Články

Apple Car přeci jen bude. Víme kolik bude stát, jaké nabídne funkce a kdy se objeví na silnicích

V uplynulých letech jsme slýchali nespočet spekulací o tom, že Apple pracuje na vývoji vlastního automobilu. Nejslibněji to vypadalo v momentě, když se Tim Cook sešel s vedením BMW, což odborná komunita považovala za jasnou indicii toho, že Apple Car je pouze otázkou času. Pak ovšem nastal zvrat, když vyplulo na povrch několik informací o tom, že kalifornský výrobce celý projekt uložil takříkajíc k ledu a rozpustil zainteresované týmy operující po celém světě.

Další otočka přišla před dvěma lety, kdy jsme se dozvěděli, že Apple oprášil svůj ambiciózní plán a vrátil se k myšlence automobilu nesoucího jeho logo. Ty nejpozitivnější odhady avizovaly zahájení masové produkce v průběhu roku 2024, střízlivější predikce pak skloňovaly roky 2028 až 2030.

Kdy se Apple Car dočkáme?

Pokud náš web sledujete pravidelně, neunikly vám naše starší články, v nichž jsme vás informovali o jednání mezi firmami Apple a Hyundai. Jihokorejská automobilka se měla stát dedikovanou montovnou, která by Applu zajišťovala kompletaci finálního produktu. Z dohody ovšem nakonec sešlo. Ze zákulisí však přichází zvěsti o tom, že uvedení Apple Car je naplánováno na rok 2026.

Zatím bez autonomního řízení

S čerstvou várkou informací vyrukovala agentura Bloomberg, které jejich zdroj prozradil, že Apple hodlá vynechat funkci autonomního řízení. Tímto krokem chce urychlit celkový vývoj a uvedení do prodeje. V zásadě má jít o koncept klasického automobilu s pedály a volantem. Dříve se totiž spekulovalo, že Apple chce plně autonomní vozidlo, které nebude mít tradiční ovládací prvky. Současný plán počítá s podporou částečně autonomního řízení, které bude možné aktivovat na dobře značených úsecích, jako jsou například dálnice.

Zdroj: Alex Imnadze

Kolik bude Apple Car stát?

Apple produkty obecně nejsou levnou záležitostí, a to samé lze očekávat také v případě Apple Car. Podle dosavadních zdrojů máme počítat s částkou lehce pod 100 tisíc dolarů. V zásadě půjde o podobnou cenovou politiku, jakou volí tradiční automobilky v případě modelů vyšší třídy.

Apple Silicon v hlavní roli

Klíčovou součástí vozu se údajně stane speciální čip vycházející z vlastní platformy Apple Silicon. S nejvyšší pravděpodobností půjde o čipset navržený pro použití v automobilu. Celý systém je interně označován jako “Denali“ a zahrnuje vlastní soustavu senzorů a kamer. Procesorový výkon má být srovnatelný se čtyřmi aktuálně nejvýkonnějšími Macy, přičemž na vývoji čipsetu pracuje vybraný tým těch nejlepších inženýrů. Stejný zdroj také uvedl, že čip je považován za téměř hotový a připravený pro sériovou výrobu. Apple však plánuje další vylepšení s důrazem na optimalizaci výrobních nákladů.

Design a vedení

Pokud jde o design, tak o něm Apple stále přemýšlí a hledá ideální směr. Cílem je mít do konce roku 2024 jasno o základních konturách, na kterých se bude stavět finální podoba. Designový návrh má na starosti Ulrich Kranz, bývalý výkonný ředitel společnosti Canoo, kterému pomáhají bývalí manažeři pracující pro automobilky Tesla, Lamborghini a Porsche. Softwarovou část vede Stuart Bowers, který dříve pracoval pro Teslu. Regulačními záležitostmi a bezpečností se zaobírá Desi Ujkashevic, kterého Apple přetáhl od amerického Fordu. Na nejvyšší pozici sedí Kevin Lynch, který podle Bloombergu klade největší důraz na to, aby se finální produkt dostal co nejdříve na trh.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button