Apple vážně zvažuje přesunutí části výrobních kapacit mimo Čínu
Obchodní válka mezi USA a Čínou stále pokračuje a zjevně to tak ještě nějakou dobu zůstane. Špičkování dvou světových velmocí však znepokojuje Apple, který je na závislý na čínských továrnách. Z toho důvodu se rozhodl pro diverzifikaci dodavatelského řetězce. S touto zprávou vyšla do světa asijská agentura Nikkei, podle níž Apple požádal několik svých hlavních dodavatelů o vyčíslení nákladů spojených s přesunem 15 až 30 % výrobní kapacity mimo Čínu.
Cílovou destinací pro vybudování továren se má stát jihovýchodní Asie. Tato zásadní restrukturalizace dodavatelského řetězce se týká společností Foxconn, Pegatron, Wistron, Quanta Computer a Compal Electronics, Inventec, Luxshare-ICT a Goertek. V podstatě jde o producenty, kteří mají na starosti kompletní produktové portfolio kalifornské značky.
Chystanou diverzifikaci monitorují také další partneři Applu, kteří sledují, kam se nejvýznamnější montéři iPhonů a Maců rozhodnout přesídlit. Ve hře je především Indie, Vietnam, Indonésie, Malajsie a také Mexiko. O významu úsilí vypovídá také fakt, že Apple údajně sestavil speciální tým manažerů, který je pověřen vyjednávat s obchodními partnery a vládami jednotlivých zemí.
Přestože se hovoří o tom, že spouštěčem stěhovací operace Applu je obchodní válka mezi USA a Čínou, část odborné komunity s tím odmítá souhlasit. Prní náznaky o snížení závislosti na Číně šlo pozorovat již před několika lety, kdy si v Cupertinu začali uvědomovat, že se blíží chvíle pro zvednutí kotev. Čína už dávno není tou levnou globální továrnou, kterou kdysi bývala.
Rozmělnění rizik spojených s centralizováním výroby do jedné země je tedy logickým krokem. Politické hašteření je pouze dalším faktorem, který může celou věc značně urychlit. Dost možná proto není daleko moment, kdy iPhony, Macy a další produkty ze stáje Applu již neponesou onu ikonickou formuli “Designed by Apple in California, Assembled in China“.