Recenze

Recenze robotického vysavače Xiaomi Roborock Xiaowa: sen všech lenochů

Ještě před pár lety by bylo přinejmenším trochu zvláštní, kdyby web zabývající se děním v technologickém světě testoval domácí spotřebič. Dnešní doba všudypřítomných chytrých zařízení však přináší spojení moderních technologií s předměty denní spotřeby, jako je například varná konvice nebo termostat (recenze). Dnes se podíváme na další chytrý produkt, který se postupně prosazuje v domácnostech. Hlavním aktérem dnešní recenze totiž bude robotický vysavač Xiaomi Roborock Xiaowa.

Před začátkem samotného testu je však potřeba ujasnit si základní pojmy. Při zběžném prozkoumání produktové řady robotických vysavačů čínského výrobce totiž nemusí být úplně jasno, o který model vlastně jde. Výrobek má navíc ve svém názvu také jméno zcela jiné společnosti. Vysavače totiž vyrábí firma Roborock a Xiaomi je následně prodává pod svou vlastní značkou.

Recenze Xiaomi Roborock Sweep One S50: nepochopíte, že jste bez něj mohli žít

Testovaný Xiaomi Roborock Xiaowa (označení E20) představuje v produktové nabídce společnosti Xiaomi zlatý střed. Pro nejnáročnější uživatele je určen model Xiaomi Roborock Sweep One S50 (recenze), který jsme recenzovali před několika týdny. Jako vstupní model naopak Xiaomi prodává model Xiaowa Lite, který však oproti námi testovanému exempláři postrádá několik funkcí. 

Xiaomi Roborock Xiaowa: v balení najdete vše potřebné

Teď už můžeme přejít k tomu hlavnímu. V papírovou krabici, ve které robotický vysavač dorazí, si asi vystavovat nikdo nebude. Co je však důležitější, je obsah balení. Kromě samotného vysavače, nezbytné dokovací stanice a informační brožury totiž výrobce přibalil ještě náhradní vzduchový filtr, čistící štěteček a nástavec pro vytírání, kvůli kterému balení obsahuje také plastovou podložku pod vysavač. Ano, robotický pomocník vedle vysávání zvládne i vytřít. Jak dalece je přitom důkladný a zda opravdu dokáže nahradit ruce a mop, si povíme o pár řádků níže.

Vysavač je osazen motorem, který je schopen vyvinout maximální sací výkon až 1800 Pa

Futuristický design mu sluší

Po designové stránce není vysavači Xiaomi Roborock Xiaowa příliš co vytknout. Zařízení je vyrobeno převážně z lesklého bílého plastu. Boční straně vévodí černá lišta, pod níž se nachází sestava nezbytných senzorů. Horní straně dominuje trojice funkčních tlačítek. Dalším výrazným prvkem je měkčený postranní lem, který tlumí případné nárazy do nábytku a zdí. Celkově robotický vysavač působí až futuristickým dojmem, přesto nebude mít problém zapadnout téměř do každého interiéru.

Vysavač je vybaven 13 senzory, díky nimž se dokáže efektivně pohybovat po domácnosti. Čidla na spodní straně se pak postarají o to, aby nespadl ze schodů.

První kroky: připojení je hračka

Ač je vysavač možné ovládat za pomoci trojice tlačítek, není to ono. Pro správný “luxovací požitek” je nezbytné stáhnout si mobilní aplikaci. Roborock Xiaowa spolupracuje s aplikací Mi Home, kterou používají i další chytrá zařízení od společnosti Xiaomi. V této souvislosti musíme vytknout nemožnost spárovat zařízení skrze platformu Apple HomeKit. Samotné připojení je poměrně jednoduché a intuitivní. Je ale nutné vytvořit si u Xiaomi uživatelský účet. Poté se vysavač prostřednictvím zvolené Wi-Fi spáruje s telefonem nebo tabletem. Celý proces nezabere více než pár minut.

Postranní kartáč se stará o vymetení nečistot z rohů místnosti

S radostí do úklidu

Pokud je vše spárováno, už nic nebrání zahájení nejpohodlnějšího úklidu, který jste kdy zažili. Bez nadsázky totiž stačí zmáčknout tlačítko, dát nohy na stůl a sledovat, jak robotický pomocník odvádí svou práci. Zahájení vysávání zároveň ukazuje největší rozdíly v jednotlivých modelech od Xiaomi. Zatímco nejlepší Xiaomi Roborock Sweep One S50 mapuje neomylně prostor prostřednictvím lidaru, který používají například i samořídící automobily. Nejlevnější model s přídomkem Lite prostor uklízí bez pokročilejšího skenování vysávané plochy. V tomto ohledu představuje Xiaowa E20 zlatý střed. Již zmíněný lidar sice postrádá, disponuje však dvojicí gyroskopů, které prostor také dokáží zmapovat. Výsledek ale už není tolik přesný.

Robot v prostoru pracuje tak, že zaznamenává každý kontakt s překážkou, jejíž polohu si díky gyroskopu zapamatuje. Tímto způsobem si vysavač tvoří mapu prostoru, která se postupně rýsuje v mobilní aplikaci. Díky tomu můžete zřetelně sledovat, kde se vysavač zrovna pohybuje. Na mapě se postupně objevují místa, kde přístroj detekoval stěnu.

Prostory, které ještě uzavřená nemá, se po dokončení dané sekce vydává prozkoumat. V případě, že zde objeví dveře, začíná úklid další místnosti. Cekově musíme říct, že vysavač Xiaomi Roborock Xiaowa vysává velmi důsledně a v naprosté většině případů opravdu nevynechá žádný kout.

Nádobka na prach má objem 640 ml, pokud se chýlí její naplnění, vysavač vás o tom včas informuje formou notifikace na displeji telefonu.

Problémem nejsou ani prahy s výškou až dva centimetry. Robot je poměrně vytrvalý, takže pokud se mu nějakou vyšší překážku nepodaří překonat napoprvé, zkouší to dál. Během testování jej jednou čekalo i nepříjemné překvapení v podobě změti kabelů. Když už to vypadalo, že robot je v koncích, začal se trhavými pohyby z námi připravené pasti pomalu dostávat. Celkem během jednoho úklidu do kabelového chaosu vjel třikrát a pouze jednou svůj boj vzdal a vyslal na telefon prosbu o vyproštění. Ve zbylých případech se robot z problémů dokázal dostat sám.

Xiaomi Roborock Xiaowa dokáže přejet až 2 centimetry vysoké prahy

Nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Bezesporu se jedná o úchvatnou technologickou hračku. Dokáže ale robotický vysavač Xiaomi opravdu dobře vysávat? Stručná odpověď zní ano. Je však třeba mít na paměti, že se jedná o poměrně malý přístroj, jehož sací výkon asi nikdy nebude tak velký, jako v případě klasického a několikanásobně většího vysavače.

S dostupným výkonem si však robot bohatě vystačí. Velkou výhodou navíc je, že se při úklidu dostane i tam, kam by se běžný vysavač nedostal. Zajede totiž i do těžko přístupných míst. Vysávat navíc tento pomocník může pravidelně každý den. Takže určitě domácnost dokáže udržet příkladně čistou.

Díky chytře navrženým ložiskům hlavního kartáče nedochází k namotávání chomáčů. Na první pohled drobnost, která ovšem v praxi rozhodně potěší.

Uživatel navíc může prostřednictvím aplikace regulovat, s jakým sacím výkonem bude robot pracovat. Na výběr jsou celkem čtyři režimy od tichého provozu až po maximální výkon. Vysavač je také schopen detekovat změnu povrchu. V aplikaci je díky tomu možné aktivovat funkci, kdy robot při vjetí na koberec automaticky zvýší výkon. Díky jeho kulatému tvaru se může zdát, že zařízení bude mít problém s úklidem nepořádku v rozích. O vymetení každého koutu se však stará postranní kartáček, který tímto způsobem zvětšuje akční rádius.

Sesbíraný prach se hromadí v nádržce o objemu 640ml. Ta se dá jednoduše uvolnit a vysypat. Robot sám pozná, že nádrž pro prach byla odňata a v takovém případě nedovolí zahájení nebo pokračování v úklidu. Při vysávání robot postupuje velmi systematicky. Poté, co pokryje všechny detekované prostory, které si ohraničí zdmi, zahájí čištění rohů. Celý prostor tak přístroj objede ještě jednou a to kolem všech rohů. Dá se říci, že na jeden metr čtvereční včetně dočišťování okrajů vysavač potřebuje něco přes jednu minutu. Například čtyři místností o celkové výměře 40 metrů čtvrtečních zvládl vysát za 43 minut.

Detailní pohled na nabíjecí konektor a optický senzor snímající vysávaný povrch

Celkový čas se však odvíjí od množství překážek, se kterými se robot potýká. Prázdný prostor pravidelného tvaru tak uklidí o poznání rychleji. Zde se ale sluší podotknout, že překážky, jako například nohy od stolu vysavač objíždí opravdu důsledně ze všech stran. V případě, že se robot během úklidu vybije na 20 procent kapacity baterie, najde automaticky dokovací stanici. Po nabití na 80 procent kapacity se poté vydá v úklidu pokračovat. Již zmíněných 40 metrů čtverečních a 40 minut sebralo baterii asi 60 procent její kapacity.

TIP: testy a recenze dalších robotických vysavačů naleznete zde

Xiaomi Mi Home: všemocná aplikace

Důležitým aspektem celé robotí parády je aplikace Mi Home. Zde můžete sledovat momentální úklid nebo nastavit, ve kterou denní dobu bude úklid pravidelně probíhat. Aplikace také skrývá funkci, prostřednictvím které lze robota řídit jako autíčko na dálkové ovládání. Aplikace také obsahuje sekci údržby, která ukazuje, jak jsou jednotlivé součástky opotřebeny.

Pokud momentálně nemáte k dispozici aplikaci, je možné vysavač ovládat také prostřednictvím trojice tlačítek. To hlavní se nachází uprostřed a slouží k vypnutí/zapnutí přístroje a zahájení úklidu. Levé tlačítko vyobrazuje symbol zásuvky a vyšle vysavač hledat svou dokovací stanici. Pravé tlačítko v sobě poté skrývá speciální funkci Spot cleanup. V tomto případě bude vysavač na vysoký výkon čistit pouze okolí oblasti, kde byl položen.

Pochvalu si naopak vysavač od Xiaomi nezaslouží za svou funkci pro vytírání. Pro její aktivaci stačí napustit nádržku, která je součástí balení vodou se saponátem a zasunout ji pod vysavač. Výsledek se rovná otření podlahy vlhkým hadrem, o plnohodnotné vytírání se tedy nejedná. Určitě však tato funkce pomůže ještě vylepšit celkový výsledek uklízení.

Verdikt: stačí zmáčknou tlačítko a dát si nohy na stůl

Jak už bylo řečeno, Xiaomi Roborock Xiaowa je konstruován tak, aby představoval střed nabídky. Oproti dražším modelům postrádá možnost detailnějšího mapování prostoru. Díky soustavě gyroskopů se však v prostoru rozhodně neztratí. Robotický sluha je opravdu užitečný pomocník do každé domácnosti, který dokáže ušetřit spoustu času. V porovnání s konkurencí je rozumně nastavena také cena, která se v době psaní této recenze pohybovala okolo 8 tisíc korun. 

Xiaomi Roborock Xiaowa

8.9

Zpracování

9.0/10

Design

8.5/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Cena

9.0/10

Plusy

  • kvalitní dílenské zpracování
  • povedená mobilní aplikace
  • dokáže se efektivně orientovat v prostoru
  • cena

Mínusy

  • nepodporuje Apple HomeKit
  • funkce vytírání nás příliš nepřesvědčila

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Mam Roborock Sweep One, co ste tu nedavno testovali a jendim slovem luxus. Na klasický vysavac sahame tak jednou za 14 dni. Tenhke robotickej frajer je vážně pradni vec. Vazne staci zapnout a dát nohy na stul! 😆😆 Tenhle levnější model vyoda sice fajn ale nejsem si jist, jestli neni lepsi priplatit za výkonnější verzi s radarem.

  2. Doma používáme 3 roky roombu, ale když vsude ctu ty vychytávky, co ma Xiaomi, dost zacinam premyslet o nastupci. Pokrok u tehle veci jde desne rychle dopředu, coz je jedine dobre a upřímně jsem zvědavý, jak takovy vysavač bude vypadat za 10 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button