Recenze

Recenze Xiaomi Outdoor Camera AW300: dostupná venkovní kamera s 2K rozlišením a barevným nočním viděním

Xiaomi Outdoor Camera AW300 spadá do segmentu venkovních IP kamer, které jsou mezi uživateli stále populárnějším artiklem. Za jejich oblibou stojí zejména dostupnost, snadná instalace a celá řada chytrých funkcí. Xiaomi k tomu navíc přidává vysoké rozlišení a další vychytávky včetně barevného nočního vidění.

To z ní činí velmi zajímavý doplněk do chytré domácnosti, s jehož pomocí si můžete vytvořit inteligentní systém na monitorování venkovních prostor. Co všechno tato nenápadná kamerka umí, jak si vede v porovnání s konkurencí a kde jsou její největší slabiny? Na to si odpovíme v následující recenzi.

Design a konstrukce: nenápadná elegance

Stejně jako většina ostatních Xiaomi produktů také AW300 je vyvedena v bílé barvě. Na první pohled tak působí velmi elegantním dojmem. Tělo samotné kamery má tvar zploštělého válce, z jehož boků vystupují dvě malé antény, které vylepšují příjem Wi-Fi signálu.

Bílá barva vypadá na produktových materiálech opravdu hezky a pokud se kameru rozhodnete umístit na bílou fasádu, nebude působit ani příliš rušivě. Má to ovšem také své nevýhody. Ty, jak už nejspíš tušíte, plynou ze světlého provedení, na němž je po nějakém čase vidět prach a další nečistoty. V praxi nejde o nic dramatického, jelikož kamery se většinou umisťují do větší výšky, kde nejsou tolik na očích. Přesto si myslím, že kdyby výrobce nabízel také tmavou variantu, řada uživatelů by to rozhodně uvítala.

Další výhradu mám k základně, respektive aretačním možnostem. Kamera je sice usazena na kulové hlavě, ale nastavení náklonu je možné pouze v jedné ose. Pokud budete chtít nastavit jiný úhel, musíte pootočit celou základnou. Před vyvrtáním otvorů je tedy lepší si úhel záběru vyzkoušet nanečisto. Pokud byste totiž kameru nejprve připevnili ke zdi a posléze zjistili, že vám její pohled nevyhovuje, mohlo by to znamenat vrtání nových děr. A to rozhodně nechcete.

Z hlediska konstrukce není kameře co vytknout. Všechny díly do sebe perfektně lícují a celkově jde o moc hezky zpracovaný produkt. Důležitým roli zde hraje také krytí splňující standard IP66. To představuje odolnost vůči vodě a prachu. Kamera tak může být celoročně vystavena povětrnostním vlivům. Xiaomi navíc deklaruje provozní teplotu od -30°C do 60°C, takže jí neublíží mráz ani ty největší letní pařáky.

V balení najdete vše potřebné. Kromě kamery samotné dostanete napájecí kabel zakončený adaptérem do sítě, šablonu pro označení otvorů, vruty a hmoždinky.

Instalace je hračka

V balení najdete kromě kamery samotné také třímetrový napájecí kabel zakončený síťovým adaptérem. Dále dostanete 3 hmoždinky a stejný počet vrutů. Užitečnou pomůckou je papírová šablona, která vám pomůže při označení bodů, kde budete chtít vyvrtat díry.

Samotná instalace kamery není o nic složitější než zprovoznění jakéhokoli chytrého gadgetu, který už pravděpodobně máte doma. Jakmile máte přivrtáno a zapojeno do sítě, přichází na řadu mobilní aplikace Xiaomi Mi Home. Zde už stačí kliknout na ikonu pro přidání nového produktu, v seznamu vybrat kameru a postupovat dle instrukcí na obrazovce. Aplikace vás doslova vede za ručičku. Šance, že by se něco během procesu párování pokazilo, je naprosto minimální.

V mém případě bylo kompletně hotovo do 30 minut, a to včetně hledání vhodného vrtáku a nastavení optimálního úhlu kamery. Jakmile budete mít kameru na svém místě, doporučuji ještě zkontrolovat seřizovací šroub na základně a v případě potřeby jej dostatečně dotáhnout.

Pochválit musím také dosah Wi-Fi. Kameru jsem totiž instaloval do dřevěného trámu nad dřevník na druhém konci zahrady, kde mi iPhone většinou hlásí zhruba poloviční sílu připojení. Xiaomi AW300 však na stejném místě ukazuje téměř plný signál a nevadí ji ani fakt, že těsně nad ní se nachází plechová střecha.

Kvalita obrazu

Hlavním smyslovým orgánem kamery je 3Mpx CMOS snímač se světelností f/2.0 a podporou vysokého dynamického rozsahu. Kamera umí zaznamenávat obraz v 2K rozlišení (2 304 x 1 296 px), což je v dané cenové kategorii nadprůměr. Kvalita videa je v praxi opravdu velmi dobrá. Nabízí dokonce kvalitnější zobrazení než Netatmo Smart Outdoor Camera (recenze), která stojí zhruba sedminásobek toho co Xiaomi AW300.

Zorný úhel činí 101,7 stupně, takže nejde o vyloženě širokoúhlý záběr. Na druhou stranu zde alespoň není příliš výrazné zkreslení, které by deformovalo obraz. Za velmi užitečnou funkci považuji WDR, což je v podstatě obdoba HDR. Po přepnutí do tohoto režimu získáte kvalitnější obraz s větším množstvím detailů. Zároveň tím eliminujete problémy plynoucí z tmavých či přeexponovaných částí záběru, kde by jinak nebylo nic vidět.

Noční (barevné) vidění

Na přední straně se nachází dvojice infračervených diod, díky nimž kamera vidí také v noci. Výrobce deklaruje dosvit až 7 metrů, ovšem efektivně se bavíme o 2 metry kratší vzdálenosti. Na monitorování bezprostředního okolí to stačí, ale pokud chcete pokrýt nočním viděním větší prostor, budete muset vybrat buď jinou kameru, nebo pořídit externí IR přísvit.

Slabší infračervené spektrum však kamera dohání funkcí barevného nočního vidění. To se aktivuje v momentě, kdy systém detekuje pohyb osoby. V ten samý moment se aktivují bílé diody, které automaticky po pár vteřinách zhasnou, pokud člověk zmizí ze záběru.

Funkce světla je celkem příjemná, nicméně má to jednu zásadní vadu. V aplikaci ji lze ručně aktivovat, ovšem po 30 vteřinách světlo samo zhasne. Pokud byste tedy chtěli mít světlo trvale zapnuté a tím si posvítit, máte zkrátka smůlu. Na druhou stranu nejde o nic, co by nevyřešila softwarová aktualizace, ve kterou tajně doufám.

Umí posloužit i jako interkom

Na spodní straně kamery se nachází perforovaná část, pod níž se ukrývá reproduktor. Ten pak doplňuje ještě mikrofon umístěný pod objektivem. Díky tomuto kombu lze Xiaomi AW300 používat také jako obousměrný interkom. To se může hodit v momentech, kdy budete mít kameru umístěnou například nad vchodovými dveřmi. Snadno pak můžete vysvětlit kurýrovi, že nejste doma a kde má nechat balíček, nebo naopak odehnat nechtěné návštěvníky.

Zažene nenechavce a nezvané návštěvy

Na obranu před nezvanými návštěvníky je tu k dispozici ještě funkce alarmu. Ta funguje tak, že pokud kamera detekuje lidskou osobu, spustí se zvukový a světelný alarm. Pokud si k tomu aktivujete ještě push notifikace, ve stejný moment se vám na mobilu zobrazí upozornění.

Abyste eliminovali nechtěné poplachy, lze si v aplikaci vytvořit konkrétní zóny v zorném poli kamery. Snadno si tak můžete vybrat pouze konkrétní místo v záběru, kde chcete detekovat pohyb. Pokud systém zaregistruje pohyb mimo oblast zájmu, kamera takové události odfiltruje. Tato funkce se pak hodí ve scénářích, kdy budete chtít kameru namířit například na parkovací místo či konkrétní část prodejny, kterou chcete pečlivěji monitorovat.

V nastavení lze dále upravovat také citlivost detekce, chování alarmu, nebo zda má kamera reagovat pouze na osoby či jakýkoliv registrovaný pohyb.

Záznam můžete ukládat lokálně i do cloudu

Xiaomi Outdoor Camera AW300 nabízí dva způsoby ukládání záznamu. Tím prvním je možnost ukládání videa na paměťovou kartu, která se nachází pod utěsněnými dvířky na spodní straně kamery. Použít můžete microSD karty s kapacitou až 256 GB. Výrobce v takovém případě doporučuje používat rychlejší verze karet typu splňující standardy Class 10, UHS-I a vyšší. V momentě, kdy na médiu dojde místo, kamera začne přemazávat nejstarší záznamy těmi nejnovějšími. V zásadě jde o princip nahrávání do smyčky. Čím větší kapacitu microSD karty zvolíte, tím delší časový úsek dokážete pokrýt.

Další možností je nahrávání do cloudu prostřednictvím služby Xiaomi Home Secury. V tomto případě se však jedná o placenou službu, kde měsíční platba za jednu kameru vychází na 99 korun. Při provozu více kamer lze využít výhodnějších cenově výhodnějších tarifů. Osobně si však myslím, že minimálně v našich podmínkách dává větší smysl ukládat data lokálně.

Velmi se mi líbí, jak má Xiaomi vyřešený přístup ke zpětnému prohlížení. Záznam je totiž dostupný formou časové osy, k níž se dostanete jedním kliknutím ze základní obrazovky. Jednoduchým posouváním lišty můžete libovolně přeskakovat na konkrétní časový úsek, případně listovat po celých dnech. Užitečná je také rychlá filtrace, kdy si můžete zobrazit či naopak skrýt záznamy, kde byly detekovány osoby či jiná forma pohybu.

Xiaomi Outdoor Camera AW300: verdikt

Přestože se jedná o cenově dostupnou kameru, je příjemné vidět, že Xiaomi nešetřilo na klíčových věcech. Vysoké 2K rozlišení a technologie WDR z ní činí velmi zajímavou venkovní kameru. Uplatnění najde jak v domácích podmínkách tak i v komerčních prostorech, jako jsou prodejny kanceláře či menší skladovací prostory. Příjemným benefitem je také možnost propojení s platformami Google Home a Amazon Alexa. Podpora pro Apple Home zde bohužel chybí.

Xiaomi Outdoor Camera AW300 recenze

Zamrzí také to, že integrované LED diody nelze používat jako samostatné světlo a dostupnost pouze v jedné barevné variantě. Tím ovšem výčet negativ končí. Na poměry dané cenové kategorie jde o velmi dobře vybavenou venkovní kameru, která svou výbavou často předčí mnohem dražší kousky.

Xiaomi Outdoor Camera AW300

8.1

Design & konstrukce

8.0/10

Kvalita obrazu

8.0/10

Chytré funkce

8.5/10

Mobilní aplikace

8.0/10

Plusy

  • 2K rozlišení
  • Barevné noční vidění
  • Snadná instalace
  • Kvalitní zpracování
  • Funkce interkomu

Mínusy

  • Pouze jedna barevná varianta
  • Světlo nelze použít samostatně
  • Nepodporuje Apple Home
  • Dosah IR diod by mohl být větší

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

7 Komentáře

  1. Hezký test, dost o ní přemýšlíme. Už máme doma C400, kterou používáme jako chůvičku a skvěle se osvědčila. Podpora HomeKit zamrzí, ale za tu cenu to člověk rád přehlidne. Navíc Xiaomi aplikace je pěkně udělaná

    1. Zdravím,
      máte pravdu, že za cenu, za kterou se AW300 prodává, jí lze chybějící podporu Apple Home celkem snadno odpustit. 🙂 Xiaomi se snaží Mi Home v poslední době neustále vylepšovat, ale za mě je tam ještě hodně prostoru, na čem můžou zapracovat.

  2. Obraz vypadá slušně. Na domě mám několik Logi circle, ale poslední dobou se mi u nich stává, že se odpojí. Někdy stačí počkat a naskočí samy, jindy pomůže až tvrdý restart.

  3. Informaci “Podpora pro Apple Home zde bohužel chybí.” byste priste mohli clanek zacit. Vzhledem k zamereni serveru jsem podporu ocekaval…

    1. Hezký den,
      znám spoustu Apple uživatelů, kteří si jako smarthome platformu vybrali Amazon Alexu, Home Assistant či Google Home. Minimálně z toho důvodu si zaslouží, abychom psali o jakémkoli gadgetu, který nás zaujme. 😉

  4. Len informácia pre potenciálnych budúcich majiteľov kamery: v článku je malá chyba, kamera sa aj po nainštalovaní dá voľne otáčať aj v klbe okolo mount základne (keď sa aretacna srubka dostatocne uvolni), takže nie je žiaden problém kameru voľné nastaviť vo všetkých 3 uhloch

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button