Novinky

OS X Mountain Lion: co nového přinese

Ve čtvrtek Apple nečekaně ohlásil další update svého operačního systému a uvolnil první vývojářskou verzi. Apple z názvu vypustil slovíčko Mac, takže nový systém ve verzi 10.8 se bude jmenovat OS X Mountain Lion. Apple se v poslední době snaží o co největší sjednocení napříč platformami a s novou verzí operačního systému zašel zase o kousek dál. Z iOS vzal to nejlepší a integroval to do OS pro stolní počítače. Pravděpodobně v budoucnu bude rozdíl mezi OS a iOS ješte menší, ale dříve než s verzí 11 to asi nebude. Pojďme se tedy podívat co je ve vývojářské verzi nového – mějte prosím na paměti, že spousta věcí, které se v této verzi objevily se vůbec nemusí dočkat finální verze a stejně tak naopak, že se spousta nových funkcí může ještě objevit. Vezměme to tedy popořádku. Asi by se slušelo nejdříve uvést na které počítače bude možné update nainstalovat. Podle dostupných informací bude možné OS X Mountain Lion spustit pouze na následujících počítačích:

  • iMac (léto 2007 nebo novější)
  • MacBook (13 palců hliníkový 2008), (13 palců, počátek roku 2009 nebo novější)
  • MacBook Pro (13 palců, léto-2009 nebo novější), (15 palců, 2.4/2.2 GHz), (17 palců, konec roku 2007 nebo novější)
  • MacBook Air (konec roku 2008 nebo novější)
  • Mac Mini (počátek 2009 nebo novější)
  • Mac Pro (počátek 2008 nebo novější)
  • Xserve (počátek 2009)

Z toho vyplývá, že nová verze nepůjde nainstalovat na pouze na novější počítače, které neobsahují tyto grafické čipy do společnosti Intel: GMA 950 nebo GMA X3100.

Instalace

Instalace OS X Mountain Lion mi zabrala na MacBook Air necelých 20 minut. Přišlo mi, že instalace byla o kapánek rychlejší než s verzí předcházející, ale může jít čistě o subjektivní pocit, protože jsem čas instalace Mac OS X Lion nikdy neměřil. Po instalaci jsem byl místo klasického formuláře na který jsem si po letech již zvykl přivítán pouze přihlašovacím formulářem do iCloud. Protože jsem se ke svému iCloudu přihlašovat nechtěl tak jsem tento krok přeskočil a vrhnul se rovnou do spárů horského lva (který vlastně mimochodem ani lvem není).

Změny

Po přihlášení si v podstatě nevšimnete žádných velkých změn pouze v docku přibyly tři nové ikony – Reminder (Připomínky), Notes (Poznámky) a Zprávy a je změněno výchozí pozadí plochy. Žádné jiné kosmetické změny se nekonají.

Twitter

Více změn se ale dá nalézt pod povrchem. Měl jsem zatím čas pouze pár hodin, ale i přesto jsem našel několik funkcí/změn, které stojí za zmínku. Jednou z prvních je integrace Twitteru. Pokud si v předvolbách systému nastavíte svůj Twitter účet budete moci tweetovat a posílat obrázky v podstatě odkudkoliv, dokonce i jen z náhledu souboru.

Sdílení

Soubory je možné sdílet i nadále klasicky emailem, ale přibyly další možnosti: Twitter, Zpráva, Flickr, Airdrop. Pro sdílení souboru nyní stačí kliknout pravým tlačítkem a z menu sdílení si vybrat požadovanou službu.

Safari

Další příjemnou změnou (okopírovanou pravděpodobně z Chrome) je, že Safari (momentáně ve verzi 5.2) již nemá jedno políčko pro zadání adresy a další pro vyhledávání, ale obě jsou spojené dohromady kdy stejně tak jako v Chrome buď zadáte adresu nebo vyhledávaný výraz.

Spořiče

V nastavení spořiče obrazovky nyní naleznete 15 nových spořičů obrazovky. No tedy ne tak docela, naleznete zde 15 nových způsobů jak zobrazit fotky. Ti kdo mají Apple TV většinu těchto efektů znají. Jedná se mimo jiné o tyto efekty: Album, Fotomobil, Fotopanel, Ken Burns, Klasicky, Momentky, Odrazy, Origami a další.

Obrázky pozadí

Pokud budete chtít změnit pozadí již nemusíte do Předvoleb systému, ale stačí kdekoliv kliknout na obrázek pravým tlačítkem a vybrat z menu Nastavit obrázek na ploše – toto funguje i přímo z prohlížeče.

Kopírování

Další změna se týká vizuálního zobrazení při kopírování souborů. V Mountain Lion se při kopírování zobrazí ikona kopírovaného souboru spolu s ukazatelem již zkopírovaných dat. Vše vypadá v podstatě tak jak jsme na to zvyklí z iOS při instalaci z App Store nebo z Mac OS X Lion při instalaci z Mac App Store. Kopírování lze zrušit kliknutím na křížek v levém rohu.

Náhled

Dnešní poslední změna o které si řekneme je u prohlížeče obrázků zabudovaného v OS – aplikace Náhled. Ta prošla výraznou změnou a nyní umožňuje provádět mnohem více úprav obrázků než verze předchozí.

Co říci závěrem? Snad jen, že i přesto že se jedná o úplně první vývojářskou verzi celý systém se chová vcelku stabilně. Po několika hodinách používání jsem nezaznamenal jediný problém. Samozřejmě spousta věcí je ještě nedodělaná, takže pokud systém používáte v češtině některé položky v menu se nezobrazují správně nebo se nezobrazují vůbec. Nikomu bych prozatím nedoporučoval si Mountain Lion instalovat na hlavní počítač, ale pokud máte volný druhý počítač nebo Firewire disk jděte směle do toho. Určitě narazíte na spoustu dalších vychytávek. Jestli se všechny funkce na které jsme zatím narazil dostanou do finální verze bude to velmi povedený update. Rád bych věřil tomu, že update bude zdarma. Změn je sice dost, ale nejsem si jistý jestli jich je tolik, že bych byl za ně ochoten platit. No necháme se překvapit s čím Apple v létě přijde.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

7 Komentáře

  1. Děkuji za odpověď. Ano takhle to jde, ale myslel jsem jednoduše, bez iCloudu, Mailu atd.. Zkrátka že bych v iPhonu do poznámek napsal text, připomínku, a při příchodu domu při synchronizaci se mi objeví na iMacu ve stejných poznámkách které uvádíte že budou až novým updatem. Mě by toto stačilo 🙂
    Jinak díky za Váš web, je přehledný a dozvěděl jsem se spoustu užitečných informací ohledně OS. Díky za Vaší práci, rád budu navštěvovat a hltat novinky nakousnutého jablka 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button