Novinky

Souborový systém APFS nabídne lepší optimalizaci pro SSD a šifrování každého souboru

Na největší konferenci Applu WWDC jsme o novém souborovém systému neslyšeli, protože se toto oznámení konalo až po oficiálním vysílání. V konečném důsledku však jde o jednu z nejdůležitějších novinek pro majitele jablečných zařízení. Už od roku 1985 se používá v Mac počítačích souborový systém HFS+ který byl navržen na tehdejší Macy, a i když jej Apple v dalších verzích macOS stále vylepšoval, bylo jasné že tento systém už potřebuje vystřídat.

GetThumbNail.aspx-2

Důstojným nástupcem je souborový systém APFS (Apple File System) který je od základu napsán pro moderní zařízení Applu. Je totiž plně optimalizovaný pro flashová (iPhone, iPad, Apple Watch) a SSD (Mac) úložiště. Má také přímo v architektuře podporu pro šifrování, která se tímto krokem mnohonásobně zrychlí, oproti šifrování které Apple používá u současných zařízení. Pro uživatele tato změna bude mít pouze jeden o to zásadnější dopad. V praxi to bude znamenat zvýšení rychlosti při přístupu k uloženým datům, ale také šifrování na vysoké úrovni, a rychlosti systému jako takového.

GetThumbNail.aspx

Opomenout nesmíme ani skutečnost, že APFS je postavené na 64 bitové architektuře. Novinky se tak nedočkají majitelé starších Maců s 32-bitovým macOS (OS X) a plotnovým diskem (HDD). Apple těmto starším zařízením nechá HFS+. Nový souborový systém si už můžete vyzkoušet ve vývojářské betě macOS Sierra (více informací), zatím ale pouze na externím SSD, jelikož souborový systém není připraven k plnému používání. Apple chce tuto novinku přinést uživatelům jablečných zařízení už v roce 2017.

Martin Kaše

Vývojář mobilních a webových aplikací. Technologický nadšenec, fanoušek Applu, PlayStationu, punkové hudby, milovník dobrého piva a českého vína.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button