Seriály

Jak zprovoznit Homebridge a vyzrát na Apple Homekit (1. část)

kapitola první - základní instalace

Jsem velkým fanouškem Applu a jeho produktů, ale nejsem zaslepený a pokud se mi něco nelíbí dokáži to říct. Když se poprvé objevil Homekit, byl jsem nadšený a věřil jsem tomu, že výrobci hardwaru se budou moci přetrhnout integrovat jej do svých produktů. Bohužel se tak nestalo a chyba bude na obou stranách barikády (patrně větší část na straně Apple). Téměř každý výrobce spotřební elektroniky má svojí vlastní integraci pro domácí automatizaci a tím pádem mají všichni svou vlastní aplikaci. Pro spotřebiče Samsung je potřeba nainstalovat Smartthings, pro Nest jejich vlastní aplikaci, pro Xiaomi aplikaci MiHome a tak dále. Jak jednoduše krásné by bylo je mít všechny pohromadě.

Pokud se neradi ve všem vrtáte tak můžete s klidnou duší tento článek přestat číst, protože zde nic zajímavého nenajdete. Pokud ale chcete integrovat vaše elektronická zařízení do aplikace Home, nechce se vám hledat po všech možných zákoutích internetu a zkoušet co funguje a co ne nebo neovládáte angličtinu natolik zdatně, abyste se do toho pustili na vlastní pěst – držte si klobouky, pojedeme z kopce. Na řadu přichází Homebridge.

Homebridge: co k tomu budete potřebovat?

Hardware

  • Raspberry Pi (to co budeme popisovat by mělo fungovat na všech generacích, ale čím novější tím lépe pro vás)
  • Alespoň 8GB microSD kartu
  • Adaptér pro připojení microSD k vašemu počítači

Software

  • Raspbian Stretch Lite (https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/)
  • Etcher (https://www.balena.io/etcher/)

Základní instalace Rapsbian

Stáhněte si Raspbian Stretch Lite a aplikaci Etcher. Etcher nainstalujte a postupujte podle následujících kroků:

  • Otevřte aplikaci Etcher a vyberte ze svého disku soubor obsahující operační systém pro Raspberry Pi .img nebo .zip.
  • V aplikaci Etcher vyberte  kartu SD na kterou chcete systém zapsat.
  • Ujistěte se, že jste vše vybrali správně a klikněte na tlačítko ‘Flash!’

Ještě předtím než kartu vyjmete z počítače si nastavíme wi-fi a ssh přístup.

SSH

Otevřte si textový editor (TextEdit) a změňte formátování textu na prostý text (CMD-SHIFT-T). Prázdný soubor uložte jako ssh (pozor musí být uložen bez přípony) a zkopírujte jej do kořenového adresáře na vaší SD kartě.

Wi-Fi (Pi 3 or Zero W)

Otevřte textový editor a zkopírujte do něj následující text:

country=YOUR_COUNTRY_CODE
ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev
update_config=1

network={
    ssid="YOUR_SSID"
    scan_ssid=1
    psk="YOUR_PASSWORD"
    key_mgmt=WPA-PSK
}

Změňte položku “YOUR_SSID” a “YOUR_PASSWORD” na vaše vlastní a uložte jako wpa_supplicant.conf do kořenového adresáře vaší SD karty.

Kartu nyní můžete vyjmout z počítače a vložit do Rapsberry Pi. Pokračujte podle pokynů na obrazovce.

První přihlášení

K vašemu nově nainstalované Rapsberry Pi se můžete připojovat dálkově bez nutnosti mít jej stále připojený k monitoru, klávesnici a myši. Jak na to? Otevřte si aplikaci Terminál a zadejte:

ssh pi@rapsberrypi.local

základní heslo je raspberry a měli byste jej ihned po první přihlášení změnit (použijte příkaz passwd)

Instalace Homebridge

Pokud jste se dostali úspěšně až sem, následující instalace bude pro vás naprostá hračka. Zkopírujte následující text a vložte jej do okna terminálu:

curl https://raw.githubusercontent.com/oznu/docker-homebridge/master/raspbian-installer.sh?v=2019-03-30 -o get-homebridge.sh
chmod u+x get-homebridge.sh
./get-homebridge.sh

Pokud jste postupovali přesně podle kroků uvedených výše, podařilo se vám úspěšně nainstalovat jak Rapsberry Pi tak i Homebridge.

Správa Homebridge

Pro správu Homebridge slouží webové rozhraní na adrese: http://<ip of raspberry pi>:8080 (napříkladhttp://192.168.1.20:8080). Odsud můžete instalovat, odebírat a aktualizovat pluginy, přizpůsobovat config.json nebo restartovat Homebridge.

Základní uživatelské jméno je admin a heslo admin. Pamatujte, že budete muset restartovat Homebridge po instalaci nových zařízení a změnách v config.json.

Pokud chcete můžete se pustit do experimentování s přidáváním zařízení nebo počkejte na náš následující díl, kde se podíváme na to jak přidat do Homebridge venkovní teplotu a vlhkost.

Filip Jurik

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Momentálně pracující pro University of Oxford jako systémový administrátor. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button