Novinky

Noční můra pro servisy: bezpečnostní čip T2 z nových Maců dokáže zablokovat celý počítač

Apple je v posledních letech pranýřován za to, že své produkty konstruuje tak, že i pro specializované servisy téměř nemožné je opravit. Vidět to lze zejména u MacBooků, kde uživatelé byli dlouhá léta zvyklí si své počítače nejrůznějšími způsoby vylepšovat. Selhání některé důležité součásti tak díky snadné výměně nemuselo způsobit zásadní problém.  S příchodem nové generace MacBooku Pro v roce 2016 však začalo být jasné, že Apple nastolil nový trend. Od tohoto modelu je totiž zvykem, že všechny součástky jsou pevně připojené k základové desce a možnosti případných výměn jsou tím značně ztížené a nezřídka zcela nemožné.

Nyní Apple zašel ještě dál. Několik profesionálních servisů si totiž začalo všímat, že čip T2, který se objevil v novém MacBooku Air, je znamená pro neautorizované opraváře obrovskou komplikaci. Čip totiž obsahuje software, který zablokuje počítač v případě, že její opravován u oficiálního servisního partnera. Autorizované dílny totiž používají speciální diagnostický program, který provedení opravy umožní. Šéf společnosti iFixit kód v čipu T2 dokonce přirovnal ke gilotině, která se zavře v případě, že do vnitřností počítače zasáhne neoprávněná osoba.

O nové praxi se začalo mluvit už před několika měsíci, kdy na internet unikl dokument, kde Apple o nové praktice informoval autorizovaná servisní střediska. Společnost nyní pro magazín The verge potvdila, že software k zablokování počítače v čipu skutečně je. Zatím není úplně jasné, nad kterými zásahy gilotina v čipu T2 bdí. S největší pravděpodobností však jde o opravy základové desky nebo Touch ID. U jiných oprav je možné, že je lze uskutečnit bez aktivace softwarového zámku.

Apple údajně představí AirPods 2 a bezdrátovou nabíječku AirPower ještě do konce roku

Čip T2 obsahují počítače MacBook Pro 2018, MacBook Air 2018 a iMac Pro. Apple tuto součástku prezentoval jako bezpečnostní prvek, na kterém jsou uloženy například otisky prstů pro Touch ID. Čip ukládá také bezpčeností klíče potřebné pro naběhnutí počítače. Čip je tak důležitý například pro hlasovou asistentku Siri, kterou je nyní možné aktivovat bez nutnosti počítače odemykat.

Zdroj
CultofMac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button