Novinky

CarPlay nové generace dorazí v průběhu roku. Jako první se dočkají modely od Aston Martin a Porsche

Přepracovaná verze rozhraní CarPlay byla představena už na WWDC v roce 2022. Oproti aktuální variantě měla za cíl přidat podporu pro více displejů, změnit svůj vzhled a celkově se mnohem více integrovat do samotného systému automobilu. Ani po roce a půl jsme se však zatím nedočkali v CarPlay žádných nových funkcí z této nové přepracované generace. Až nyní se objevují první aplikace v beta verzi iOS 17.4 a zároveň byly aktualizovány informace ohledně samotného vydání.

Beta verze iOS 17.4 obsahuje přesně 8 aplikací, jež souvisí právě s novou generací CarPlay. Téměř všechny z nich se snaží udělat ovládání CarPlay a prvků samotného auta jednodušší a konzistentnější. Zde je jejich seznam:

  • Auto Settings: tato aplikace zajišťuje nastavení samotného vozidla a správu spárovaného iPhonu.
  • Car Camera: aplikace, jež poskytuje obraz z kamery auta.
  • Charge: pro elektromobily tato aplikace zobrazí informace o kapacitě baterie, zda se momentálně nabíjí, čas zbývající do plného nabití a další informace.
  • Climate: aplikace pro nastavení klimatizace. Zahrnuje možnosti pro změnu teploty, rychlost otáčení ventilátorů či možnost zapínání vyhřívání sedaček a volantu.
  • Closures: tato aplikace varuje řidiče, pokud jsou otevřené dveře či podává upozornění při poruše vozidla.
  • Media: Aplikace pro ovládání rádio stanic. Nabídne možnost třídění dle hudebního žánru a dalších filtrů.
  • Tire Pressure: Úkolem této aplikace je zobrazovat informace o tlaku pneumatik a varovat řidiče, když je tlak moc nízký či vysoký.
  • Trips: Tato aplikace předává informace o aktuální rychlosti, spotřebě, času cesty a další údaje spojené s jízdou.

Dle přiloženého obrázku z beta verze iOS 17 se můžeme domnívat, že do CarPlay přibude i obrazovka s rozloučením při odchodu z auta. Další fotografie poté zobrazuje paletu s barvami, na nichž bude moci uživatel měnit barevný odstín ambientního osvětlení.

foto: Macrumors
foto: Macrumors

Na stránkách společnosti Apple bylo uvedení prvních aut s novou generací CarPlay datováno na konec roku 2023. Nyní však byl tento údaj změněn na frázi, že „první modely budou vycházet v roce 2024.” Žádné přesnější informace o časovém rozpětí bohužel Apple neposkytl.

V jakých vozech uvidíme CarPlay nové generace?

Vedle přesného termínu je poté stále neznámý seznam automobilových značek, jež budou nový CarPlay podporovat. Při uvedení na WWDC se jednalo o značky Acura, Audi, Ford, Honda, Infiniti, Jaguar, Land Rover, Lincoln, Mercedes-Benz, Nissan, Polestar, Porsche, Renault a Volvo. Nyní však není jasné, kdy a zda vůbec někdy všechny tyto značky CarPlay nové generace do svých aut implementují. Pouze automobilka Aston Martin uvedla, že první modely s podporou nové generace CarPlay uvede v průběhu roku 2024, a to včetně jejich luxusního modelu DB12. S novým CarPlay se setkáme také v chystaných modelech Porsche, jejichž debut je naplánován na letošní rok.

foto: Macrumors

Další otazník poté visí nad implementací funkcí z nové generace CarPlay do nynějších vozů. Některé funkce z uvedeného seznamu by totiž teoreticky mohly být implementovány i do aut vyrobených do roku 2024 bez nutnosti montáže dalšího hardwaru. Zda však automobilky budou chtít přidat funkce také do starších aut a zároveň Apple zpřístupní určité funkce autům s dřívějším datem výroby a nerozřadí CarPlay jen na stávající a nový bez možnosti kombinace, je bohužel stále otázkou.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button