Recenze

Recenze Inteligentní venkovní kamery Netatmo se sirénou: spolehlivý hlídač, kterému nic neunikne

Pokud se rozhodnete zabezpečit domácnost prostřednictvím kamerového systému, už dávno neplatí, že musíte utratit vyšší desítky tisíc a k tomu si ještě předplácet ještě služby dohledového centra. Dostupné a především kvalitní zabezpečovací řešení s napojením na chytrou domácnost nabízí již delší dobu společnost Netatmo, v jejím portfoliu nechybí ani Inteligentní venkovní kamera se sirénou. Jak kamera funguje v praxi, jaké jsou její výhody a kde naopak vidím prostor ke zlepšení? Tak na to vám odpovím na následujících řádcích.

Na úvod je dobré zmínit, že Inteligentní venkovní kamera Netatmo se sirénou není žádnou novinkou. Technicky vzato jde o přímého nástupce modelu Netatmo Presence, se kterým sdílí stejné šasi, výbavu i optiku kamery. Jediným rozdílem je integrovaná siréna, kterou předchozí verze postrádá. 

Instalaci zvládnete levou zadní

Stejně jako u ostatních kamer, také v tomto případě je třeba jako první se zamyslet nad samotnou instalací. Jde totiž o to, že kamera se instaluje místo běžného venkovního světla. To je celkem zásadní výhoda, jelikož řada jiných venkovních kamer využívá napájení přes LAN kabel (PoE), se kterým je dobré počítat už při stavbě domu. Pro běžně zručného českého kutila je instalace otázkou několika málo minut. Na druhou stranu je velmi důležité zmínit, že montáž by měl správně provést pouze školený technik či profesionální elektrikář.

Netatmo venkovní kamera se sirénou
Foto: Richard Streit

V praxi jde o zapojení tří drátků, ovšem i tak se jedná o zásah do elektroinstalace, což s sebou nese určitá rizika. Kameru můžete přišroubovat buď na stávající „krabičku“ od světla nebo přímo na stěnu. V balení najdete vše potřebné a to včetně hmoždinek. Užitečným montážním doplňkem je pěnový pytlík, do něhož vložíte kameru, která je během instalace dostatečně chráněná. Pak už jen stačí nastavit správný úhel, sklon a máte hotovo. K aretaci zde slouží dvojice šroubů, které stačí dotáhnout za pomoci přiloženého imbusu.

V balení najdete vše potřebné k instalaci kamery

Posledním krokem instalace je stažení mobilní aplikace Netatmo Security a přidání kamery k uživatelskému účtu. K tomu najdete v balení speciální kartičky s unikátními QR kódy, které stačí přiložit před čočku kamery, která se následně přepne do konkrétního režimu.

Při prvním spuštění vám aplikace nabídne, zda nechcete kameru přidat do Apple HomeKit, respektive nativní iOS aplikace Domácnost. V mém případě se mi ovšem stalo, že přesně v tento moment se párování s Apple HomeKit zaseklo a já musel celý proces párování několikrát opakovat. Těžko říct, kde nastala chyba, ale osobně to připisuji chybě na straně iOS.

Výkonný reflektor a noční videní

Velmi důležité je také zmínit, že ačkoli se kamera montuje místo venkovního světla, tak to zároveň neznamená, že o něj přijdete. Pokud se totiž podíváte na samotnou konstrukci, tak zjistíte, že většinu tvoří výkonné LED světlo s nastavitelným jasem. Na webu výrobce jsem sice nenašel parametry použitých LED, ale věřte mi, že existuje pouze málo venkovních svítidel, které svítí tak jasně a daleko. Uvnitř reflektoru se dále nachází několik infračervených diod s efektivním dosvitem kolem 15 metrů. Díky infradiodám kamera vidí také v noci, což je velmi příjemný bonus.

Odolá větru i dešti

Převážnou část kamery tvoří hliníkový plášť s černou povrchovou úpravou. Kryt LED reflektoru je vyroben z vysoce odolného plastu, optiku kamery pak kryje sklo s UV ochranou. Pracovní rozmezí je poměrně široké a výrobce garantuje bezproblémový provoz v teplotách od -20 do 50 °C, což je pro naše podmínky naprosto dostačující.

Netatmo venkovní kamera se sirénou
Foto: Richard Streit

Pochopitelně zde nechybí ani odolnost vůči povětrnostním podmínkám, takže se nemusíte bát, že by déšť či sníh kameře jakkoli ublížil. Zajímavostí je standart ochrany HZO, kterým se označuje tenkovrstvá technologie, která se používá během výrobních procesů na ochranu citlivé elektroniky před poškozením vlivem kontaktu s kapalinami.

Mobilní aplikace

Nastavení kamery a přístup ke všem dostupným funkcím obstarává již zmíněná aplikace Netatmo Security. Ta je velmi pěkně zpracovaná a všechny důležité funkce včetně záznamu jsou dostupné na několik kliknutí. Velmi dobře je udělaný stream se záznamem, kde na časové ose vidíte náhledy a druh registrovaného pohybu.

Venkovní kamera Netatmo totiž umí sama rozeznat osoby, zvířata, automobily a další objekty. Díky tomu si pak můžete například nastavit, že kamera sepne světlo když zaparkujete před domem a naopak když se váš pes rozhodne pro noční toaletu, světlo zůstane zhasnuté.

Pro každou kategorii pohybu (člověk, zvíře, automobil, jiné) si lze nastavit různá pravidla pro záznam, notifikace a chování světla. Další důležitou funkcí jsou výstražné zóny. To se hodí například když kamera zabírá kus chodníku či ulice. Ručně si totiž můžete vybrat oblast, v níž bude sledován pohyb a tím se vyvarovat, aby vám chodila nechtěná upozornění na každé auto, co vám projede před brankou.

Siréna pouze na vyžádání

V momentech, kdy se vám kolem domu objeví nezvaná návštěva, na mobilu okamžitě uvidíte upozornění, které vás nasměruje do aplikace, odkud můžete  aktivovat integrovanou sirénu. Důležité je také zmínit, že zvukovou výstrahu lze, na rozdíl od interiérové sirény Netatmo (recenze), zapnout pouze ručně. To může na první pohled vypadat jako nevýhoda, ovšem díky tomu se vyvarujete planým poplachům, které nejsou ničím příjemným. Hlasitost sirény je opravdu vysoká (105 db) a zcela reálně si dokážu představit, že v krizových momentech může zafungovat jako další vrstva ochrany vaší domácnosti.

Možnosti ukládání videa

Netatmo ukládá pořízené záběry na integrovanou microSD kartu s kapacitou 8 GB, kterou si teoreticky můžete vyměnit. Upřímně k tomu ale není důvod, jelikož po jejím zaplnění se přemazávají nejstarší záznamy. Díky podpoře Apple HomeKit můžete využít služby Secure Video a obraz z kamery nahrávat na váš iCloud. Netatmo dále nabízí ještě podporu pro Drobbox a propojení s FTP serverem.

Netatmo venkovní kamera se sirénou
Foto: Richard Streit

Záznamy si pak můžete prohlížet buď v aplikaci, nebo zvolit jejich stažení do smartphonu. Příjemným doplňkem jsou také časosběry za posledních 24 hodiny a webové rozhraní aplikace na my.netatmo.com s přehledem všech zaznamenaných událostí. Pokud vám ale vypadne připojení k internetu, záznamy se neuloží, což je rozhodně škoda a osobně to moc nechápu, zvlášť když je kamera vybavena vlastní pamětí.

S dalšími Netatmo sourozenci si rozumí skvěle

Netatmo nabízí poměrně ucelenou řadu produktů pro zabezpečení domácnosti a kromě Inteligentního detektoru kouře zahrnuje také interiérovou kameru Netatmo Welcome, která umí rozpoznávat tváře. Obě kamery pak mezi sebou komunikují a pokud vnitřní kamera pozná, že jsou doma členové domácnosti, vypne bezpečnostní upozornění.

Venkovní kamera samotná však technologií pro rozpoznávání osob nedisponuje, a popravdě jí to nelze ani vyčítat. U venkovních kamer se totiž počítá s tím, že jsou umístěný nad úrovní hlavy, což není optimální pozice pro snímaní obličeje.

Recenze Netatmo Thermostat: nezbytný základ každé chytré domácnosti

Na umělou inteligenci se můžete spolehnout

Součástí funkční výbavy je schopnost rozpoznávání několika druhů objektů. V praxi je kamera velmi citlivá a neunikne ji ani sebemenší pohyb. Kladné hodnocení si zaslouží také za přesnost. Člověka dokáže spolehlivě detekovat na vzdálenost několika desítek metrů a kromě domácích zvířat, jako je pes či kočka, zvládne rozeznat také ptáky.

Přesnost kamery neklesá ani v noci, kdy do hry vstupují silné infradiody. V aplikaci si můžete vytvořit vlastní pravidla, nicméně díky nativní podpoře Apple HomeKit lze vytvářet daleko propracovanější automatizace s navázáním na další zařízení z chytré domácnosti.

Kvalitní záznam za všech okolností

Inteligentní venkovní kamera Netatmo je osazena 4Mpx snímačem s rozlišením videa 1920 x 1080 pixelů. Zorné pole objektivu 100° je pro běžné účely naprosto dostačující a hravě s ním pokryjete slušně velký prostor. Komu by to přeci jen nestačilo, na oficiálním webu Netatmo si můžete pořídit zvýhodněný set dvou kamer a tím ušetřit 2 tisíce korun.

Netatmo venkovní kamera se sirénou
Foto: Richard Streit

Kvalita videa patří rozhodně k tomu lepšímu, respektive po zkušenostech s ostatními kamerami se nebojím Netatmo pasovat na absolutní špičku. Záběry jsou dostatečně prokreslené a především ostré za naprosto všech podmínek. Velký dojem na mě udělalo také noční vidění, které se automaticky zapne po setmění. Efektivní dosvit infradiod je přibližně 10 až 12 metrů a do stejné vzdálenosti pak kamera dokáže v noci rozeznat osoby a další objekty.

Závěrečné hodnocení

Až při psaní závěru této recenze jsem si uvědomil, že jsem během testování nenarazil prakticky na nic, co by mi vyloženě vadilo. A věřte mi, že chyby se v tomto případě hledají jen velmi těžko. Pokud bych měl být hodně náročný, tak bych si zde dokázal představit podporu HDR záznamu pro lepší výsledky v protisvětle. Upřímně pak nechápu, proč kamera přestane ukládat záznamy po výpadku internetu, když disponuje vlastním úložištěm.

Někdo pak může namítnout, že příznivější by mohla být také cena, ovšem ta plně koresponduje s bohatou výbavou a zpracováním. Za kvalitu se zkrátka platí. Na druhou stranu Netatmo nabízí i variantu bez sirény, která vyjde o dva tisíce levněji.

Další plusové body připisuji za snadnou instalaci, kterou si troufám tvrdit zvládne téměř každý. Za vydařený považuji také design, který hraje na neutrální notu a snadno tak splyne jak s moderní stavbou tak i starším domem. Klíčovým benefitem je integrované světlo, což z kamery činí víceúčelové zařízení, jehož přítomnost oceníte každý večer.

Odladěná je i mobilní aplikace, která je hezky zpracovaná a nabízí snadný přístup ke všem důležitým funkcím. Z hlediska funkční výbavy zde máte prakticky všechno od podpory Apple HomeKit přes okamžitá upozornění na mobil až po inteligentní detekci osob, zvířat a dalších objektů. Pokud tedy berete zabezpečení vašeho domu vážně a chcete kameru, na kterou se můžete spolehnout a navíc vám dokáže ještě posvítit v noci na cestu, s Netatmo nešlápnete vedle.

Netatmo venkovní kamera

8.1

Zpracování

9.0/10

Design

8.0/10

Kvalita videa

8.5/10

Cena

7.0/10

Plusy

 • Dílenské zpracování & design
 • Podpora Apple HomeKit
 • Povedená aplikace
 • Integrované světlo
 • Kvalita videa

Mínusy

 • Při výpadku internetu neukládá záznamy
 • Vyšší cena

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

 1. Dobrý den, můžu se zeptat s jakými kamerami jste srovnával? Rozhoduji se mezi Netatmo a Eufy Floodlight, která ma take svetlo, tak by mě zajímal rozdíl. Předem dekuji za odpověď

  1. Hezký den,
   mám přímé srovnání s venkovními kamerami od Logitech a Eufy, kdy Netatmo vede na plné čáře co se týče kvality videa a dosvitu infradiod. O modelu Eufy Floodlight vím, vypadá zajímavě, ale osobní zkušenost s touto kemerou nemám, tak nemohu porovnat. Parametrově vypadají dost podobně, byť mě osobně přijde z hlediska designu sympatičtější Netatmo. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button