Novinky

První testy odhalují výkon MacBooku Air s čipem M3

Čerstvě představený MacBook Air zůstává z velké části stejný jako předešlé generace, alespoň co se designu a zpracování týče. Tím největším lákadlem se tak stává výkonnější hardware v čele s M3 čipem. Prodej nového modelu sice startuje až 8. března, nicméně v databázi populárního benchmarku Geekbench 5 se objevily již první výsledky. Díky tomu si můžeme udělat poměrně ucelenou představu o tom, jaký lze očekávat výkon a jak si novinka stojí v porovnání s loňským předchůdcem.

V prvé řadě je třeba poznamenat, že testem v Geekbench 5 prošel MacBook Air s čipem M3 a 16 GB jednotné paměti. Nešlo tedy o vyloženě nejlevnější variantu, nicméně z hlediska měření výkonu to nehraje až takovou roli. Zařízení neslo identifikátor “Mac15,13“, z čehož lze vyčíst, že šlo o MacBook Air s 15“ úhlopříčkou displeje. 

A nyní k samotným výsledkům. Nový MacBook Air s M3 získal 3 157 bodů v jednojádrovém testu, respektive 12 020 bodů ve vícejádrovém testu. Pro doplnění kontextu, MacBook Air s čipem M2 a 16 GB jednotné paměti dosáhl v jednojádrovém testu 2 610 bodů a 10 120 bodů u vícejádrového testu. Z toho vyplývá, že letošní novinka je zhruba o 20 výkonnější než předchozí generace.

Viditelně vyšší výkon částečně pramení z toho, že základní taktovací frekvence čipu M3 je 4,05 GHz, v případě čipu M2 je takt nastaven na 3,48 GHz. Bylo by tedy zajímavé porovnat, jak by vypadal výkonnostní rozdíl, kdyby oba čipy běžely na stejné taktovací frekvenci.

Nový MacBook Air přichází ve dvou velikostech: s 13“ a 15“ úhlopříčkou displeje. Budoucí majitelé si dále mohou připlatit za vyšší kapacitu jednotné (RAM) paměti, která může činit 8, 16 či 24 GB. V konfigurátoru lze zvolit také z různých velikostí SSD, které může mít až 2 TB.

Uvažujete nad pořízením nového MacBooku Air s čipem M3, případně jakou zvolíte konfiguraci? Dejte nám vědět v diskuzi. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button