Články

Tohle je 6 důvodů, proč dává smysl, aby MacBook dostal dotykový displej

Možná jste v poslední době zaregistrovali zprávy o tom, že Apple začal pracovat na další generaci MacBooků, které by měly dostat dotykovou obrazovku. To může znít poněkud překvapivě. Byl to totiž dnes již zesnulý zakladatel společnosti, Steve Jobs, který se často a silně ohrazoval proti tomu, aby MacBooky disponovaly obrazovku s možností dotykového ovládání.

Svět počítačů se však neustále vyvíjí. Doby, kdy se Steve Job vysmíval dotykovým notebookům, jsou dávno pryč. Současné technologie jsou na úplně jiné úrovni a velké proměny se dočkala také práce s uživatelským rozhraním. Je proto bláhové si myslet, že MacBook s dotykovým displejem by nedával smysl. Ať je váš názor jakýkoli, jde o jasně definovanou cestu, na které se Apple bude snažit bourat uměle vytvořené bariéry mezi svými ekosystémy. Stačí si uvědomit, že iPad se začíná čím dál více podobat Macu a naopak. To samé platí také v případě Apple Watch, které zvládnou odbavit velkou část toho, co děláme s iPhonem. Steve Jobs sice tuto myšlenku ze srdce nenáviděl, ale Apple se zkrátka musí posunout dál. 

Steve Jobs jednou na téma dotykového MacBooku pronesl: „Provedli jsme na tom spoustu uživatelských testů, které ukázaly, že to nefunguje. Na první pohled jde atraktivní technologické demo, ale velmi rychle začnete cítit únavu a po delší době máte pocit, že vám upadne ruka“

Od výše zmíněné citace Steva Jobse uběhlo již 13 let. Od té doby se toho ale v oblasti počítačů mnoho změnilo. A velký podíl na tom má samotný Jobs, který se zasadil o masové rozšíření dotykových displejů, které prochází řadou segmentů – od mobilů, tabletů přes automobily až po kosmické lodě SpaceX. Kdyby tu Steve Jobs mohl být, pravděpodobně by změnil názor.

Abych byl konkrétní, zde je pár důvodů, proč by MacBook s dotykovým displejem dával smysl.

1. Dotykem ovládáme téměř všechno

Pokud tento článek čtete na MacBooku, pravděpodobně vlastníte také iPhone. A když chcete na mobilu otevřít aplikaci, přečíst zprávu či zkontrolovat poštu, intuitivně klepnete na displej. V průběhu let jsme si zvykli, že většinu spotřební elektroniky ovládáme, pro nás nepřirozenějším polohovacím zařízením, prstem.

Nezřídka se mi stane, že když během práce přecházím z iPadu na Mac, mám nutkání se dotýkat displeje. Takové zvětšení fotky, posouvání webové stránky či prosté klepnutí na ikonu aplikace doslova vybízí k tomu, abychom mohli také na Macu využívat k tomu určená dotyková gesta.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

2. Používat aplikace portované z iPhonu nebude taková otrava

S příchodem nové generace Maců s procesory Apple Silicon (M1, M2) se objevila také možnost spouštět na macOS aplikace, které byly původně vyvíjené pro iOS. Na první pohled jde o velmi atraktivní vlastnost, ale jen do doby, než se to rozhodnete vyzkoušet v praxi. Aplikace vyvíjené primárně pro iPhone jsou od základů navržené pro dotykové ovládání. Jejich používání za pomoci myši a klávesnice pak působí těžkopádným dojmem, což může být celkem frustrující zážitek. Možnost se natáhnout a jednoduše dotknout se prstem konkrétního tlačítka doslova vybízí k tomu, aby MacBook disponoval dotykovou vrstvou.

3. Dotykový displej přinese více možností

Je dobré zmínit, že Apple nebude mít potřebu z MacBooků odstranit trackpad, ani když přidá dotykový displej. Dotykové ovládání se pouze stane další možností, jak pracovat s počítačem. Jednoduše řečeno, pokud budete chtít k práci přistupovat konzervativně, nikdo a nic vás nebude nutit, abyste na tom cokoli měnili. Ostatní ale dostanou další variantu. A jak známo, více dostupných možností je vždy lepší.

Recenze MacBook Air M2: nejlepší notebook pro masy

4. Otevře to nové možnosti jak pracovat s konceptem laptopu

Řada výrobců již nyní experimentuje s různou koncepcí přenosných počítačů. Na trhu najdete notebooky s dvěma displeji nebo dokonce jednou velkou flexibilní obrazovkou, která dokáže suplovat funkci klávesnice i trackpadu. Apple sice nic takového ještě nepředstavil, ale můžete si být jistí, že pár podobně exotických prototypů už nějakou dobu testuje. To ostatně dokazuje řada patentových přihlášek, které popisují zařízení podobné MacBooku, které má tvořit jeden velká obrazovka. Údajně se pracuje s technologií 20,25“ skládacího displeje, kdy jedna polovina by zobrazovala klávesnici s trackpadem. Zatím jde o hudbu vzdálené budoucnosti, ale buďte si jistí, že dříve či později se přesně takového MacBooku rozhodně dočkáme.

MacBook Pro
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

5. Digitální umělci dostanou nové plátno

Pokud otevřete dveře tetovacího studia, pravděpodobně uvidíte na stole ležet iPad. Nejde pouze o tatéry, iPad si oblíbilo mnoho digitálních umělců, kteří jej považují na nepostradatelnou pomůcku pro zachycení jejich tvorby. K Macu sice můžete připojit různé grafické tablety, které umožňují totéž, ale rozhodně to není tak přímočaré, jako vzít do ruky Apple Pencil začít kreslit po displeji. To by ovšem vyžadovalo, aby takový MacBook byl konvertibilní. Ve zkratce, displej by musel jít buď zcela položit či ještě lépe překlopit, tak jak to umí jiné notebooky ze světa Windows.

6. Uživatelé po dotykovém MacBooku touží

Může vám to přijít zvláštní, ale po celém světě se nachází obrovské množství uživatelů, kteří by dotykový MacBook ocenili. Pokud jste se právě škodolibě zasmáli, je dobré si uvědomit zásadní fakt. To, že necítíte potřebu vlastnit počítač s dotykovým displejem, ani v nejmenším neznamená, že stejně to vidí také zbytek světa. Do hry vstupuje také skutečnost, že Apple je továrna na peníze a je nucena neustále přicházet s inovacemi. A je to právě zmíněná integrace dotykového displeje, která musí jednoho dne zákonitě přijít.

Upřímně si myslím, že Apple na to půjde citlivě a minimálně ze začátku nebude nikoho nutit, aby na displej MacBooku sahal prsty. Zároveň mám ale takové tušení, že až nám to Apple na jedné z budoucích keynote naservíruje, budeme se ho chtít dotýkat všichni. Jestli totiž tahle americká firma něco velmi dobře umí, tak je to způsob, jakým prodává nové funkce. Stačí se například podívat na iPhone 14 Pro (recenze) a jeho Dynamic Island.

MacBook Air s M2 recenze
foto: CeskyMac.cz | autor: Richard Streit

Zatímco konkurence se snaží dělat co nejmenší otvory, případně čelní kamery schovat pod displej, Apple to vzal z opačné strany. Do displeje udělal díry dvě, které softwarově spojil a vytvořil z toho součást uživatelského rozhraní. V případě nasazení dotykového displeje do MacBooku to bude mít v tomto směru podstatně snazší. 

Jak vnímáte představu o MacBooku s dotykovým displejem? Považujete to za nelogický krok, nebo v tom vidíte zajímavou příležitost, která celé platformě jen prospěje? Dejte nám vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

5 Komentáře

  1. No nevim, mam tu starsi HP notebook s dotykovym displejem, kterej jsem nafasoval v praci asi v roce 2017 a dotykovej display je tam spis ke zlosti, kdyz se toho omylem dotknu 😀

    Soukrome iPhone i iPad pouzivam denne, jinak mam Mac Studio.

  2. Nesnesu na počítači upatlaný displej.Stačí jeden otisk prstu, nebo šmouha a musím to vyčistit. Tak za mě určitě nemám zájem. Jinak iPhone a iPad používám denně, tam to nějak neřeším. Chápu ale, že někdo to může mít jinak.

    1. Mám také ještě jeden pracovní Windows stroj s dotykovým displejem, a popravdě raději používám kombinaci klávesnice & myš. Na druhou stranu si umím živě představit, že Apple to bude mít více dotažené a dokáže nám to náležitě prodat (i s hadříkem na šmouhy :-D).

      1. Přiznám se také, že bych dotykáč na notebooku nevyužil, no právě ty otisky prstů na displeji.

  3. Přešel jsem na macbook po několika letech užívání konvertibilního NTB s win a musím tedy říci, že jak už se to jednou osvojí, tak to chybí. Pro představu dotyk. displej neznamená, že člověk zcela změní návyky a pořád jezdí prstem po upatlaném displeji, jak se to občas dehonestuje. Stále zůstává hlavně klávesnice i trackpad, ale zvednout prst, ťuknout na ikonu, roztáhnout dva prsty a zvětšit okno místo najíždění myší na titěrnou ikonku atd…to je prostě víc přirozené a doplňuje to možnosti. Dotykový displej na macbooky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button