Recenze

Recenze Netatmo Urban Weather Station: luxusní meteostanice s řadou chytrých funkcí

Kontrola počasí se stala rutinní činností většiny z nás. Činíme tak před ranním odchodem z domova, dovolenou, výletem či odpolední procházkou se psem. Většinou stačí vzít do ruky chytrý telefon a otevřít aplikaci, která vám okamžitě prozradí, zda můžete vyrazit v šortkách nebo to bude chtít přibalit deštník. Pokud vám však nestačí předpověď orientačního charakteru a chcete zkrátka něco víc, dříve či později skončíte u výběru domácí meteostanice.

Mě se dostala do rukou meteorologická stanice Netatmo Urban Weather Station, která nabízí pokročilé možnosti měření, propojení s chytrým telefonem a širokou variabilitu v podobě dodatečných senzorů. Pojďme se tedy podívat, jak funguje v praxi a jaké jsou zkušenosti po několika týdnech testování.

Netatmo Urban Weather Station: designová meteostanice

V prvé řadě je nutné zmínit, že meteostanice Netatmo není žádnou novinkou. Na trhu se v nezměněné podobě prodává již nějaký ten pátek. To ovšem nemění nic na tom, že jde o vkusný designový doplněk, který skvěle zapadne do každého interiéru. V balení naleznete dva moduly – jeden si umístíte doma a druhý pak v exteriéru. Obě jednotky sdílí stejný design, respektive jde o hliníkové válečky, které se liší pouze svou velikostí. Zatímco interiérový modul je stále připojen do sítě, venkovní jednotku napájí AAA baterie, které jsou součástí prodejního setu.

Po designové stránce není nic, co bych mohl meteostanici vytknout. Sázka na hliníkovou konstrukci funguje i po letech velmi dobře a osobně si troufám tvrdit, že neexistuje interiér, kam by se Netatmo nehodilo. Příjemným detailem na venkovním modulu je prolis, díky němuž ho lze pověsit například na zeď. Obavy nemusíte mít ani o bytelnost venkovní jednotky, která si hravě poradí s takovými extrémy jako jsou kroupy či razantními výkyvy teplot.

První zapojení a nastavení meteostanice Netatmo

Jako první krok je nutné si stáhnout bezplatnou aplikaci Netatmo Weather a následně zapojit do elektrické zásuvky. Aplikace vás pak následně provede celou instalací, kterou při dodržení všech instrukcí zvládne opravdu každý. Uživatelské rozhraní sice není přeloženo do naší mateřštiny, nicméně vše je vyváženo srozumitelnou infografikou, kterou pochopí i malé dítě. Jediné, na co je třeba dát pozor, je dosah meteostanice, respektive vzdálenost, v jaké jsou oba moduly od sebe.

K meteostanici si můžete přikoupit také další moduly – srážkoměr a anemometr na měření rychlosti směru a rychlosti větru. Jejich přidávání probíhá manuálně prostřednictvím mobilní aplikace. Ačkoli to tak nemusí na první pohled vypadat, základní párování a obsluha meteostanice je velmi jednoduchá. Je evidentní, že výrobce se snažil, aby vše bylo maximálně intuitivní a uživatel si nemusel s ničím lámat hlavu. Za tohle vážně palec nahoru!

Pozor na venkovní umístění modulů

Ať se spokojíte se základním setem, nebo se rozhodnete dokoupit přídavné moduly, je dobré promyslet, kam a co umístíte. V případě interiérového hubu je to celkem jasné a není co řešit. O něco složitějšího je to u venkovní jednotky, která by měla být ideálně ve stínu. Z vlastní zkušenosti doporučuji se vyhnout položení na kovový parapet, který se v létě může rozpálit a tím následně ovlivnit naměřené hodnoty. Srážkoměr a anemometr je ideální umístit do volného prostoru a do optimální výšky. Pokud nemáte ideální podmínky, meteostanice bude sice měřit, jen je třeba počítat s určitým zkreslením.

Mobilní aplikace, měření a předpověď počasí

Další a zároveň velmi podstatnou součástí meteostanice Netatmo je stejnojmenná mobilní aplikace. Základní obrazovka je rozdělena na tři sekce. První shora zobrazuje venkovní teplotu, úhrn srážek, rychlost větru, tlak, vlhkost, rosný bod a kvalitu ovzduší. Prostřední pás je věnovaný týdenní předpovědi, po jeho rozkliknutí se zobrazí detailní přehled s predikcí teplot a srážkek. V dolní části naleznete informace o naměřených hodnotách v domácnosti a mapu zobrazující data z ostatních meteostanic Netatmo ve vašem okolí.

Co se týče měření, tak zde nemám sebemenších výhrad. U venkovních modulů je ovšem třeba myslet na jejich rozmístění, které je velmi důležité. Pokud bude například srážkoměr umístěný v mírném zákrytu, úhrn nemusí zcela odpovídat realitě. Výtky nemám ani k předpovědi, která v drtivé většině případů funguje velmi spolehlivě. Osobně bych však ocenil, kdyby aplikace nabízela predikci alespoň na deset nadcházejících dnů.

Přetočením telefonu na šířku se dostanete do režimu grafu, v němž můžete zpětně sledovat naměřená data. Mezi jednotlivými hodnotami pak lze přepínat po rozkliknutí nabídky v pravém horním rohu. Ačkoli běžný uživatel tuto funkci využívat příliš často nebude, meteorologickým nadšencům udělá jistě radost.

Měříme koncentraci CO² (oxidu uhličitého)

Speciální pozornosti si ovšem zaslouží vnitřní modul, který vám toho o vaší domácnosti umí prozradit opravdu hodně. Kromě teploty zvládá měřit úroveň hluku, vlhkosti a koncentraci CO² (oxid uhličitý). Množství oxidu uhličitého je vyjádřeno formou ppm, což je výraz pro počet objemových jednotek CO² v milionu objemových jednotek vzduchu. Zatímco teplotu či vlhkost dokážeme vnímat našimi receptory, u CO² už nikoli. Vyšší koncentrace oxidu uhličitého může vést k ospalosti, poklesu koncentrace či únavě. A to jsou velmi pádné argumenty, kvůli nimž je dobré si tuto hodnotu hlídat.

Stav koncentrace CO² můžete kontrolovat hned několika způsoby. Pro zjištění stačí, když se dotknete horní části meteostanice, po čemž následuje rozsvícení vertikálního prolisu. Pokud se modul rozsvítí zeleně, je vše v pořádku, oranžová značí zvýšené hodnoty a červená pak indikuje, že byste měli podmínkám v domácnosti věnovat pozornost. Většinou to znamená alespoň na chvíli vyvětrat a tím snížit množství CO² v místnosti. V aplikaci pak najdete vyjádření ve formě číselné hodnoty a barevného puntíku – optimální je mít tečku co nejzelenější.

Meteostanice Netatmo: závěrečné shrnutí

Meteostanici používám přes dva měsíce a za tu dobu se stala již nedílnou součástí naší domácnosti. Kromě přesného měření a předpovědi jde o velmi vkusný doplněk, který snadno zapadne do každého interiéru. Pochvalu si zaslouží především mobilní aplikace, která umí navíc zobrazit na mapě také ostatní meteostanice. Snadno si tak můžete například zjistit, jaké je počasí ve vedlejším městě, nebo třeba na opačném konci planety. Netatmo je totiž oblíbené po celém světě a hustota meteostanic pokrývá většinu míst, na které si dokážete vzpomenout.

Opomenout nelze ani webovou aplikaci výrobce nabízející komplexní pohled na statistiky a měření získaná ze všech aktivních modulů. Meteostanice umí navíc komunikovat také s chytrým termostatem Netatmo, který si od ní přebírá informace o počasí a podle toho upravuje profil vytápění. Hračičkům pak udělá radost také podpora IFTTT.

V podstatě jedinou výtku lze mít pouze k ceně, která se nemusí líbit každému. Na druhou stranu je třeba brát v potaz fakt, že jde o prémiový produkt od renomovaného výrobce. Ať se zaměříte na konstrukci venkovních modulů, materiály či software, vše působí propracovaným a kvalitním dojmem. Jestli si ujíždíte na chytré domácnosti, nevadí vám vyšší pořizovací náklady a chcete domu meteostanici, která vám dodá spolehlivou předpověď počasí a navíc skvěle vypadá, s Netatmo rozhodně nesáhnete vedle.

Netatmo Urban Weather Station

8.3

Zpracování

9.0/10

Design

8.5/10

Uživatelský zážitek

8.5/10

Cena

7.0/10

Plusy

  • design a zpracování
  • povedená aplikace
  • možnost přikoupit další moduly
  • přesné měření a předpověď
  • podpora IFFFT

Mínusy

  • vyšší cena
  • nemá aplikaci pro Apple Watch

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button