Okénko do minulostiZ historie Apple

Nejdůležitější okamžiky v historii Applu

Nejedna společnost má okolo sebe zapletených spoustu zajímavých chvilek a právě společnost Apple jich má podle nás opravdu mnoho. V tomto článku bychom chtěli připomenout ty opravdu nejdůležitější chvíle v historii jablečné společnosti, které zahýbaly celým trhem a světem.

Rok 1976 – je nejdůležitější rok v celé historii Applu. Právě v tento rok založil Steve Jobs se Stevem Wozniakem společnost Apple Computer a v Jobsově garáži začaly vznikat první kousky počítačů, které zanedlouho zahýbaly celým počítačovým průmyslem.

1-garaz

Rok 1977 – V tomto roce byl představen nástupce prvního počítače a to konkrétně Apple II. Tento počítač se částečně dostal do světa a lidé začínali vnímat Apple Computer více než jen jakousi neznámou malou společnost.

appleii-system

Rok 1984 – To je rok představení prvního Macintoshe. Jeho předností měla být snadná ovladatelnost. Tento osobní počítač byl uveden na trh přesně 24. 1. 1984 a pořídit jste si jej mohli za zhruba 2500 dolarů. Název pochází z odrůdy jablka McIntosh.

steve-jobs_the_original_mac

Rok 1985 – Steve Jobs je nucen odejít ze společnosti Apple a následně zakládá společnost NeXT Computer.

jobsnext_101212

Rok 1991 – Společnost Apple začíná prodávat první přenosné počítače, tzv. Powerbooky, které o několik let později nahradí MacBooky

powerbook_150

Rok 1996 – Steve Jobs se vrací do společnosti Apple, která je v krizi. Apple pak také odkupuje nepříliš úspěšnou společnost NeXT Computer a vytváří základ pro operační systém Mac OS X. Tento základ vychází z operačního systému NeXTSTEP právě od NeXT Computer.

10-0-100247535-medium

Rok 1997 – Steve Jobs se stává výkonným ředitelem a sesazuje tak z funkce dosavadního CEO Gila Amelia.

amelio-and-jobs

Rok 1998 – Steve Jobs se snaží dostat Apple znovu na vrchol a spolu s tím pozastavuje několik dosavadních projektů jablečné společnosti jako například Newton, Cyberdog nebo OpenDoc. Tentýž rok je také představen úspěšný iMac, který známe v pozměněné podobě se stejným názvem dodnes.

imac

Rok 2001 – Steve Jobs ukazuje, že Apple se chce dále ubírat i jinou cestou než výrobou počítačů. Společnost představuje iPod. Tato revoluce v přehrávání muziky zanedlouho ovládne celý trh.

Rok 2003 – V souvislosti s iPodem Apple představuje světu iTunes, tento obchod obsahuje stovky tisíc skladeb. Ve stejném roce byla také Jobsovi diagnostikována rakovina.

itunes

Rok 2007 – Revoluce přichází! Právě v tomto roce je představen první iPhone. V této době ovšem nikdo netuší, že iPhone na několik let dopředu naprosto změní celý trh a stane se na trhu číslem jedna mezi chytrými telefony.

original-iphone-2g-2007-1280x895

Rok 2008 – Tohle je rok představení MacBooku Air. Vyrábí se ve dvou velikostech 11″ a 13″ a svou konstrukcí patří mezi nejtenčí na světě.

Rok 2010 – Steve Jobs představuje další revoluci, a to iPad. Tento tablet funguje na systému iOS a slaví ve světě obrovský úspěch.

Rok 2011 – Pohublý Steve Jobs přenechává místo výkonného ředitele Timu Cookovi a následně ikona počítačového průmyslu umírá.

Rok 2014 – Apple představuje první nositelnou elektroniku, a to Apple Watch. Tyto hodinky je možné si pořídit ve dvou velikostních variantách, a to 38 a 42 mm. Tyto hodinky slaví dodnes úspěch mezi uživateli z celého světa.

550869_1280x720

Rok 2016 – Navzdory kritiky Apple odstraňuje z iPhonu 7 3,5mm jack a jako alternativu nabízí bezdrátová sluchátka Airpods.

ek9ji95twts46au1lzuw

Katka Válková

Milovnice přírody, umění a moderní technologie. Studuje gymnázium a zajímá se o společnost Apple.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Dobrý den, domnívám se, že u iPhonu máte špatný letopočet. První iPhone byl představený v lednu 2007 a na trh se dostal 29.06.2007.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button