Novinky

Pohádkový plat, astronomické ceny nemovitostí a pracovní nejistota. Jaké je to žít a pracovat v Silicon Valley?

Společnost Apple je pro počítačové odborníky jedním z nejžádanějším zaměstnavatelů. Vedle zázemí prestižní společnosti nabízí firma z Cupertina také nadstandardní platové podmínky. Zatímco průměrný plat ve Spojených státech dosáhl v minulém roce zhruba 3 400 dolarů měsíčně, zaměstnanci Applu brali v průměru 10 tisíc dolarů měsíčně, v přepočtu tedy zhruba 210 tisíc korun. Rozptyl mezd v Applu je však přirozeně velmi široký. Pojďme se tedy podívat, kolik si zaměstnanec Applu vydělá na jednotlivých pozicích.

Na provozních pozicích si nejvíce vydělají zkušení softwaroví vývojáři, jejichž plat dosahuje v průměru 12 500 dolarů měsíčně (zhruba 262 tisíc korun). Ti nejzkušenější z nich však dosáhnou až na 315 tisíc dolarů. Na druhém konci spektra poté stojí takzvaní Apple Genius, což jsou specialisté v kamenných Apple Storech. Tito lidé si v amerických pobočkách firmy vydělávají v průměru 79 tisíc korun. Jejich plat je tak i na této pozici na americké poměry nadprůměrný. Manager obchodu poté vydělává v přepočtu 106 tisíc korun. Spíše podprůměrně si na poměry firmy vydělávají také finanční specialisté, jejichž plat činí zhruba 150 tisíc korun. Na stejné úrovni se ve firmě pohybuje také datový analytik. Kompletní přehled rozptylů platů na jednotlivých pozicích vede web PayScale.

Ač Apple nabízí na americké poměry poměrně vysoké platy, nejlépe platícím zaměstnavatelem v technologickém průmyslu není. Například zaměstnanci Twitteru měsíčně vydělávají zhruba 250 tisíc korun. Pracovníci Facebooku jsou na tom ještě o 20 tisíc korun lépe. Kromě příznivých platových podmínek mají však tyto firmy společný ještě jeden aspekt. Tím je vysoká fluktuace zaměstnanců. Průměrný zaměstnanec je totiž v Applu zaměstnán jen necelé dva roky. Jen o něco málo lépe je na tom s téměř přesně dvěma lety Facebook. Rekordmanem mezi technologickými giganty je Uber, od kterého zaměstnanci odcházejí už po roce a čtvrt.

Sny o pohádkovém životě inženýra v jedné z těchto společností hatí ještě jedna věc. Tou je astronomická cena nemovitostí v okolí sídel těchto firem. Cena menšího domu se třemi ložnicemi zde totiž startuje na částce okolo 1,3 milionů dolarů. Přímo v Cupertinu jsou pak ceny ještě vyšší. Stejný dům zde stojí okolo dvou milionů dolarů (42 milionů korun). Příliš cenově dostupné nejsou na jihu Kalifornie ani nájmy. Například jednopokojový byt v Palo Alto nebo v Mountain View, kde sídlí Google, vyjde měsíčně na více, než 3 tisíc dolarů (63 tisíc korun).

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button