Novinky

Apple napumpuje do automobilky Kia Motors 3,6 miliardy dolarů na rozjetí sériové výroby Apple Car

Když jsem před několika lety poprvé zaslechl, že si Apple dělá zálusk na vývoj vlastního elektromobilu, příliš šancí jsem tomu nedával. V poslední době to všem vypadá, že technologický lídr má nakročeno správným směrem a je pouze otázkou času, kdy se na trhu objeví vůz s ikonickým logem nakousnutého jablka.

Tomu ostatně nasvědčuje hned několik úniků, které se objevily v uplynulých týdnech. Včera jsme vás dokonce informovali o konkrétních parametrech, kterými má Apple Car disponovat. A nutno dodat, že pokud se zdroj nemýlí, tradiční výrobci jako je Tesla, NIO a další, mají rozhodně o čem přemýšlet.

Minimálně z pohledu nabíjení lze hovořit o revolučním řešení, jelikož plánovaný Apple Car půjde údajně nabít za doslova pár desítek minut. Špatně na tom nebude ani z hlediska dojezdu, který má činit 480 kilometrů a z 0 na 100 km/h vystřelí za 3,5 vteřiny.

Pokud jde o samotnou produkci, tak již delší dobu se hovoří o námluvách Applu s jihokorejskou automobilkou Hyundai, respektive její značkou Kia. Obě společnosti mají v současné době již ladit výrobní vztahy a uzavírat plány na sériovou výrobu v americkém státě Georgia. Apple dokonce už uvažuje o konkrétních kapacitách, ročně hodlá vyrobit až 100 tisíc elektromobilů.

Aby tyto smělé plány vyšly, hodlá Apple zainvestovat do společnosti Kia Motors 3,6 miliardy dolarů. Finanční injekce má urychlit samotný vývoj jednotlivých součástí vozu a také výrobních linek na sériovou výrobu. Apple Car má využívat unifikovanou platformu E-GMP určenou pro elektromobily Hyundai.

Dosavadní predikce avizují oficiální premiéru Apple Car na rok 2025, nicméně podle zasvěcených osob je tento harmonogram značně napjatý a spíše lze očekávat pozdější odhalení.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button