Články

Apple míří ke hvězdám. Do několika let se může stát poskytovatelem celoplanetární komunikační sítě

Nejen Elon Musk má velké plány se satelitní komunikací...

Jednou z klíčových novinek u iPhone 14 a iPhone 14 Pro je podpora pro posílání nouzových zpráv přes satelit. S odstupem času však začíná být čím dál jasnější, že Apple nepředstavil jen další funkci. Dost možná totiž stojíme na prahu nové éry, v níž bude chtít získat pozici klíčového hráče na poli satelitní komunikace.

Aby Apple mohl uvést funkci Emergency SOS via Satellite, navázal spolupráci se společností Globalstar. Ta provozuje své služby prostřednictvím konstelace několika desítek satelitů komunikujících v pásmu 53 / n53. V zásadě to znamená, že se Apple připojil k řadě dalších firem, které se snaží eliminovat takzvané “mrtvé zóny“. Podobný cíl nedávno prozradil také americký T-Mobile, když oznámil partnerství se SpaceX za účelem vytvoření vlastní služby pro nouzovou komunikaci.

Stejně jako Apple i T-Mobile bude satelitní komunikaci zpočátku nabízet pouze na území USA a Kanady. Důležité je také dodat, že služba nebude v těchto regionech fungovat stoprocentně. Zejména v severních částech Aljašky může docházet k výpadkům.

Apple není jediný, kdo chce vysílat z oběžné dráhy

V poslední době se vyrojilo hned několik projektů, které chtějí přenášet informace do telefonu z vesmíru. To je poměrně překvapivé, jelikož vypouštění satelitů na oběžnou dráhu Země je nejen finančně náročné. Zmínit si zaslouží například společnost Lynk Global, která přišla s ambiciózním plánem na vybudování celoplanetární nouzové komunikační platformy, která by fungovala s běžnými smartphony. Na důkaz serióznosti se stihla již v roce 2020 pochlubit první odeslanou textovou zprávou z jednoho ze svých satelitů. Podobné plány má také Amazon, který by chtěl konkurovat platformě Starlink.

S uvedením modelové řady iPhone 14 dal Apple jasně najevo, že se hodlá pustit do nového segmentu, kterým je nouzová satelitní komunikace. Z oficiálních zpráv jsme se mimo jiné dozvěděli, že Apple v uplynulých letech investoval řadu prostředků do vývoje infrastruktury. Podle agentury Reuters to cupertinskou pokladnu zatím stálo více než 450 milionů dolarů, přičemž většina peněz putovala na účty Globalstrar. Apple mimo jiné souhlasil s tím, že 95 % nákladů spojených se satelity obsluhující jeho službu, uhradí z vlastní kapsy.

Vesmír. Nová investiční příležitost.

Podle současných odhadů to bude Apple stát do roku 2026 až 50 milionů dolarů. Dalších 110 milionů dolarů se objeví v příštím roce na účtech Globalstar, která se stará o provoz vypuštěných satelitů. Na zářijové keynote jsme se dozvěděli, že první dva roky nebudou uživatelé za službu platit. Kolik bude činit poplatek po uplynutí této doby, už bohužel nezaznělo. Zajímavější však bude v dohledné době sledovat, jak na to zareagují další hráči. Pro satelitní operátory to bude představovat velice zajímavou finanční příležitost. Ačkoli jde pouze o můj osobní odhad, lze očekávat, že v horizontu nejbližších let se objeví spousta dalších projektů, které budou chtít nabízet satelitní komunikaci nejrůznějšího charakteru.

Pochopitelně nejlepší pozici budou mít společnosti, které v tomto vlaku pojedou od začátku. Trh se satelitní komunikací zatím představuje neorané pole, ale je téměř jisté, že brzy nastane bod zvratu. Jakmile se Apple rozkouká, bude si chtít vytvořit vlastní platformu. Jisté náznaky lze vidět už v samotné dohodě s Globalstar, kde má právo vetovat rozhodnutí, která by negativně ovlivnila schopnost Globalstaru plnit své závazky vůči Applu.

Čekají nás velké věci

Tato pravomoc vytváří zajímavou situaci. Jakmile některá ze stran získá podobnou kontrolu nad svým partnerem, regulační úřad FCC ji považuje za společnost s přisouzeným zájem, což v podstatě znamená, že je částečným vlastníkem. Apple této úrovně zatím nedosáhl, ale jakmile zvýší svoje investice do Globalstar, situace se může poměrně snadno obrátit.

Ať se Apple pustil v minulosti do jakéhokoliv oboru (móda, zábava, fitness), vždy to mělo obrovský dopad na celý trh. Nyní to vypadá, že míří do vesmíru. Co konkrétního to bude pro uživatele znamenat a čeho všeho se nakonec dočkáme, je zatím doslova ve hvězdách. Jedno je ale pro tuto chvíli jisté – máme se rozhodně na co těšit.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button