TerminalTipy a triky

Uvolnění operační paměti pomocí Terminálu

Jistě mnozí z vás při práci narazí na nepříjemný problém způsobený nedostatkem operační paměti, práce je pomalá a frustrující. Operační systém Mac OS X se může pyšnit jednou z nejdokonalejších správ operační paměti, ovšem i ta má drobné nedostatky a po delším užívání systému narazíte na nedostatek její kapacity.

Ano, řešení je několik. Navýšit kapacitu operační paměti zakoupením nových modulů nebo využít funkcí aplikace, která pamět uvolní. Ovšem dnes se podíváme na způsob uvolnění operační paměti pomocí aplikace Terminál.

Aby jsme získali aktuální přehled o využítí operační paměti spustíme aplikaci Monitor aktivity, v dolní části pracovního okna aplikace vybereme volbu Systémová paměť. Zde zjistíme, že se operační pamět dělí na 4 druhy zastoupené následujícím barevným označením:

  • zelená – Volná
  • červená – Pevná – paměť využitá OS
  • žlutá – Aktivní – paměť aktivně využívaná aplikacemi
  • modrá – Neaktivní – pamět obsahující načtená data, která zůstala po delší dobu nevyužita (např. uzavřením nějaké aplikace – v případě opětovného spuštění aplikace dojde k rychlému načtení dat z operační paměti bez nutnosti načítat data z disku)

Aby jsme uvolnili větší kapacitu volné paměti (zelená) je zapotřebí “vyčistit” paměť Aktivní a Neaktivní. Na tomto principu zpravidla pracují aplikace pro tuto činnost určené. Ovšem jak jsem se již zmínil, my k uvolnění kapacity operační paměti využijeme Terminál a velmi jednoduchý příkaz.

Spustíme tedy aplikaci Terminál a zadáme tento příkaz, který potvrdíme a vyčkáme několik okamžiků:

 

purge

 

V okně aplikace Monitor aktivity můžete shlédnout projevené změny. Je to skutečně velmi jednoduché a tento postup může být alternativou pro uvolnění kapacity operační paměti.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

15 Komentáře

  1. Liší se nějak příkaz purge od vyčištění operační paměti třeba pomocí programu SystemPal?

    Mimochodem, zajímalo by mne, jak dlouho se udržují data v té neaktivní paměti, jestli třeba nejde nastavit, které programy by se v ní udržovaly a které ne (třeba takový PowerPoint spouštím minimálně, párkrát do měsíce, tudíž je zbytečné, aby byl načtený, zatímco Word spouštím klidně dvacetkrát za den a ten by načtený být mohl)? Nebo třeba doba, po které se neaktivní paměť uvolní? Já počítač nevypínám, běží mi nonstop a pomalu každý den musím paměť uvolňovat. Sice je pravda, že mám málo RAM, pouze 8 GB (v plánu je rozšíření na 16 GB, počítám do konce léta), ale právě díky malému množství RAM by bylo fajn mít možnost ovlivnit, co zůstane v neaktivní paměti a co ne.

    1. Jakube, mě 8GB RAM nepřipadá zrovna jako málo. Moje drahá jede obyč macbook se 2GB RAM a zvládá to stejné co já s 8GB (já to mám samozřejmě i díky výkonnějšimu cpu svižnější) Já osobně paměť řeším povypínáním nepotřebných programů a díky tomu se držím stále s cca 1,5-2GB volné paměti k okamžitému využití. Jediný moment, kdy může pamět docházet je tehdy, kdy běží např. virtuální pc a k tomu něco dalšího hodně náročného – např. Photoshop s povolenou alokací 50%+ paměti. Pak už to bývá prekérka s méně jak 100 MB volné paměti.

    2. Jakube, aplikaci SystemPal jsem odzkoušel, svým způsobem se prováděný úklid operační pamětí nijak neliší. Na webu lze nalézt některé OBECNÉ příkazy k uvolnění neaktivní paměti k různým aplikacím, ovšem tento postup, pokud nejste zkušeným uživatelem Terminálu, nedoporučuji. Systém sám o sobě má pokročilou správu operační paměti, která má sice nějaké chybky, ale je lepší přenechat práci jemu samotnému, případně nějaké aplikaci. Způsob popisovaný v článku je pouze existující alternativou, nikoliv doporučovaným či upřednostňovaným postupem. Souhlasím též s komentářem Radoslava Holana, ukončit nepotřebné aplikace, tím získáte nějakou kapacitu navíc a jak sám uvádí, 8GB není zrovna málo. Pokud ovšem kapacitu tak jako tak potřebujete ke své práci, určitě zainvestujte do rozšíření operační paměti, 16GB (2x8GB) lze sehnat nové certifikované pro Maca za cca 3.000,-

      1. Díky kluci za odpovědi.

        Radoslave, 8 GB sice možná není málo, ale není to současně ani nějak extrémně moc. Osobně bych to viděl v dnešní době tak akorát pro nenáročné používání počítače. Teď mi např. prakticky nic neběží (Firefox, Mail, Total Finder, ForkLift, Kalendář, Skype, Trilian, iTunes, Movist, SkyDrive, Growl, Weather HD, Evernote a pár utilitek typu SystemPal a Little Snitch), přesto však mám volné paměti jen 1.15 GB a kdybych chtěl dělat s fotkama (tedy spustit Olympus Studio, Photoshop a iPhoto), jsem okamžitě na nule a systém začne swapovat. Sice mám SSD, ale ne moc rychlé (Kingston SSDNow V100 64 GB) a swapování prostě je znát. A stále ale bude načtený Word, který jsem měl spuštěný ráno… Prostě správa paměti se mi v OS X moc nelíbí (i když jinak jsem nadmíru spokojený) a do těch 16 GB RAM půjdu co nejdříve.

        Mariane, já právě ten SystemPal objevil hned, jak jsem poprvé OS X nastartoval 🙂 Dost se hrabu v systému a snažím se ho pochopit a tyto utilitky mi v tom pomáhají. Myslel jsem však, že když byl napsaná článek o příkazu do terminálu, že ten příkaz bude lepší než to, co dělá třeba již zmínený SystemPal, proto jsem se na to zeptal. Jinak nejsem vyznavačem terminálu, ne že bych s ním neuměl zacházet, ale dávám přednost GUI před textem.

        Nepotřebné aplikace ukončuji, CMD+Q byla první OS X zkratka, kterou jsem si zapamatoval (když jsem zjistil, že červený křížek aplikaci neukončí). Co se týče té paměti, tak je to asi dané také tím, že jsem přešel z Windows, kde mám čtyřjádro s výkonnou grafikou a 16 GB RAM a nikdy se mi nestalo, že by Sedmičky swapovaly nebo jim došla paměť (no, jednou díky prohlížeči Chrome 😀 Ale za to nemohl OS). Prostě jsem co se týče HW defacto downgradoval, šel jsem na horší (menší RAM, jen dvoujádrový procesor, integrovaná grafika oproti dedikované a podobně), proto porovnávám a snažím se si systém co nejlépe pochopit a i zoptimalizovat. Správu paměti nezměním ať se mi to líbí nebo ne, ale můžu paměť naštěstí přidat, což také udělám, hned jak trochu klesne cena, 3.000 Kč mi přijde zbytečně mnoho, kór když jsem za 16 GB DDR3 dal na podzim necelých 1.800 Kč (vím, že je to rozdíl DIMM vs SODIMM, ale já v tom rozdíl nevidím, paměť jako paměť).
        Výkon miniho mi jinak stačí, jen té RAM mám prostě málo. A to jsem rovnou pořizoval 8 GB, nedokážu si představit fungovat s menším množstvím, to bych asi OS X nepřijal a neswitchnul bych.

        1. Jakube, článek nebyl napsán z důvodu, že by popisovaný způsob byl lepší, ale jen jako seznámení s existující alternativou. Zda je 8GB málo či nikoliv, musíte zřejmě posoudit jen Vy sám, neboť víte k čemu Maca používate 🙂 Pokud se dostáváte do častého omezení, které Vám způsobuje kapacita operační paměti, možná bude na místě skutečně zainvestovat a rozšířit ji….

        2. Já pořídil MacBook Pro se 4GB RAM a shodou okolností jsem doma měl kompatibilní moduly 8GB RAM, tak jsem v podstatě hned během prvního týdne používání upgradoval. Třeba teď mi běží tři okna Finderu, iTunes, Thunderbird, Mail, Wunderlist, Photoshop, Skype, Adium, Chrome, iMessage, Coda, Transmit a iPhoto a pořád mám 1,25 GB volné operační paměti… Takže já bych si s těmi 8 GB tak akorát pro obyč uživatele dovolil nesouhlasit. Tak akorát pro obyč uživatele je 2-4GB (mimochodem, na tom stařičkém MacBooku mojí drahé se 2GB RAM běží v pohodě CS4… Ale samozřejmě, proti gustu… Hádat do krve se nebudu a je možné, že dřív či později do těch 16 GB také půjdu. 🙂

          1. Mě toho aktuálně také moc neběží, vlastně jen Total Finder s osmi záložkami, Mail, Firefox s cca čtyřiceti záložkami, iTunes, který přehrává hudbu, JDownloader (stahovátko), BitTorrent, Skype, Trilian, Movist (mám v něm pozastavené přehrávání filmu), SkyDrive, Evernote, Growl, WeatherHD, Better Touch Tool, ClipMenu a SystemPal a mám volné paměti 979 MB, Inactive 1.56 GB. Paměť jsem čistil přibližně o půlnoci a běželo mi přesně to, co mi běží teď, nic nového jsem mezitím nespustil ani neukončil. Nejžravější programy jsou aktuálně Firefox (661.8 MB), Mail (588.4 MB), iTunes (396.9 MB) a Trilian (281 MB). Hlavně ten Mail a Trilian mě překvapují. Ve Windows jsem používal Windows Live Mail a Windows Live Messenger, které se oba vešly do 100 MB každý. Hlavně ale ten Trilian je hodně žravý, mám tam jen Windows Live a Facebook (tedy stejné sítě jako v Messengeru), Trilian je ošklivý a značně minimalistický a přesto bere třikrát tolik paměti.
            BTW Maca jsem naposledy restartoval před 23 dny, běží nonstop, což možná také má svou roli, nevím, tak dobře OS X ještě neznám. Ve Windows to však vliv nemělo, jak dlouho systém běží. Každopádně je jasné, že do 16 GB dříve nebo později půjdu a spíš asi dříve.

            Mariane, já to chápu, jenže ve věcech OS X jsem nováčkem, vždyť ho používám teprve necelého půl roku, proto jsem se zeptal, jestli ten příkaz je lepší než třeba ten SystemPal. Je však zřejmé, že pro mě je 8 GB RAM málo, omezuje mě to i při běžném použití, natož pak při něčem náročném jako je třeba zpracování fotek 🙂 Ostatně i ve Windows mě pouhých 8 GB RAM omezovalo a to podle mých krátkých zkušeností pracují Sedmičky s pamětí o dost lépe než OS X, vždyť s 8 GB RAM jsem ve Windows měl vypnutý swap a nikdy mi paměť nedošla, v OS X jsem také swap vypnul a netrvalo dlouho a systém se zhroutil kvůli jejímu nedostatku. Tak jsem byl nucen swap opět zapnout. Styl používání počítače mám v obou systémech stejný a používám víceméně stejné programy, rozhodně však dělám stejné činnosti.

  2. Taky se priklanim k nazoru ze 8GB na Mac OSX neni zadny zazrak, je to zpusobeno nekolika faktory 1) filosofie UI kde oproti Win, applikace zije i bez okna, takze BFU ani nevi ze ji ma zavirat (viz oblibeny termin sekretarek “ja jsem to vykrizkovala”) takze na na Mac bezi neustale vic procesu a aplikaci nez na Win, nemluve o tom ze unixove systemy jsou take modularnejsi coz pomuze stabilite a robusnosti, ale ne volne pameti. 2) kdyz na Mac dojde fyzicka pamet, nelze se toho nevsimnout protoze rozdil mezi spravou pameti Win a Mac je v tom, ze Win swapuji celkem prubezne (pomalejsi reseni) zatimto Mac dokud ma fyzickou pamet tak swapuje minimalne a kdyz mu dojde tak “zavari” disk a vse se skoro zastavi (neda se snim skoro nic delat jen cekat) 3) Dneska uvolnovani pameti uz neni “IN” v dobach kdyz jsem programoval, tak jsem daval pozor abych vse co alokuju uvolnoval… Kdyz to shrnu tak problem s rozezranosti OS a aplikaci maji jak Win tak Mac, ale Mac je IMHO na tom o trochu hure :-/ 4) co se tyce datove rozezranosti tak nepritelem #1 je Prohlizec internetu v kombinaci s HTML5 + stranky typu Facebook, kde browser drzi v pameti vsechna data jedne stranky (zkousel sem FF, Chrome, Safari i msIE) a staci trocha nudy cca 20 min prochazeni fotek aut nebo bab (vsechny fotky nacita JS na jedne strance) a najednou mate o 1GB volne pameti mene. Tuto pamet browser at na WIN nebo MAC uvolni az po uplnem zavreni aplikace (ne okna)… Kdyz to srovnam na rovni BFU co ma NB s 2GB ram tak Wokenni uzivatel si uzije internetu a multimedii vice jak Mac uzivatel, ktery bude pri obycejnem brouzdani netem cas od casi muset zavrit browser (na PC me mozna pomohlo to, ze FF kdyz mel 1,5 GB tak spadl SAM od sebe :)) To co pisi si necucam z prstu mam na starosti 3 Mac s 2, 4 a 8GB ram a asi 120 PC vsech druhu vykonu a pameti… 🙂 Zaverem jeste jeden povzdech smerem k Mac co jsem nopochopil proc Leopard, Snow Leapord ani Lion kdyz ma poslednich napr. 15% ram nezacne transparentne uvolnovat nektivni pamet a ceka na chvili az pameti nebude pak zacne chaosit (takhle toto musim hlidat ja jako uzivatel a to mi do filosofie Applu smerem k BFU moc nesedi)…

  3. To je ale pěkná kravina, čistit diskovou cache. Nezdá se vám váš počítač po tomhle chvíli děsně pomalý, než si zase nakešuje ty data z disku?
    Přečtěte si aspoň k čemu ten příkaz je…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button