iPhoneNovinky

iPhone 6, iPhone 6 Plus

Máme tu další generaci jablečného mobilního telefonu iPhone, jak je zvykem po “S-kové” verzi přeskakujeme na další číslo, tentokrát na “6”. Je to vůbec poprvé, kdy Apple představil dvě varianty mobilního telefonu iPhone s rozdílnou úhlopříčkou displeje. Ve Flint Center dnes Tim Cook uvedl iPhone 6 s uhlopříčkou displeje o velikosti 4,7″ a iPhone 6 Plus s 5,5″ displejem. Tentokrát se opravdu zvětšuje ve velkém. Nový iPhone přináší též zcela nový design, tělo iPhone 5S s ostrými hranami vystřídala zakulacená varianta, včetně zakřiveného sklíčka po obvodu, které opět doplňuje hliník. Úchop telefonu by mohl být vzhledem k novým liniím mnohem příjemnější. Pojďme ještě zpět k displeji, 4,7″ model nabízí 1334 x 750px s hustotou obrazových bodů 326dpi, vychází se tedy proporčně z předešlé generace “5-kové” řady. Větší sourozenec iPhone 6 Plus tlačí ještě více pixelů do čtverečního palce, celkem 401dpi při rozlišení 1920 x 1080px. Apple tyto nové dipleje nazývá Retina HD. Zůstaňme i nadále u fyzických proporcí…ztenčovalo se a přibíralo na váze, což není kupodivu vzhledem k nárustu rozměrů telefonu. Pro pořádek:

  • iPhone 6 – 129 g, 138,1 mm výška, 67 mm šířka a 6,9 mm tloušťka
  • iPhone 6 Plus – 172 g, 158,1 mm výška, 77,8 mm šířka a 7,1 mm tloušťka

Změnily se též ovládací prvky na těle přístroje, zatímco home button nalezneme stále na stejném místě, power button bychom na vrchní straně hledali marně. Přesídlil se na pravou stranu, zřejmě z důvodu vhodnější ergonomie ovládání v souvislosti s většími rozměry telefonu. Novinka s sebou přináší též nový procesor Appe A8, který disponuje oproti předešlé generaci o 25% vyšším výpočetním výkonem a o 50% výkonnějším grafickým jádrem. Přímo na podiu byl demonstrován výkon ve hře Vainglory a musím uznat, že to vypadalo skvěle. Technologie Metal společně s technickými parametry iPhone dotahuje pomalu, ale jistě, herní konzole. Uvidíme jaké další skvělé tituly se objeví postupem času, zárukou může být využití těchto technologií od vývojářských studií velkých jmen – EA Games, Epic Games, Disney, Ubisoft, Gameloft a další. Zajímavé bylo též srovnání iPhone 6 s první generací mobilního telefonu od Apple, který byl představen v roce 2007. Nová generace je až 50x rychlejší a nabízí až 84x výkonnější grafické jádro. To je panečku vývoj.

iphone6-04

Dalším hlavním aspektem nové generace je vylepšený fotoaparát, který stále zůstává u 8Mpx. Apple se nevydal cestou nesmyslného zvyšování megapixelů do závratných výšin, ale spíše inovuje a posouvá hranice u řešení, které je dostačující pro běžné činnosti. Nevím zda je v současné době žádoucí, aby kupříkladu fotoaparát v mobilním telefonu nabízel více jak 20Mpx…jsou to vody digitálních zrcadlovek, které nabízí zcela unikátní výstup. Postačí zamyšlení kde skončí většina fotografií z iPhonu? V iPhonu, případně se přestěhují na iPad nebo Mac či skončí na sociálních sitích.

iPhone 6 Plus dostává do vínku dokonce i optickou stabilizaci obrazu a vylepšené ostření, které bude nyní kontinuální. Další mnohé vylepšení dodá softwarově iOS 8, který přinese přepracovanou aplikaci Fotoaparát. Video záznam se též posouvá zase o krok kupředu, slow-motion video z předešlé generace zaznamenávající ve 120fps získává ještě dokonalejší režim…240fps. Jestli mne něco na iPhone 5S baví je to právě možnost slow-motion videa a když jsem poprvé zachytil z podia informaci o 240fps zůstal jsem v údivu…wow efekt. Tuto legrácku ještě doplňují časosběrná videa, dávkové snímání 10 snímků za vtěřinu a další drobnosti.

Co se týče baterie jsou na tom nové iPhony zase o něco lépe, tedy spíše vetší model, který dokáže napájet soukolí telefonu až o 50% déle než předešlá generace iPhone 5S. Menší model doznal pouze slabého nárustu, přibližně kolem 10%.

Toliko tlachání k novému jablečnému telefonu, k nové generaci iPhone s šestkou nakonci. Pokud nejste z technických parametrů moudří doporučuji shlédnout přehledné porovnání modelů iPhone 5C, 5S, 6 a 6 Plus. Velmi rychle pochopíte co je nového a na co se můžete těšit. Nakonec se jistě sluší informace o cenách a dostupnosti.

iPhone 6 a iPhone 6 Plus je možné předobjednat již od 12. září 2014, nutno podotknout, že pouze ve vybraných zemích: USA, Kanada, Velká Británie, Francie, Německo, Austrálie, Singapur, Hong Kong a Japonsko. Dostupný bude po týdnu, tedy 19.9.2014. Jak to bude v České republice zatím není známo, neboť další země si mají počkat na podzim. Pro zajímavost jsem zabrousil na italský Apple Online Store, který je oficiálně vyjmut z uvedených zemí, ale i tak uvádí, že je možné iPhone 6 předobjednat od 26.9.2014. Čas ukáže jak to vše bude, spekulace nechme stranou. Pro nedočkavce není Apple Store v Drážďanech daleko.

Vynechme dotované ceny ve státech, spíše se podívejme na ty, které nám jsou nejblíže a to jsou ceny v německém Apple Online Store.

  • iPhone 6 16GB = 699 € / 64GB = 799 € / 128GB = 899 €
  • iPhone 6 Plus 16GB = 799 € / 64GB = 899 € / 128GB = 999 €

Ano, správně, Apple vynechal 32GB variantu. Nový iPhone 6 budete moci obléci do slušivých pouzder – silikonových nebo kožených. Vše o novém iPhone 6 a iPhone 6 Plus naleznete na webu společnosti Apple.

iphone6-leather-case

iPhone 6 a iPhone 6 Plus bude dodáván s operačním systémem iOS 8, který bude nově obsahovat aplikaci Zdraví, doplněnou aplikaci Passbook o možnost vložení kreditních a debetních karet a nově nativní landscape režim s obdobných chovánín jako na iPadu. Jistě jsem zapoměl na mnohé další drobnosti a vlastnosti nového telefonu od splečnosti Apple a tak se poďjme podívat, kde naleznete kompletní informace:

Oficiální stránka produktu

Přehledné porovnání parametrů a vlastností iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5S a iPhone 5C

Nový telefon však není jediné co Apple dnes na své keynote představil. V dalších příspěvcích se podíváme na technologii Apple Pay, nové hodinky Apple Watch, ze kterých jsem u vytržení, na nový web apple.com a další novinky

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Back to top button