Soustřeďte se na svou práci
Ať jste běžným uživatelem nebo užíváte svého Maca jako pracovní nástroj, jistě jste již narazili na problém v podobě okolního ruchu, který vám nedovolí zcela soustředit se a koncentrovat své myšlenky jen a jen na obrazovku před vámi. Řešení se nabízí několik, doma nebo v kanceláři za sebou zavřít dveře, utěsnit okna a vyprovodit rodinné příslušníky či kolegy.
Ale jak už to tak bývá, nic není jednoduché a při potlačování okolních rušivých vlivů to platí dvojnásob. Krom uvedných postupů existuje softwarová výpomoc v dvojí podobě.
Podoba první
Relaxační melodie a zvuky patří k známější variantě. Osobně používám následující dvojici aplikací:
Relax Melodies obsahuje 45 přednastavených zvůků a melodií obsahující například šumící moře, vítr, déšť, zvuky nejrůznějších zvířat (ptáci či žáby), jednoduché melodie hrané na jednotlivé nástroje apod. Aplikace též obsahuje tzv. bílý šum, ale o tom více v Podobě druhé.
Aplikace je zdarma dospupná v Mac App Store
Chatter blocker pracuje na obdobném principu než předchozí aplikace, ovšem výčet přednastavených zvuků a melodií je omezen na 10.
Demoverze aplikace je zdarma dostupná zde. Licence $19.95
Podoba druhá
Barevné šumění je kombinací různých frekvencí zvuku, které je lidské ucho schopno zaznamenat, a které dokáže při svém poslechu odfiltrovat (přehlušit) okolní rušivé zvuky. Zpravidla rozlišujeme tyto barvy šumu:
Bílý – je náhodným signálem s konstantní spektrální hustotou. Stejně široká pásma mají stejnou energii. Například rozsah frekvencí 20 Hz mezi 40 a 60 Hz má stejnou energii jako rozsah frekvencí mezi 4000 a 4020 Hz. Bílý šum dostal název podle analogie s bílým světlem. Využití: architektonická akustika – omezení rozptylujících a nežádoucích zvuků, v některých sirénách pohotovostních vozidel – pronikne ostatními zvuky prostředí a nezpůsobuje ozvěnu, v elektronické hudbě, bývá základem některých generátorů náhodných čísel, pro ochranu soukromí při konverzaci, podporu spánku a k zamaskování hučení v uších.
Růžový – „1/f šum“ nebo „kmitající šum“ je signál nebo proces s takovým frekvenčním rozsahem, že výkonová frekvenční hustota je přímo úměrná převrácené hodnotě frekvence. Zde je stejná energie ve všech oktávách. Za daného výkonu a konstantního vlnového rozsahu, růžový šum se sníží na 3 dB na oktávu. 1/f šum se vyskytuje v mnoha fyzikálních, biologických a ekonomických systémech. Ve fyzice je v některých meteorologických datových odděleních, elektromagnetických radiačních výstupech některých astronomických institucí, a nejvíce v elektronických zařízeních. V biologických systémech je v rytmech bití srdce a statistikách sekvencí DNA. Růžový šum můžeme také nalézt mnoha elektrických pochodech lidského mozku.Ve finančních systémech je část označován jako efekt dlouhé paměti.
Hnědý – je podobný růžovému šumu, ale s výkonovou frekvenční hustotou sníženou o 6 dB za oktávu se zvyšující se frekvencí (hustota je úměrná 1/f2) do rozsahu frekvencí, který nezahrnuje stejnosměrný proud (DC). Může být generován algoritmem, který simuluje Brownův pohyb nebo integrováním bílého šumu. Hnědý šum není pojmenován podle výkonového spektra které naznačuje hnědá barva, ale podle zkomolení z Brownova pohybu. Je také znám jako „náhodná procházka“ nebo „opilcova chůze“.
zdroj: Wikipedie
Jako jedna z mála aplikací, která dokáže generovat po boku nejrůznějších zvuků a melodií všechny tři barevné šumy je Noise Machine.
Demoverze aplikace je zdarma dostupná zde, licence za cenu $4.99 v Mac App Store
Uvedený výčet aplikací není konečný, existují jich desítky, je na každém najít si tu svou. Zcela obecně řečeno, celé to pracuje na principu odstranění rušivých (náhlých) vlivů za užití jednotvárného zvuku či melodie. Na závěr podotýkám, že nejlepšího výsledku dosáhnete pouze prostřednictvím sluchátek nikoliv externích reproduktorů.
Relax melodies mám jak na MACu, tak v iPhonu. Je to hodně dobrý, ale nepoužívám to pro neutralizaci okolního hluku v práci. Ale hodně jsem si to oblíbil, člověk si s tím i hezky vyhraje 🙂
Na přehlušení okolí použiji sloupové repráky, na relax taktéž. Tyhle zvuky žab a podobných, to mi stačí otevřít okno. Jinak přímo v práci to nemusí být špatné, akorát si budu připadat jak doma, takže míra efektivity práce půjde rapidně dolů.
🙂
no ja na relax rasdi hudbu, nekdy takovou nekdy jinou, proste podle nalady.