Novinky

CarPlay dostalo v iOS 17.4 zásadní vylepšení. Nově si může Apple mapy zobrazit na displeji před volantem

Apple již velice brzy vypustí verzi systému iOS 17.4, která přinese změny kolem App Store na území EU, novou várku emoji a jednu na první pohled drobnou aktualizaci rozhraní CarPlay. V praxi se ovšem jedná o celkem zásadní vylepšení, po němž volají uživatelé již řadu let.

Oficiální vyjádření Applu zní takto: V systému iOS 17.4 s podporovanými vozidly CarPlay budou Mapy Apple zobrazovat nové prostředí na přístrojové desce s informacemi o nadcházejících manévrech. Uživatelé budou moci přepínat požadovaný typ zobrazení mezi hlavní obrazovkou a obrazovkou přístrojové desky klepnutím na tlačítko konfigurace mapy v pravém horním rohu hlavní obrazovky Mapy. Zjednodušeně řečeno, vozidla s digitální kapličkou přístrojů před volantem dostanou možnost zobrazit na displeji nativní aplikaci Mapy od Applu.

Beta verze iOS 17.4 je již nějaký čas dostupná, takže na internetu se šíří zkušenosti uživatelů, kteří si mohli novinku v CarPlay vyzkoušet. Zcela upřímně se musím přiznat, že jakmile jsem se o této funkci dozvěděl, jásal jsem jako malé dítě. Již nějakou dobu mi funguje z aplikace Apple mapy zrcadlení navigačních pokynů do digitální kapličky a také na head-up displej, ovšem samotné mapy zde zobrazit nešly. A pro většinu uživatelů bude tato funkcionalita stále nedostupná, jelikož zobrazení Apple map na sekundárním displeji podporuje pouze hrstka vybraných automobilů.

Takto vypadá zobrazení Apple map na sekundárním displeji ve voze Polestar

Novou funkci CarPlay podporuje pouze hrstka vozů

V současné době se ví pouze o několika vybraných modelem Volvo (Polestar) a BMW. V našich končinách nejrozšířenější vozy koncernu Volkswagen mají smůlu, což je ostatně také můj případ. V průběhu letošního roku má dorazit také zbrusu nová generace rozhraní CarPlay, skrze které půjde ovládat také klimatizace a další funkce vozu. Opět ale půjde o celkem exkluzivní funkcionalitu, která bude, alespoň zpočátku, dostupná pouze u vybraných vozů vyrobených v letošním roce. 

To je poměrně velká škoda, jelikož i starší modely mají často dostatečně dimenzovaný hardware, který nový CarPlay „utáhne“, takže jeho omezená dostupnost nepůsobí kdovíjak pozitivním dojmem. Na vině však není pouze Apple, jelikož o tom, na co si CarPlay ve vašem voze „sáhne“ rozhoduje zejména výrobce. Automobilkám se to ovšem příliš nelíbí, takže se k tomu většinou staví odmítavě, respektive nedělají vůbec nic.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button