Recenze Transcend ESD230C: rychlé SSD, co se vejde do každé kapsy
Doba, kdy byly SSD disky považovány za luxus, je naštěstí už dávno pryč. S klesajícími cenami pamětí typu NAND flash a obecným dozráním technologie se z „SSDéček“ stal celkem běžný artikl. Kromě interních disků lze čím dál častěji vybírat také z nabídky externích SSD úložišť, které v porovnání s plotnovými disky nabízí řadu výhod. Z této kategorie mi v rukou nedávno přistála novinka Transcend ESD230C, která láká na kompaktní rozměry, vynikající rychlost a rozhraní USB-C.
Transcend ESD230C: lehký jako pírko
Jednou z klíčových výhod SSD je fakt, že neobsahují žádné pohyblivé části. Díky tomu jsou SSD úložiště mnohem odolnější vůči nárazům a zároveň proporčně úspornější. V případě Transcend ESD230C jde o miniaturní placičku, která se vejde téměř všude. Celkové rozměry totiž činí pouhých 77 x 55,7 x 9,6 milimetru, hmotnost se pak zastavila na muších 35 gramech.
Ochrannou skořápku disku tvoří plastové pouzdro, které má vroubkovanou texturu odolnou vůči poškrábání. Design je celkově nenápadný a nebudí tak zbytečnou pozornost. Na horní straně se pak nachází USB-C konektor a tlačítko pro vyvolání automatické zálohy prostřednictvím softwarového balíčku Transcend Elite software (zdarma ke stažení zde). Posledním prvkem je modře svítící stavová dioda, která se rozsvítí po přípojení k počítači.
Pro MacBook jako dělaný
S ohledem na přítomnost USB-C, je Transcend ESD230C ideálním kouskem příslušenství pro všechny MacBooky s rozhraním Thunderbolt 3. Ať už máte nový MacBook (recenze), MacBook Air či MacBook Pro (recenze), dáte mi asi za pravdu, že připojovat jakoukoli periferii skrze USB-C huby je pěkná otrava. Naštěstí výrobci jako Transcend pochopili, že rozhraní USB-C / Thunderbolt 3 je tím jediným správným řešením.
Transcend ESD230C je dostupný v několika variantách, které od sebe odlišuje kapacita – 240 / 480 / 960 GB
Obavy však nemusí mít ani majitelé starších počítačů, jelikož kromě USB-C kabelu najdete v prodejním balení i kabel s koncovkou USB-A na USB-C. Je to sice detail, ale v praxi ho můžete nezřídka ocenit. Kabel je zároveň dostatečně dlouhý (50 cm), takže se nemusíte bát, že při práci s počítačem na klíně vám bude disk nebezpečně vlát ve vzduchu.
Brzdit vás rozhodně nebude
Nyní ale k meritu věci, čímž je výkon a chování při čtení a zápisu dat. Transcend ESD230C je osazen paměťovými čipy 3D NAND TLC, ve kterých se paměťové buňky stohují vertikálně do několika vrstev. V porovnání se starším typem pamětí 2D NAND nabízí 3D NAND vyšší úroveň výkonu a především výdrž, která je u SSD klíčová.
K měření rychlosti jsem použil nástroj AJA System Test s několika velikostmi testovacích souborů. Ve všech případech jsem naměřil 409 MB/s při čtení a 509 MB/s u zápisu. Na výrobcem udávaných 520/460 MB/s (čtení/zápis) jsem tedy ani jednou nedosáhl, nicméně výslednou odchylku lze považovat za zcela přijatelnou. Příjemně mě také překvapilo, že v zátěži se disk zahřívá pouze minimálně a pokud se nepoužívá, „netopí“ vůbec.
Transcend ESD230C jsem během testování používal jako zálohovací medium pro videa ze zrcadlovky. Z disku jsem pak soubory rovnou importoval do projektů ve Final Cut Pro X. Ačkoli natáhnutí do střižny nebylo tak rychlé jako z SSD uvnitř MacBooku Pro, ani v jednom případě jsem neměl pocit, že by mě to nějak zásadně brzdilo.
Transcend ESD230C: když potřebujete spolehlivé a rychlé SSD
Transcend ESD230C je užitečným kouskem příslušenství, který lze doporučit všem, kteří se poohlíží po externím SSD. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost z něj činí ideálního společníka na cesty. Díky univerzálnímu typu rozhraní USB-C ho lze navíc využít také s novými iPady či smartphony s operačním systémem Android. V tomto směru lze disk brát jako zálohovací médium, kam pohodlně uložíte veškerý obsah z mobilního zařízení.
Náročnější uživatelé by možná ocenili vyšší rychlost čtení a zápisu, ovšem zde je vhodné dodat, že Transcend ESD230C na tuto skupinu zákazníků ani necílí. Výkon disku přesto stačí na drtivou většinu úkonů.