Recenze

Recenze Netatmo Smart Smoke Alarm: chytrý detektor kouře s podporou Apple HomeKit

Žádná stavba nového domu či rekonstrukce se neobejde bez instalace požární ochrany. Tím jsou myšleny detektory kouře a hlásiče, jejichž nutnou montáž ukládá požární vyhláška 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb.

Netatmo Smoke Alarm
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Současná nabídka detektorů kouře je vskutku bohatá a vybírat tak můžete z téměř nevyčerpatelného množství produktů. Pokud ovšem patříte mezi jedince, co propadli kouzlu chytré domácnosti, výběr se vám značně zužuje. Mezi renomované výrobce chytrého příslušenství patří společnost Netatmo. A jak už možná tušíte, v její nabídce najdete kromě řady jiného i chytrý detektor kouře Netatmo Smart Smoke Alarm.

Netatmo Smoke Alarm
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Osobně mám se značkou Netatmo velmi dobré zkušenosti. Již delší dobu používám například chytrý termostat či meteostanici Netatmo Urban Weather Station. V obou případech jde o zařízení, která pracují spolehlivě, takže když přišla na řadu otázka, jaký detektor kouře pořídit, volba padla opět na Netatmo.

Recenze Netatmo Smart Smoke Alarm: instalaci zvládne i méně zkušený kutil

Jednou z hlavních výhod všech Netatmo produktů je jejich snadná instalace. V případě detektoru kouře to ovšem budete mít o něco složitější. Důvodem je nutnost instalace na strop, ideálně doprostřed místnosti. S nalezením optimálního místa vám pomůže instruktážní video, popřípadě některý z návodů, kterých je na internetu plno.

Netatmo Smart Smoke Alarm tvoří dvě části – základna a samotný detektor. V balení také najdete dvojici hmoždinek a šrouby. Zde ovšem pozor, pokud máte sádrokartonový strop, budete si muset pořídit speciální hmoždinky. Ty v balení jsou totiž výhradně určené pro montáž do klasické zdi. Na druhou stranu nejde o nic, co by vás zruinovalo, hmoždinky do sádrokartonu jsou otázkou několika korun.

Netatmo Smoke Alarm
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Samotná instalace základny na strop je se správným nářadím otázkou několika málo minut. Jediné, co budete potřebovat je vrtačka a hmoždinky. Pak už jen stačí základnu nasadit na hlavičky šroubů a pootočením zaaretovat.

Netatmo Smoke Alarm
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Další krok spočívá v připevnění detektoru na základnu. K tomu slouží výlisky na obou částech, které po pootočení ve směru hodinových ručiček pevně zafixují detektor na svém místě.

Spárování s mobilní aplikaci a přidání do Apple HomeKit

Jakmile Netatmo Smart Smoke Alarm visí na stropě, máte nejtěžší část za sebou. Ke spárování je nutné stáhnout mobilní aplikaci Security a zde vybrat, jaký produkt chcete nastavit. Aplikace je v češtině a stejně tak celý průvodce instalací. V podstatě stačí sledovat informace na displeji a postupovat dle pokynů. Ty spočívají v povolení notifikací a připojení domácí Wi-Fi síti. Aplikace vám zároveň nabídne automatické přidání do Apple HomeKit.

Netatmo Smoke Alarm
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Během párování vám aplikace zobrazí všechny funkce a základní informace o fungování detektoru. Jakmile se dostanete k poslednímu kroku instalace, detektor je v tento moment připravený hlídat vaší domácnost.

Pokud jde o výbavu detektoru, tu zde zastupuje optický (fotoelektrický) snímač kouře, stavová LED dioda, Wi-Fi, siréna (hlasitost až 85 dB) a Bluetooth. Součástí je také vestavěná dvojice akumulátorů s životností 10 let. Zde je ovšem také nutné dodat, že baterie nelze vyměnit. Po jejich vybití vám tak nezbude nic jiného, než pořídit nový hlásič. Na jednu stranu tak odpadá jakákoli starost o stav akumulátorů, nicméně přesto je škoda, že výrobce nenabízí alespoň jejich servisní výměnu.

Netatmo Smoke Alarm
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Mobilní aplikace a její funkce

Co mi naopak přijde jako velmi povedené, je správa zařízení prostřednictvím mobilní aplikace. Kliknutím na detektor se zobrazí časová osa, kde vidíte všechny nejdůležitější události – test připojení, zvukové testy a další. Netatmo Smart Smoke Alarm si také provádí samočinnou kontrolu senzoru a akumulátorů. Pokud by tedy například došlo k zanesení hlavního čidla, včas se o tom dozvíte formou notifikace na iPhonu.

Mobilní aplikace sama o sobě je pěkně zpracovaná a přehledná. Nejdůležitější informace jsou dostupné na jedno kliknutí, zbytek nastavení se ukrývá pod ikonou ozubeného kolečka v levém horním rohu.

Recenze Netatmo Smart Smoke Alarm: verdikt

Jestli mě Netatmo Smart Smoke Alarm v něčem zklamal, je to design. Produkty od Netatmo jsou většinou oku lahodící zařízení, která umí zafungovat jako bytový doplněk. V případě detektoru to ovšem neplatí. Konstrukce se drží zažitého standardu a na první pohled vypadá stejně obyčejně jako ten nejběžnější hlásič kouře za pár stovek z Globusu. Na druhou stranu nevím, nakolik je u tohoto typu příslušenství dovoleno experimentovat s jeho konstrukcí. Osobně bych si však dokázal představit alespoň o krapet subtilnější rozměry.

Netatmo Smoke Alarm
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Výrobce chválím za bezvadně zpracovaný manuál v podobě instruktážního videa, které poradí i méně zkušeným kutilům. Plusové body si Netatmo Smart Smoke Alarm odnáší také za mobilní aplikaci a nativní podporu protokolu Apple HomeKit. Za fajn vychytávku považuji automatickou diagnostiku čidla, Wi-Fi sítě a stavu nabití integrovaných akumulátorů.

Netatmo Smoke Alarm
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Samozřejmě největší benefit detektoru pramení z možnosti okamžitého upozornění na nebezpečí formou hlasitého alarmu a bezprostřední notifikací na váš smartphone. Tohle zkrátka obyčejné detektory kouře neumí. Netatmo Smart Smoke Alarm je velmi zajímavým kouskem příslušenství pro všechny, co propadli kouzlu chytré domácnosti a zároveň nechtějí ochranu svého domova jakkoli podcenit.

Netatmo Smart Smoke Alarm

7.9

Zpracování

8.0/10

Design

7.0/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Cena

7.5/10

Plusy

 • podpora Apple HomeKit
 • samočinná diagnostika
 • povedená mobilní aplikace
 • v případě nebezpečí odešle upozornění na mobil
 • dlouhá výdrž akumulátorů

Mínusy

 • baterie nelze vyměnit
 • pro někoho vyšší cena
 • tuctový design

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

3 Komentáře

 1. V recenzii detektoru dymu by som čakal hlavne otestovanie funkčnosti zariadenia.
  Táto recenzia je skôr o inštalácií, čo tiež nie je na škodu, ale to hlavné tu chýba.

  1. Dobrý den,
   rozumím vaší připomínce, ovšem nepřišel jsem na nějaký elegantní způsob, jak ověřit funkčnost čidla. Rozdělávat oheň v chodbě pod detektorem se mi moc nechtělo. 😀 Na druhou stranu zařízení splňuje všechny směrnice na požární hlásiče, takže se dá předpokládat, že bude fungovat tak, jak by od něj člověk očekával, když bude potřeba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button