SeriályVidea

Začínám s 3D tiskem #2: první dojmy z Bambu Lab A1 mini

Moje cesta k 3D tisku pokračuje, domů mi konečně dorazila má první tiskárna…

  • Konečně jsem se stal majitelem 3D tiskárny
  • Bambu Lab A1 mini je jako stvořená pro začátečníky
  • Ovládnout řemeslo 3D tisku není vůbec snadné

V minulém díle seriálu o 3D tisku jsem vás provedl výběrem mé první tiskárny a vysvětlil, proč jsem nakonec zvolil model Bambu Lab A1 mini. Od té doby uběhly 3 týdny, během nichž mi kurýr stihl doručit několik balíků s 3D tiskárnou, příslušenstvím a nezbytným materiálem.

Hned při rozbalování mě zaujalo, že tiskárna dorazila ve stavu, kdy je prakticky okamžitě připravena začít tisknout. Stačí ji doslova vyndat z krabice, odstranit molitanové výplně a zašroubovat několik šroubků. Složit si od základů vlastní 3D tiskárnu má samozřejmě své kouzlo, ovšem ne každý tomu chce či může věnovat čas a daleko více ocení, že může okamžitě začít pronikat do tajů této kouzelné disciplíny.

Bambu Lab A1 mini: parádní výsledky s minimem námahy

Přestože mé zkušenosti s 3D tiskem jsou stále minimálního rázu, velmi rychle jsem si uvědomil, že i přes implementaci řady sofistikovaných technologií jde o jakousi formu novodobého řemesla. Po několika týdnech každodenního samostudia stále narážím na nové funkce, pravidla, pojmy, techniky, zkrátka je toho tolik, že abych o sobě mohl prohlásit, že 3D tisku rozumím, uplyne v řekách ještě hodně vody.

O to víc pak dokážu ocenit, že Bambu Lab dělá tiskárny, které jsou takříkajíc blbuvzdorné a pokud vyloženě nezačnete sahat do konfigurace v předtiskové přípravě, s nejvyšší pravděpodobností vás žádná zrada nečeká. Pro lepší ilustraci, při zhruba 40 výtiscích nejrůznějšího charakteru jsem se setkal pouze s jedním nepovedeným kusem. Jedním dechem však musím dodat, že šlo o mou chybu plynoucí ze špatně vytvořeného modelu.

Bambu Lab A1 mini s AMS lite na stole
Bambu Lab A1 mini & AMS lite | foto: Richard Streit

Procesu tisku a kvalitě výsledných objektů chci věnovat samostatný díl, nicméně už nyní můžu prozradit, že jde o velmi příjemné překvapení. Samozřejmě záleží, co tisknete, ale u některých věcí si troufám tvrdit, že by vás ani v nejmenším nenapadlo, že jde o dílo z 3D tiskárny. Již při samotném výběru tiskárny jsem věděl, že primárně budu chtít tisknout různé náhradní díly, doplňky & věci na zahradu, do domácnosti a obecně menší, na míru vytvořené objekty. 

(ne)výhody barevného 3D tisku

A jelikož máme v domácnosti dítě, tak další kategorií jsou skládačky, různé hlavolamy, postavičky a další hračky. V takových případech pak člověk ocení, že Bambu Lab vyrábí tiskárny, které jsou schopné tisknout barevně. Je zároveň férové dodat, že barevný tisk umí také jiné značky, nicméně žádný výrobce to neumí nabídnout v tak komfortní podobě jako Bambu Lab. 

V případě modelu A1 mini s modulem AMS dostanete možnost tisknout ze čtyř různých barev. Tou nejdůležitější vlastností je však to, že výměna jednotlivých filamentů probíhá zcela automaticky bez nutnosti jakéhokoli zásahu ze strany uživatele. Jednoduše si před tiskem navolíte barvy, pošlete data do tiskárny a o nic dalšího se nemusíte starat. Tohle je naprostá paráda.

AMS Lite s nasazeným filamentem
AMS Lite | foto: Richard Streit

Vícebarevný tisk má ale také jednu, celkem zásadní, nevýhodu. Je spojen s velkým množstvím odpadu, který může mít v krajních případech větší objem než samotný výtisk. Pokud se rozhodnete pro barevný tisk, je třeba počítat ještě s delší dobou tisku. V závislosti na složitosti tištěného objektu může rozdíl mezi monochromatickým a vícebarevným tiskem činit klidně i několik hodin. Zkušenější uživatele dokážou vhodným nastavením tisk urychlit, ale rozhodně je třeba počítat s tím, že vytisknout si barevnou postavičku z vašeho oblíbeného animáku, nějaký čas rozhodně zabere.

Parádní zpracování kazí mizerná kamera

Přestože nemám porovnání, z hlediska zpracování a konstrukce působí Bambu Lab A1 mini jako bytelně zpracovaný kousek. Vše je pevné a použité materiály v člověku vzbuzují dojem, že tohle není věc, která by se měla v horizontu následujících týdnů rozsypat. S čím už tak spokojený nejsem, je dotykový displej, který má skutečně mizernou obnovovací frekvenci. Nad tímhle jsem ale popravdě mávl rukou. Přeci jen většinu času přistupujete k tiskárně skrze počítač či aplikaci v mobilu. 

Co ovšem ani trochu nechápu, je kvalita integrované kamery. Ta má sice přísvit, takže na tiskovou plochu vidíte i v noci, ale její kvalita je naprosto tristní. Snímač má rozlišení 1080p, ale obraz zvládne obnovovat pouze jednou za sekundu. Pro timelapse videa to stačí, ale pokud byste chtěli sledovat tisk v reálném čase, máte smůlu – nic neuvidíte.

Dle mého je to veliká škoda, jelikož Bambu Lab A1 mini je skvěle zpracovaný produkt, ale tyto detaily naprosto zbytečně sráží uživatelský zážitek. V celkovém pojetí jsem ale z tiskárny doslova nadšený a s každým dalším výtiskem mě baví objevovat nová zákoutí 3D tisku.

A jelikož je toho opravdu hodně, co se 3D tiskem pojí, rozhodl jsem se, že seriál pojmu hybridně a text budu kombinovat s videem. Ostatně to je také případ tohoto dílu, v němž hraje hlavní roli přiložené video, kde popisuji své první dojmy z tiskárny. Další část bude pokračovat v podobném duchu, jelikož se hodlám více zaměřit na tisk samotný. Přeci jen mi přijde lepší ukázat výtisky na kameru než je popisovat slovy. Pokud si zároveň nechcete nechat ujít moje další videa a baví vás technologická témata, nezapomeňte se přihlásit k odběru na YouTube.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Ta kamera je absolutně dostačující. Kolik času byste chtěl trávit sledováním tisku? Na kontrolu, jestli se tisk nepokazil to stačí úplně a víc snad není třeba?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button