Novinky

Apple rozjel svůj nejambicióznější projekt v historii celé společnosti

Služba nouzového volání “SOS Tíseň přes satelite“ se tento týden rozšířila do čtyř dalších zemí – Anglie, Francie, Německo a Irsko. V současné podobě jde o funkci, která umožňuje zavolat si pomoc skrze satelitní technologii z míst, kde není mobilní  signál. Nouzové volání je aktuálně omezeno pouze na textovou komunikaci v krizových momentech. Patenty podané společností Apple však naznačují, že v budoucnu můžeme očekávat mnohem komplexnější možnosti.

Nouzové volání přes satelit se stalo klíčovým tématem na zářijové keynote. Služba Tíseň SOS přes satelit (anglický název služby je Emergency SOS via Satellite) ve zkratce funguje tak, že uživatel si může v krizových situacích přivolat pomoc, aniž by měl připojení k mobilní síti. V praxi stačí, aby vyplnil krátký dotazník na mobilu, v němž odpoví na několik základních otázek. Ty jsou společně s dalšími daty o poloze předány dispečerům nejbližšího záchranného střediska. Celá zpráva obsahuje také údaje o nadmořské výšce, úroveň nabití použitého iPhonu, GPS souřadnice a informace ze zdravotní karty uložené v aplikaci Zdraví.

Apple to myslí se satelitní komunikací vážně

Nedávno podané patenty však prozrazují, že Apple má se satelitní komunikací mnohem smělejší plány. V přihlášce doslova uvádí, že skrze satelitní infrastrukturu lze přenášet hlas, video a další datové pakety nejrůznějšího charakteru. Stručně řečeno, Apple si minimálně pohrává s myšlenkou, že přes satelit bude možné obsluhovat veškerý datový provoz.

iPhone 14 Pro Max
foto: Český Mac (autor: Richard Streit)

iPhone 14 Pro / Max je prvním Apple smartphonem, se kterým si můžete přivolat pomoc z oblastí, kde není k dispozici pokrytí mobilním signálem

Apple vyčlenil na podporu satelitní komunikace 450 milionů dolarů, což je i na poměry jedné z nejbohatších firem na světě poměrně značná investice. Zvlášť když vezmeme v potaz, že jde o funkci, kterou reálně využije pouze zlomek všech uživatelů iPhonu. Když ale budeme brát v potaz variantu, že jde pouze o začátek nové etapy, na jejíž konci bude stát komplexní satelitní služba nahrazující mobilní sítě, pak tato částka už nepůsobí tak opulentně.

Apple míří ke hvězdám. Do několika let se může stát poskytovatelem celoplanetární komunikační sítě

Samozřejmě je třeba brát také v úvahu, že Apple si patentuje mnohem více nápadů, než kolik se jich nakonec dostane do reálného světa. Na druhou stranu satelitní komunikace už není pouze doménou majitelů jachet a extrémních dobrodruhů. Čím dál častěji se s touto technologií setkáváme v běžném prostředí, takže existuje vysoká šance, že opravdu stojíme na prahu jednoho z nejambicióznějších projektů, do kterého se Apple pustil.

Zdroj
patentlyapple

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button