Recenze

Recenze ochranného krytu Pitaka MagEZ. Ultratenký aramidový krasavec

iPhone měním každý rok a s každým novým modelem si kladu otázku, jaký kryt pořídím, aby byl co nejideálnější a vyhovoval všem mým požadavkům. Zatím jsem totiž nenašel jeden, který by byl naprosto dokonalý a nepotřeboval jsem hledat další alternativy na občasné “převlékání”. Dlouhodobě rád používám originální kryty přímo od Applu – jak silikonový, tak kožený. Aktuální verze krytů navíc podporují MagSafe, což z nich činí velmi zajímavé příslušenství, nicméně na trhu se najde řada dalších výrobců s neméně sympatickými kousky.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

S pořízením iPhonu 12 Pro Max jsem měl před sebou opět stejnou otázku. Jaký kryt vyberu? Když totiž používáte ten největší telefon od Applu, tak rozhodně oceníte, když mu ochranný kryt zbytečně nepřidá na objemu a hmotnosti. Mnou oblíbené kryty od Applu jsou sice fajn, podporují MagSafe, ale zrovna na “Maxovi” už působí celkem robustně. Právě proto jsem hledal jinou alternativu a našel jsem ji právě u Pitaky. Pojďme se tedy společně podívat, zda dokáže ultratenký kryt MagEZ od společnosti Pitaka nahradit alternativy od Applu.

Zpracování

Pitaka na výrobu svých ochranných krytů používá aramid, což je pevný, žáruvzdorný materiál, který používá armáda na výrobu neprůstřelných vest a nasazuje se také v leteckém průmyslu. Materiál je sám o sobě super odolný. Telefon mi několikrát upadl a když trefíte roh, žádné neštěstí se nekoná. Pořád totiž slýchám dotazy ve smyslu “tak tenký kryt ti nemůže ochránit telefon” apod. Vždycky s úsměvem odpovídám, že právě může a díky ultratenkému profilu nebude můj telefon vypadat jako gigantická cihla. iPhone si zachová svůj ikonický design, dostane moderní karbonový vzhled a navíc bude při (téměř) všech pádech v naprostém bezpečí. Slovo “téměř” píšu záměrně, protože jsem už bohužel byl svědkem pádu, na který byla Pitaka krátká. K tomu se ale dostaneme později.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Design

Kryt sám o sobě je tenký pouhých 0,85 mm a váží zhruba 16 gramů. Na telefonu tedy v podstatě není znát, což se mně osobně velice líbí. Navíc dostanete mnohem lepší úchop, telefon se parádně drží a hlavně tolik neklouže v ruce. Buďme k sobě upřímní, matná skleněná záda kloužou v ruce šíleně a měnit je v servisu, se mi vážně nechce. Kryt má výřezy na všechna ovládací tlačítka, takže je k nim bezprostředně skvělý přístup. To samé pak platí pro spodní stranu, která je opatřena výřezem pro snadnější zapojení napájecího kabelu.

Také se mi líbí, že Pitaka přemýšlí a u modelů pro iPhone 12 a 12 Pro dělá kolem fotoaparátu výběžek, který chrání vystouplé čočky fotoaparátu. Takže ano, telefon se vám bude na stole sice mírně kývat, ale nezničíte si fotoaparát. Kryt lehce vystupuje také nad displej, ale v případě, že máte na displeji nalepené silnější ochranné sklo, téměř to dorovná. Pokud tedy z jakéhokoli důvodu pokládáte svůj telefon displejem dolu, je třeba na to myslet, aby jste si zbytečně nepoškrábali, nebo jinak neponičili displej.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Pokud už jste někdy na svém telefonu měli originální silikonový kryt od Applu, určitě víte, že jde hůř zandat do kapsy u kalhot a často se na něj lepí prach a další nepořádek z kapes. U Pitaky proto oceňuji, že i když se skvěle drží, v ruce v podstatě neklouže a do kapsy i slim džínů zajede jako po másle a nelepí se na něj žádný nepořádek.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Není magnet jako magnet

Jak už jsem zmiňoval, letos při vybírání krytu hraje roli i podpora MagSafe. Používám totiž jak nabíječku MagSafe, tak MagSafe Wallet. Pitaka klasicky prodává dvě verze svých krytů – MagEZ a Air. Jak už z názvu vyplývá, Air je ještě tenčí variantou s absencí magnetu. MagEZ pak disponuje integrovanými magnety. Ale tady se právě dostáváme k velkému ALE.

Zdroj: pitaka.com

MagEZ obsahuje čtyři magnetické pásky, které jsou ale v jiném rozpoložení, než u MagSafe, který tvoří kruh kolem Apple loga na zádech iPhonu. Magnety MagEZ jsou dále od středu a jsou spíše v oválu. V praxi to funguje tak, že MagSafe nabíječka se přichytí, ale v podstatě nedrží. Nabíječku bych dokázal přežít, ale asi si dovedete představit, jaké trápení přichází s použitím peněženky MagSafe Wallet.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Pitaka má pro MagEZ své příslušenství

Pitaka má sice své řešení jak pro nabíječku, držák do auta, tak i svou peněženku. Ovšem tohle příslušenství pak nelze použít s jiným krytem, než s řadou MagEZ od Pitaky. Ani s již zmiňovaným tenčím bratříčkem Pitaka Air. Tento kryt jsem si během testování dokoupil. Zajímalo mě totiž, zda ta tloušťka bude znát. Pitaka Air je tenká pouhých 0,65 mm a váží zhruba 10 gramů. Díky tomu spolupracuje s příslušenstvím MagSafe o něco lépe a za mě už je to alespoň trochu použitelné. Designově jsou kryty shodné. Oba mají karbonový design. MagEZ se ovšem dodává v několika barevných variantách, kdežto Air je pouze v černošedé barvě.

Zdroj: pitaka.com

Před pořízením krytu bych tedy promyslel, zda se chcete nechat “uzamknout” do aramidového světa Pitaky, nebo zda chcete jít spíše cestou příslušenství MagSafe. Pitaka jde naštěstí s dobou a není to tak dávno co uvedla na trh verzi MagEZ Pro 2, která má plnou podporu pro MagSafe. Mimo to je nový kryt podstatně odolnější. Za mě osobně je to ale trochu úkrok stranou. Tak jak mě kryty MagEZ a Air baví svou tenkostí a skvělým designem, MagEZ Pro 2 mi připomíná konkurenční telefony s Androidem. Což asi jako majitel nového iPhonu úplně nechcete.

Zdroj: pitaka.com

Závěr

Pokud jste uživatel, který nepotřebuje používat příslušenství podporující MagSafe a nepoužíváte telefon v extrémních podmínkách, troufnu si říct, že tenhle kryt je pro vás ten pravý. Ve verzi MagEZ, kterou jsem měl možnost testovat, existuje několik barevných variant, takže si vybere opravdu každý. Ovšem každý kryt má někde svou hranici. Jak už jsem zmiňoval výše, pokud vám telefon vyklouzne a nešťastně dopadne na nechráněnou hranu, může to mít katastrofické následky. V našem případě to odnesl ocelový rám na iPhonu 12 Pro.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Je tedy opravdu třeba promyslet, jak a kde telefon používáte. Zcela upřímně jde také trochu o štěstí. Já osobně se přikláním spíše k verzi Air, která je alespoň trochu kompatibilní s příslušenstvím MagSafe. Cenově se potom kryty MagEZ pohybují okolo 1 549 Kč, za verzi Air zaplatíte 1 749 korun.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Dominik Ulč)

Pitaka MagEZ

8.5

Tloušťka

9.5/10

Design

9.0/10

Odolnost

8.0/10

Cena

7.5/10

Plusy

  • Tloušťka a váha
  • Zachová design zařízení
  • Příslušenství Pitaka

Mínusy

  • Nekryje všechny hrany
  • Nepodporuje MagSafe
  • vyšší cena

Dominik Ulč

U Applu obdivuji dokonalou propracovanost designu jednotlivých produktů, ekosystém i skvělý marketing. Ve volném čase se věnuji focení a objevování nových míst. Nejlépe ve vzájemném propojení. Moc rád se s Vámi podělím o mé zkušenosti, poznatky a rady nejen ze světa jablečné společnosti.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button