Novinky

Tim Cook si loni v Applu vydělal 98 milionů dolarů. Většinu z toho dostal v akciích

Že šéf Applu Tim Cook nežije od výplaty k výplatě, je nejspíše jasné úplně každému. Generální ředitel nejbohatší společnosti světa totiž patří mezi dolarové miliardáře. Jeho celkový majetek je odhadován na zhruba 1,5 miliardy dolarů. Většinu svého jmění drží v akciových podílech svého zaměstnavatele. Nemalou část majetku Cook připsal také během loňského roku. Víme to díky údajům, které společnost Apple dodala Komisi pro kontrolu cenných papírů, která je v USA regulátorem akciového trhu.

Zdroj: Apple

Tim Cook v roce 2021 obdržel základní plat ve výši 3 miliony dolarů. Měsíčně tedy za svou funkci pobírá v přepočtu okolo 5,5 milionů korun. Mnohem více však představenstvo počítačové společnosti vyplácí svému řediteli ve formě odměn. Opět jde především o akcie Applu. Odměny v podobě podílů kalifornské společnosti pro generálního ředitele dosáhly loni 82 milionů dolarů. Další zhruba 11 milionů dolarů Cook obdržel ve v podobě ostatních náhrad. Celkem tedy odměny pro Cooka dosáhly výše 98 milionů dolarů. Apple Timu Cookovi proplácí například cesty soukromým tryskáčem, které společnost vyšly na 700 tisíc dolarů. I když je Cook nejspíše v jádru ekologická duše, luxusním tryskáčem cestovat musí. Z časových a bezpečnostních důvodů mu to nařídilo představenstvo. Na více než 600 tisíc dolarů pak přišly výdaje spojené s bezpečností jednoho z nejznámějších ředitelů světa.

Skládací iPhone je v nedohlednu. Apple se nehodlá smířit s limity dostupných technologií

Cook si tak ve srovnání s předchozími léty výrazně polepšil. Loni a předloni totiž obdržel celkem 14,77, respektive 11,55 milionů dolarů. Pravdou je ale i to, že v mezičase výrazně rostla hodnota akcií společnosti. Díky tomu je samozřejmě vyšší i dolarová výše Cookových kompenzací. Američtí regulátoři si vyžádali také odměny dalších klíčových postav Applu. Například finanční ředitel Luca Maestri pobíral základní plat ve výši 1 milion dolarů a k tomu dalších 25 milionů dolarů ve formě akciových bonusů a dalších kompenzací.  Podobně je na tom například také provozní ředitel Applu Jeff Williams.

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button