Recenze

MacBook Air 15“ recenze: na tohle jsme celou dobu čekali

Dlouhá výdrž, velká pracovní plocha, nesmrtelná baterka, pohodlná klávesnice a obří trackpad. To jsou hlavní rysy charakterizují 15” MacBook Air s M2 čipem, který jsem měl možnost v posledních týdnech testovat. Kdy ale dává největší smysl si připlatit za větší displej a komu patnáctipalcový MacBook Air udělá nejlepší službu? Tuto otázku se pokusím zodpovědět na následujících řádcích.

Design a zpracování: opět na jedničku

V zásadě lze říci, že 15palcový MacBook Air vypadá stejně jako jeho menší sourozenec a jedinou odlišností je pouze větší displej. Ve skutečnosti tu však najdeme ještě pár drobných rozdílů. Tím je například trackpad, který má větší rozměry než u 14” MacBooku Pro. Možná se to nezdá, ale pokud nejste zvyklí používat myš, jde o poměrně citelný benefit, který značně usnadňuje veškerou práci na počítači.

Rozměrnější základna navíc poskytla více prostoru pro audio soustavu. Ta se skládá z celkem šesti reproduktorů s woofery v antirezonančním uspořádání. Samozřejmě zde nechybí podpora prostorového zvuku ve formátu Dolby Atmos, která je standardní výbavou všech nejnovější laptopů od Applu. Když vezmu v potaz, že všechny reproduktory se musely vměstnat jen do pár milimetrů tenkého šasi, je k nevíře, jak kvalitní z nich vychází zvuk. Basy jsou sice o něco slabší než u MacBooku Pro (recenze), ale pokud nemáte přímé porovnání, nejde o nic, co by vás při sledování filmů či videí na Youtube jakkoli uráželo.

MacBook Air 15” je o 0,2 mm tlustší než 13palcová verze, nicméně díky větším rozměrům působí paradoxně ještě tenčím dojmem. Po konstrukční stránce jde o precizně zpracovaný kus hardwaru. Zaměřit se můžete na sebemenší detail, a všude je cítit až maniakální snaha Applu o naservírování dokonale zpracovaného zařízení. Ať MacBook uchopíte za libovolný roh, nebo se jej budete snažit dostat do zkrutu, konstrukce nevydá sebemenší hlásku.

Pečlivě zvažte, jakou barvu vyberete

Vždy říkám, že vnímání designu je subjektivní disciplínou a co jednomu může přidat krásné, druhý odsoudí jako vrchol nevkusu. V případě MacBooku Air jsem se ale zatím nesetkal s nikým, komu by se nelíbil. Apple zde nevymýšlel žádné novoty a jednoduše zopakoval stejné designové cvičení, které ctí čisté linie a geometrickou symetrii.

Jediné, s čím mám zásadní problém, je temně inkoustová barevná varianta. Upřímně nechápu, jak tohle mohlo v Cupertinu někomu projít. Jde totiž o dokonalý magnet na otisky a další nečistoty. Můžete mít sebelíp umyté ruce, ale stačí jediný dotyk, abyste na MacBooku zanechaly nevzhlednou stopu.

MacBook Air je dostupný ve čtyřech barevných variantách. Pokud si chcete ušetřit starosti a neřešit každý otisk, raději sáhněte po světlých odstínech, které lépe odolávají ulpívání nečistot.

Po pár hodinách práce pak MacBook vypadá, jako by nad ním svačila parta dělníků hamburgery a oblast kolem klávesnice jim sloužila jako tácek na hranolky. Pokud se tomu chcete vyhnout, důrazně doporučuji sáhnout po jakékoli jiné barvě. V opačném případě si rovnou pořiďte tucet sad hadříků z mikrovlákna, budou se vám skutečně hodit.

Klávesnici budou vaše prsty blahořečit

Jako člověk, co celý den pracuje na počítači, mám poměrně vysoké nároky na klávesnici. Ta na 15” MacBooku Air funguje jako balzám na prsty. Pochválit musím zejména velikost jednotlivých tlačítek a jejich přesný chod s citlivě nastavenými dorazy. Do klávesnice můžete bušit klidně i několik hodin v kuse, aniž byste pociťovali únavu. Důležité je také zmínit, že klávesnice je poměrně tichá, takže při ani při opravdu náruživém datlování nehrozí, že byste rušili své kolegy v kanceláři. Skvěle zpracované je také podsvícení, které je dokonale homogenní. Jas řeší primárně automatika a až na opravdové výjimky funguje skvěle.

Co bych ale čekal lepší, je povrchová úprava. Již po pár dnech používání se na mezerníku objevily náznaky vyleštěných oblastí. Tento neduh je ovšem typicky pro všechny MacBooké klávesnice. Stejnou zkušenost mám prakticky se všemi modely z posledních let. Na druhou stranu nejde o nic dramatického, co by ovlivňovalo funkčnost či komfort při psaní.

Konektivita: tady zůstává vše při starém

Někdo říká, že žijeme v době cloudové, a v podstatě je to pravda. Jen si zkuste například vybavit, kdy naposledy jste potřebovali flashdisk, abyste známému poslali fotky či kolegům předali rozpracované dokumenty. Nějaký pátek to rozhodně bude. Spíše, než počty USB portů je v dnešní době důležitější, aby měl váš laptop co možná nejrychlejší Wi-Fi a dokázal si poradit se všemi bezdrátovými protokoly. MacBook Air 15“ je v tomto ohledu vybaven naprosto špičkově. K dispozici máte nejmodernější Wi-Fi 6 (802.11ax) a Bluetooth 5.3, které umí automaticky klasifikovat kanály a být díky tomu například šetrnější k baterce.

MacBook Air 15" recenze

Další výbava zahrnuje dva USB 4 / Thunderbolt porty a 3,5mm jack, který si poradí i s vysokoimpedačními sluchátky. Je pouze škoda, že oba Thunderbolt porty jsou stejně jako u 13“ MacBooku Air umístěny na levém boku, což nemusí být za všech okolností dvakrát praktické. Osobně bych totiž uvítal, kdyby alespoň jeden Thunderbolt byl na pravém boku, jelikož z této strany připojuji externí monitor, kterým MacBook zároveň nabíjím.

Při testování mi reálně chyběla pouze čtečka SD karet, na kterou jsem zvyklý z MacBooku Pro. To ovšem není chyba MacBooku Air, jelikož míří na úplně jinou cílovou skupinu. Pokud tedy patříte mezi fotografy či jiné tvůrce, kteří často pracují s kamerou nebo fotoaparátem, dobře si nákup MacBooku Air rozmyslete. Čtečka v MacBooku Pro sice nepatří mezi nejrychlejší, ale je to pořád mnohem komfortnější, jelikož nemusíte stále myslet na to, abyste doma náhodou nezapomněli externí USB-C hub.

Kromě dvojice Thunderbolt / USB 4 portů se na levé straně nachází ještě napájecí rozhraní MagSafe, k němuž dostanete kabel ve stejné barvě, jakou má váš MacBook Air.

Displej bude největší tahák

Jestli bych měl jmenovat hlavní devizu 15“ MacBooku Air, tak to bude rozhodně displej. Jako uživatel 14“ MacBooku Pro jsem si zpočátku říkal, že rozdíl jednoho palce, nebude téměř znát. A šeredně jsem se spletl. Dokonce do takové míry, že pro běžnou práci, jako je psaní článků či vyřizování mailů, jsem daleko radši sáhl po MacBooku Air.

V zásadě lze říci, že pokud jste zvyklí pracovat na počítači bez externího monitoru, 15“ MacBook Air je dělaný přesně pro vás. Brzdit vás nebudou ani zobrazovací vlastnosti. Použitý panel nese označení Liquid Retina a nabízí rozlišení 2 880 x 1 864 pixelů s maximálním jasem 500 nitů. Tady se zároveň sluší dodat, že ačkoli v obou parametrech zaostává za lépe vybaveným MacBookem Pro, v praxi se nemá vůbec za co stydět. Díky skvělé kalibraci a barevnému podání jde o špičkový zobrazovač, na kterém lze upravovat fotografie či kontrolovat barvy ve videu. Apple displeje zkrátka umí a 15“ MacBook Air je toho názorným příkladem.

Jako uživatel 14“ MacBooku Pro jsem si zpočátku říkal, že rozdíl jednoho palce, nebude téměř znát. A šeredně jsem se spletl. Dokonce do takové míry, že pro běžnou práci, jako je psaní článků či vyřizování mailů, jsem daleko radši sáhl po MacBooku Air.

Špičkový jas sice nepůsobí na papíře kdovíjak světoborně, ale pokud nebude s MacBookem pracovat vyloženě na přímém slunci, nebude vám to nikterak vadit. Osobně jsem MacBook Air používal z velké části venku na terase a ani jednou se mi nestalo, že bych na displej neviděl nebo bych měl problémy s nechtěnými odlesky.

Výkon: už základní M2 bude stačit (téměř) každému

A nyní konečně pár slov k tomu, co bude zajímat většinu zájemců o 15“ MacBook Air. Když nám Apple sdělil, že odchází od Intelu a do budoucna budou Macy spoléhat výhradně na procesory z vlastní zahrádky, jen málokdo si to dokázal přestavit. Již první generace čipsetů z rodiny M1 však ukázala, že v Cupertinu dělají ty nejlepší mozky na této planetě.

Aktuální řada procesorů M2 jde ve stejných šlépějích. Na test mi dorazila základní varianta 15“ MacBooku Air, která nabízí osmijádrový procesor, 8 GB jednotné paměti a 256GB interní úložiště. Tato konfigurace nemusí na papíře vypadat kdovíjak zázračně, nicméně si troufám tvrdit, že drtivé většině uživatelů bude naprosto dostačovat. Tedy za předpokladu, že budeme vycházet z toho, k čemu byl MacBook Air stvořen.

V prvé řadě je nutné si uvědomit, že modelová řada MacBook Air je tu zejména od toho, aby zákazníci dostali výkonný počítač s dlouhou výdrží, a to vše zabalené do kompaktního těla. Pokud hledáte laptop, na kterém budete stříhat denně videa, upravovat fotografie či modelovat 3D objekty, jste na špatné adrese.

Abych byl upřímný, tak na 15“ MacBooku Air si v pohodě sestříháte video z dovolené a upravíte fotky z rodinného výletu bez výraznějších limitů. Na profesionální práci podobného charakteru ovšem není stavěný. Stačí, abyste si ve střižně začali hrát s color gradingem, pracovali s několika streamy, přidali pár náročnějších efektů a rázem začnete pociťovat, kde stojí mantinely pasivně chlazeného čipsetu.

Měření výkonu v Geekbench 6

Single-Core score Multi-Core score
MacBook Pro 14“ M1 Pro (2021) 2 416 12 641
MacBook Air 15“ M2 (2023) 2 615 9 861

MacBook Air si sice můžete vyšperkovat až 2TB úložištěm a 24 GB operační paměti, ovšem podobná konfigurace už nedává příliš velký smysl, jelikož se dostáváte na cenu, za kterou si můžete pořídit řádově výkonnější MacBook Pro.

V žádném případě ale nechci, aby to vyznělo, že MacBook Air s M2 čipem není výkonný stroj. Naopak si troufám říci, že 90 % uživatelů ani zdaleka nevyužije jeho plný potenciál. Pokud ale patříte do zbylých deseti procent, kam řadím profesionální grafiky, fotografy a další tvůrce nejrůznějšího formátu, tak pro vás má Apple úplně jiné stroje.

Šťávy má víc než dost

Jestli něco charakterizuje všechny Macy s čipy Apple Silicon, tak je to nízká spotřeba. Od toho se pochopitelně odvíjí také výdrž, která je v případě MacBooku Air naprosto fenomenální. Apple říká, že na plně nabitou baterii zvládne pracovat až 18 hodin. To je samozřejmě hodně obecný údaj, ale v praxi se můžete spolehnout, že při běžné práci se tomu hravě přiblížíte. Lépe řečeno, pokud vaše pracovní náplň zahrnuje používání kancelářských aplikací a internetového prohlížeče, nabíječku budete hledat obden.

Co považuji na nesmírně praktické, je standardně dodávaný 35W adaptér s dvojicí USB-C portů. To znamená, že s jednou nabíječkou nabijete MacBook a k tomu ještě iPhone. Volitelně si můžete zvolit také 70W adaptér s jedním USB-C výstupem, kterým pak MacBook nabijete z 0 na 50 % kapacity za 35 minut. Osobně mi však přijde praktičtější dvouportová nabíječka, která je sice pomalejší, ale zejména na cestách oceníte její menší rozměry a možnost napájet dvě zařízení naráz.

15“ MacBook Air: verdikt

Během testování 15“ MacBooku Air jsem se několikrát přistihl, že po něm sáhnu daleko radši než po 14“ MacBooku Pro. Hlavním důvodem byla velikost displeje, která je na běžnou práci naprosto ideální. Celkově jde o extrémně sympatický laptop, na kterém je radost pracovat. Prakticky jediné, s čím jsem měl problém, bylo barevné provedení. Temně inkoustová varianta vypadá fantasticky, ale jen do chvíle, kdy se MacBooku dotknete. Budu se opakovat, ale ten, kdo je v Applu za tento přešlap zodpovědný, by zasloužil pořádně vytahat za uši, nebo snad ještě něco horšího.

MacBook Air 15" recenze

Za velmi důležité považuji také zmínit, že ačkoli jsem měl k dispozici základní variantu, nic mě nebrzdilo a vše takříkajíc lítalo jako z praku. Pokud si ale plánujete 15“ MacBook Air pořídit jako hlavní stroj, doporučuji alespoň zauvažovat nad konfigurací s 16 GB jednotné paměti. Získáte tím určitou výkonností rezervu, která se v průběhu času rozhodně hodí.

Tak či onak MacBook Air 15“ považuji za univerzální laptop, který bude vyhovovat prakticky každému, kdo potřebuje spolehlivý stroj na práci a ocení větší pracovní plochu, než jakou nabízí 13palcová varianta.

Za zapůjčení děkujeme společnosti iWant, kde si můžete nový 15″ MacBook Air s M2 zakoupit.

MacBook Air 15"

9

Design & konstrukce

9.0/10

Hardwarová výbava

9.0/10

Výdrž akumulátoru

9.5/10

Displej

9.0/10

Výkon

8.5/10

Plusy

  • Kvalitní displej
  • Pasivní chlazení
  • Dlouhá výdrž
  • Výkon čipu M2
  • Výborné zpracování

Mínusy

  • Porty pouze na jedné straně
  • Temně inkoustová varianta je nepraktická

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. Konečně vyšla recenze i tady na specializovaném webzinu. Stačil jsem si narychlo přečíst recenzi v novém Computeru recenzi. Časopis Computer pokrývá především PC svět. Píše se tam, že stroj je myslitelný pro toho, komu stačí ta úplně základní konfigurace 8 GB RAM, 256 GB SSD, že příplatková vylepšení nedávají smysl, že už se dostáváme na cenu staršího MacBook Pro s M1 Pro, leč starou, ale stále dostatečně výkonnou výpočetní jednotkou. Pokud se podívám na konfiguraci 16 GB RAM, 256 GB SSD, tak se dostávám na starší základní MBP 14″, který má oproti MacBook Air 15″ 512 GB SSD. Pravda, je to MBP o ten palec menší. Pokud bych šel na příplatkovou konfiguraci 16 GB RAM, 512 GB SSD, tam už se cenově dostávám na MacBook Pro 16″ s M1 Pro, kde je jak o chloupek výkonnější procesor, tak i o palec větší zobrazovací plocha, ovšem ano, mobilita utrpí. Na adresu té základní konfigurace 8 GB RAM, 256 GB SSD se tam říká, není to na dnešní dobu málo Antone Pavloviči, není to tak trochu z roku 2012?

    1. Zdravím,
      osobně si myslím, že základní konfigurace bude stačit většině uživatelů. Příplatek za větší RAM se vyplatí člověku, který chce MBA používat například k častější úpravě fotek a videa. Těch 8 GB jednotné paměti nevypadá na papíře kdovíjak světoborně (zvlášť když to porovnáme s PC světem), ale je třeba si uvědomit, že CPU, SSD a RAM (jednotná paměť) je součástí jednoho čipsetu, což má zásadní vliv na celkové chování stroje, který je vážně rychlý. Výhoda MBA 15″ vůči MBP 14″ je rozhodně mobilita a velikost displeje. Ono se to vážně nezdá, ale jeden palec na úhlopříčce je celkem dost velký rozdíl.
      Hodně si všímám, že často lidé srovnávají MBA s MBP, což podle mě není správné. Oba stroje totiž míří na úplně jinou cílovku. Vždy říkám, že pokud člověk hledá dobrý a spolehlivý počítač, MBA je pro něj ten pravý. Když ale někdo dokola spekuluje na kapacitou RAM, počtem jader CPU a rád si třeba hraje s multimédii, tak pak je naprosto zřejmé, že je typem uživatele, který by si měl pořídit MacBook Pro (klidně i starší generaci s M1 x). 🙂

      1. Měl bych tady několik poznatků ohledně software. Většina programů od Apple byla optimalizována, tudíž dokážou s těmi základními prostředky hospodařit. Programy od třetích stran nemusí být vždy zas tak dobře optimalizované, že si mohou třeba víc RAMky užrat.
        Já jsem to měl zase trochu jinak, co se týče preferencí úhlopříčky displeje. Držel jsem se dlouho 15″, když jsem 14″ na služebním notebooku, došel jsem k tomu, že zhoršení nebylo moc velké. Navíc já můžu připojit svůj MBP 14″ k dockovačce nebo přinejmenším přes HDMI k velké obrazovce a přes hub připojit klávesnici a myš.

  2. Pěkná recenze a díky za tip s barvou. Byl jsem se podivat v obchodě a temně inkoustová je vážně lapač bordelu. Nejlepší mi přišla stříbrná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button