu nákupu. Odtud vede již jen jedna cesta...samotné užívání. Druhou stranou, nevadí mi to u iPodů, ke kterým mi takové balení pasuje, proč se jím zabývat u nového telefonu. Prostě tomu tak je. Z přiložených obrázků je patrné, že testovaný produkt je již pár dnů užívaný a můžeme tak posoudit odolnost a náchylnost telefonu k běžnému poškození.

V balení nalezneme následující:

  • mobilní telefon iPhone 5C s iOS 7 - námi testovaný v bílé barvě
  • stručnou dokumentaci, tradiční samolepky
  • sluchátka Apple EarPods s ovládáním a mikrofonem
  • USB kabel s konektorem Lightning
  • napájecí adaptér

iPhone5C-02

Základní technické parametry iPhone 5C

Rozměry 124 x 59 x 9 mm
Hmotnost 132 g
Displej dotykový, IPS LCD, rozlišení 1136 x 640 px / 326 ppi, úhlopříčka 4“
Procesor a paměť dvoujádrový 1,3 GHz procesor Apple A6, grafika PowerVR SGX 543MP3
1 GB RAM, vnitřní paměť 16/32 GB
Operační systém iOS 7
Fotoaparát 8 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa

Graf ceny produktu Apple iPhone 5C 16GB poskytuje server Heureka.cz

První dojem

Telefon padne do ruky jako ulitý, na omak je mnohem hladší než jeho hliníkový kolega iPhone 5S, od kterého se odlišuje též rozdílnou váhou. iPhone 5C je o celých 20g těžší, rozdíl se zdá pocitově znatelnější. Zpracování je tradičně na vysoké úrovni, které se u cenové kategorie nad 10.000,-Kč a zvláště u produktů Apple očekává. Plastová konstrukce působí velmi robustním a pevným dojmem. Vše sedí přesně na milimetr, nic nevrže, nehýbe se. V minulosti jsme měl tu čest s mnohými plastovými těli mobilních telefonů, ale iPhone 5C je zcela z jiného těsta, polykarbonátového, které je z vnitřní strany vyztuženo. Dlouho jsem přemýšlel k čemu tělo iPhone 5C přirovnat...k napájecímu adaptéru MagSafe 2 pro MacBooky. Přesně tak totiž na omak působí.

Na čelní straně telefonu nalezneme 4" displej s jemným Retina rozlišením 1136 x 640px při 326 ppi, dále kameru FaceTime zaznamenávající fotografie v rozlišení 1,2MP (1280 x 960px) a video v HD 720p, senzor jasu a vzdálenosti, reproduktor a v dolní části tlačítko Home Button. Zadní strana nese jablečné logo v černě barvě, tradiční technické anotace a čočka fotoaparátu iSight s LED bleskem. Po levé straně si povšineme slotu pro nanoSIM kartu, na opačné straně tlačítek pro ovládání hlasitosti a přepínač mezi tichým a běžným režimem.

 

 

Displej

Parametry displeje jsme si již stihli popsat v předchozím obsahu a vlastníte-li iPhone 5 či iPhone 5S jsme s iPhone 5C na stejné lodi. Za zmíňku stojí velmi dobré pozorovací úhly, za kterými stojí technologie IPS a oleofobní vrstva, která se postará o lepší pohyb prstu na krycím skle. Já však vždy přikládám krycí ochranou folii, která disponuje odlišnými vlastnostmi ať už se jedná o zanechání otisků či odolnost vůči poškození.

Uživatelské prostředí systému iOS 7 velmi dobře koresponduje s designem samotného telefonu. Stejně jako on hýří barvami tapety na pozadí displeje. Recenzovaný model je vyveden v bílé barvě, ale setkal jsem se i s ostatními barevnými variantami, které dokážou velmi efektně doplnit defaultní barevné tapety. Kombinací kupříkladu modrého těla a modré tapety docílíme zajímavé vizuální hloubky. Je to však jen drobnost, která však dokáže potěšit.

Samotným systémem iOS 7 se nebudeme zabývat podrobněji, neboť jej již užívá většina majitelů jablečných telefonů. Od předchozí verze iOS 6 se liší diametrálně právě díky novému designu uživatelského prostředí, ve kterém dominuje plochý flat design přinášející nové barevné odstíny a efekty. Za mne jako grafického designera palec nahoru, obdobně jako se vyvíjí web design vyvíjí se i jiné platformy a ruku na srdce skeumorfismus je minulost. Vše má své místo v čase a není věčné.

iphone5c-recenze01

 

Fotoaparát a kamera

iPhone a jeho fotoaparát patří, na základě nejrůznějších fototestů, mezi nejlepší fotomobily, které jsou na trhu nabízeny. U iPhone 5C tomu nebude jinak, využívá shodnou techniku jako předchůdce iPhone 5, tedy 8 Mpx čočku, LED blesk, clonu f/2.4, 3x digitální zoom, detekci tváře a fotografie ve formátu panorama s rozlišením až 28 Mpx.

Samotné možnosti nastavení fotoaparátu jsou tradičně závislé zejména na opračním systému, kterých s verzí iOS 7 přibylo. Můžeme využít jak klasický poměr stran, tak čtvercový, vhodný zejména pro "instagramování", dále režimu video a panorama. Nově jsou také k dispozici nejrůznější barevné filtry, mnohými spojované s těmi z Instagramu, zda dosahují jejich kvalit nebo efektnosti musí asi každý posoudit sám, neboť je zde značný prostor pro subjektivní pocit. Potěší též funkce HDR a ovládání blesku, který můžem vynutit, ponechat na automatice či jej deaktivovat. Zachycený snímek můžete též základně upravit, ale pro širší možnosti editace doporučuji využít nějaké další aplikace. Vystačítě si jistě i s iPhoto, která nabízí mnohem více možností jak se snímkem naložit.

iphone5c-03

Co se týče hodnocení fotografií a jejich kvality, nerad hodnotím, neboť se jedná stále o fotomobil, byť s velmi kvalitním výstupem. Srovnávat fotomobily a digitální zrcadlovky je naprostý nesmysl, neboť jsou to dva zcela odlišné světy. Ovšem situace opačného charakteru nastává u kompaktních fotoaparátů, kterým dle mého názoru pomalu, ale jistě odzvoní. Nemá smysl se neustále honit za počtem Mpx, protože fotografie určené z kompaktů nebo fotomobilů nemají ambice do profesionální sféry a předpokládám, že nikdo z vás nebude fotit podklady pro reklamu bilboardových rozměrů právě kompaktem nebo iPhonem. Proto mi to nedává smysl, jistě je dobrou cestou zaměřit se na vyladění výstupu. To je též mé nadhození k zamyšlení proč iPhone neustále rapidně nezvětšuje počet Mpx na svých produktech. Zda budete mít fotografii pro váš kupříkladu blog v rozlišení 8 nebo 10 Mpx je v zásadě jedno. Obecně řečeno...myslím však, že kompakty, vyjma platformy s vyměnitelnými objektivy, jsou v podstatě minulost.

Full HD video záznam na iPhone 5C je jen další kapitolou. Video pořídíte při 30 snímcích za vtěřinu a podpoří vás stabilizace obrazu, nově můžete též pořirovat snímky při samotném natáčení. Kvalitu videa může shlédnout na uvedeném záznamu.

 

Hardware

Jak jsme si již uvedli, technologicky je iPhone 5C převlečeným původním modelem iPhone 5. Využívá ty samé komponenty, které dávájí totožný výpočetní výkon. Uvnitř iPhone 5C tedy nalezneme:

  • dvoujádrový procesor Apple A6 o taktu 1,3GHz
  • tříjadový grafický čip PowerVR SGX 543MP3
  • operační pamět 1GB
  • uložiště o velikosti 16/32 GB dle zvolené varianty

Hodnotit celkový a grafický výkon mobilního telefonu, já vám nevím...v porovnání s ostatními modely iPhone to jistě není od věci. Alespoň nějaké papírové konkrétní odlišnosti ve výkonu jako takovém. Co se týče aplikací a her, ty které naleznete v iTunes Store budou na vašem iOS zařízení funkční tak jako tak, případně s grafickým omezením některých efektů. Srovnání výkonu s ostatními výrobci, jejichž hardware je založen na jiné platformě...je to zpravidla jen marketingový souboj v tom, kdo je výkonnější. Udělejte si obrázek sami z přiloženého videa a mrkněte na výsledky testů většiny mobilních telefonů ve známém testu Egypt HD.

 

Závěrem

Co říci závěrem? Jistě připomenout skutečnost, že společně s nákupem nového iPhone 5C s iOS 7 získáte zdarma přístup k mnohým jablečným aplikacím z iTunes Store. Nejzajímavějšími z celého výčtu jsou samozřejmě aplikace Pages, Numbers a Keynote.

apps

Dále nalezneme v iOS 7 běžné aplikace jako Kalendář, Hodiny, Mapy, Počasí, Akcie, Game Center, Passbook, FaceTime, Diktafon a další...s iTunes Store pak získáváte přístup k téměr milionu dalších aplikací.

Co se týče konektivity získáváme nově rychlé LTE, samozřejmě musíme se nacházet v místě, kterým je tato technologie dostupná. V ČR se situace ohledně pokrytí LTE stále zlepšuje, aktuální informace hledejte u svého mobilního operátora. LTE pak doplňují standardní GPRS/EDGE, 3G/HSPA a Wi-FI a/b/g/n. Poslední jmenované nám dovolí též jako u předchozích modelů vytvořit z iPhone 5C hotspot pomocí Bluetooth, Wi-Fi či kabelu.

No a nakonec se pojďme vrátit k otázce: Proč iPhone 5C? Je dalším produktem, který má za cíl oslovit další a stávající cílovou skupinu. Pokud o jeho koupi uvažujete musíte se zamyslet nad vašimi prioritami. Chcete mobilní telefon s aurou luxusu a nabitý lepší technologií? Pak volte jednoznačně iPhone 5S popřípadě jiného výrobce. Chcete-li však něco individuálního, crazy, cool a já nevím jaké přídomky ještě, ale stále s puncem kvalitního produktu, pak sáhněte po iPhone 5C. Srovnání filozofie obou modelů je něco lehce obdobného jako srovnání modelu Octavia a SuperB v případě automobilky Škoda. Jsou v zásadě rozdílné, ale uvnitř sdílí mnohé. Myslím, že nemá porovnávat oba telefonu, je to o pocitu a emoci, kterou chcete. Nevíte-li si rady, telefon si nejprve u některého z autorizovaných prodejců osahejte a vyzkoušejte.

 

Apple iPhone 5C 16GB
Apple iPhone 5C 16GB lze pořídit v 11 e-shopech za cenu od 7 995 Kč do 15 490 Kč (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button