Novinky

MacBook Air s M3 trápí první problémy. Při delším připojení k externím monitorům klesá jeho výkon až o 50 procent

MacBook Air M3 je bez pochyby velmi dobrý stroj, jež oproti svému předchůdci přináší několik novinek. Jedním z nejzásadnějších vylepšení je možnost používat tento počítač se dvěma externími monitory. To má však jeden háček, a to takový, že kvůli nižšímu výkonu grafické jednotky je nutné mít displej MacBooku při používání dvou monitorů zavřený. Nyní se však ukazuje, že tohle není jediný zádrhel a je zde další, jež je spojený s přehříváním.

Pokud na novém MacBooku Air uživatel nedělá složitější práci, počítač funguje bez problému i se dvěma externími monitory. Problém však nastává při náročnějších úkonech. V tom případě se začne po několika desítkách minut tento stroj zahřívat a snižovat svůj výkon. To se děje u většiny počítačů, jelikož však MacBook Air nemá ventilátory a při zavření víka neuniká teplo z klávesnice a z hliníkové šasi okolo ní, může výkon klesnout až o 50 procent. To potvrdily testy na kanálu Max Tech, kde byl podroben tento počítač testu 3DMark Wildlife Extreme Stress Tests. Tam získal při počátečním testu skóre 8083 bodů, jakmile se však zavře víko displeje a stroj se začne zahřívat, skóre klesá u stejného testu na 4198 bodů.

100% řešení problému bohužel neexistuje

Při otevřeném víku je propad výkonu méně markantní, respektive bodové hodnocení získal o 12 procent vyšší než při testování v zavřeném stavu. Z hlediska výkonu je tedy lepší mít při připojení k externímu monitoru MacBook Air s M3 otevřený a tím zajistit jeho lepší chlazení. Zde je však problém, že tímto právě ztrácíte možnost připojit dva externí monitory zároveň.

foto: iMore

Tento problém se dá částečně řešit různými chladícími podložkami či stojany, jež umožní lepší odvádění tepla. Přesto se nedá hovořit o 100% řešení. Pokud tedy chcete používat dva externí monitory a zároveň děláte často na počítači náročnější práci, rozhodně stojí za zvážení MacBook Pro s čipem M3 Pro. Nabídne totiž stabilnější výkon díky aktivnímu chlazení společně s výkonnějším procesorem a větší sdílenou pamětí v základu. Pro běžné uživatele, kteří buď nepřipojují dva externí monitory tak často či nedělají na počítači výkonnostně náročnou práci, je však MacBook Air s M3 stále výbornou volbou.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button