Novinky

Apple má dostat pokutu 500 milionů dolarů od Evropské unie na základě stížnosti od Spotify

To, že se Apple a Spotify nemají moc v lásce, je očividné už spoustu let. Stížnosti ze strany Spotify totiž přicházejí neustále už od roku 2013 a Apple je často kritizován zejména za monopolní chování a je osočován z toho, že znepříjemňuje vývojářům fungování na jeho platformě. Spotify poté před několika lety přišla vhod nespokojenost společnosti Epic Games, jež s Apple vedla soudní spor kvůli nastaveným podmínkám v obchodě App Store. Společnost Spotify se totiž postavila za Epic Games a samozřejmě byla ráda, že se tato kauza dostala do povědomí spousty lidí i úřadů, a vznikla tím pádem větší pravděpodobnost, že se bude jejich stížnost aktivně řešit.

Foto: Unsplash / autor: Omid Armin

Předminulý víkend se objevila zpráva, jež vypovídá o tom, že se komise Evropské unie chystá udělit společnosti Apple pokutu ve výši 500 milionů amerických dolarů. Důvodem je aplikování takové politiky v obchodu App Store, jež vytváří monopol a znesnadňuje vývojářům ostatních služeb zabývajících se streamováním hudby fungování na Apple zařízeních. Toto rozhodnutí vyšetřování sahá až do zmíněného roku 2013, kdy Spotify začalo podávat stížnosti na Apple.

Je v právu Apple nebo Spotify? To rozhodne Evropská komise

Konkrétním důvodem pro tuto pokutu bude zřejmě zákaz zmínky v jakékoliv aplikaci na iOS, jež by upozorňovala na fakt, že lze pořídit předplatné levněji na stránkách vývojáře či dávat přímo do aplikace odkazy na zakoupení předplatného mimo App Store. Tímto způsobem by totiž Apple přicházel o část zisků, jelikož si bere z plateb v aplikacích provize, a proto tyto zmínky raději zakázal.

Apple vydal oficiální prohlášení o společnosti Spotify, kde uvádí, že „jsou rádi, že mohou podporovat úspěch všech vývojářů, včetně Spotify, což je nyní největší hudební streamovací služba na světě. Společnost Spotify neplatí společnosti Apple nic za služby, které jí pomohly vytvořit, aktualizovat a sdílet její aplikaci s uživateli Apple zařízení ve 160 zemích po celém světě. Jejich stížnost se v podstatě týká snahy získat neomezený přístup ke všem nástrojům společnosti Apple, aniž by za to, co Apple poskytuje, cokoli platili.“

Za více než 10 let Apple udělal několik vstřícných kroků vůči Spotify, povolil například odkazovat z aplikace na správu účtu či umožnil komunikovat vývojářům přímo se zákazníky například prostřednictvím e-mailu, aby sdíleli uživatelům informace o jiných způsobech plateb mimo jejich aplikaci na iOS. Spotify se s těmito kroky nespokojilo. Pokud však Apple dostane od komise Evropské unie pokutu, dá se předpokládat, že se bude odvolávat a bude se snažit dokázat, že je pokuta neoprávněná.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button