Seriály

Učíme se v Terminálu: SSH a klávesové zkratky #3

V předešlých dílech jsme si představili základní příkazy a práci s textovými soubory v aplikaci Terminál, která je nativní součástí operačního systému macOS. V dnešním díle se podíváme na to, jak prostřednictvím Terminálu pracovat s SSH a zároveň si ukážeme několik užitečných klávesových zkratek.

SSH neboli Secure Shell je v informatice označení pro protokol, díky kterému se můžeme na dálku připojit k serveru nebo počítači, který má otevřený port pro SSH. Zde však musíme brát v potaz, že zařízení na které se snažíme připojit, má službu SSH aktivní a především správně nakonfigurovanou. 

Před nedávnem jsem ze starého počítače dělal server, na který jsem nainstaloval Ubuntu Server 20.04 LTS. Na serveru mi běží OpenSSH, což mi povolí se na dálku k serveru připojit. Nyní se tedy podíváme na to, jak na to skrze příkaz v Terminálu.

SSH

Pokud chceme vytvořit nové připojení stačí napsat ssh uživatel@ip_adresa,v případě, že máte nastavený jiný port než výchozí – 22, musíme přidat parametr –p. Finální příkaz by pak mohl vypadat následovně: ssh uživatel@ip_adresa -p cisloportu. Tímto jednoduchým příkazem pošleme na server žádost o připojení a po zadání správného hesla, se na server úspěšně připojíme.

Jak už jsem dříve několikrát zmiňoval, stejné příkazy, které se zde učíme, využijete na jakémkoliv zařízení založeném na UNIXu. Ubuntu Server samozřejmě není výjimkou, jelikož vychází z Linuxu, který je založený na UNIXu. Díky tomu můžeme spustit všechny příkazy které známe; pwd nám ukáže aktuální složku, mkdir vytvoří novou složku, cd změní složku, stejně jako v Terminálu na macOS. 

Menší rozdíl, který jsme si zatím neukázali, jsou na Ubuntu Serveru pravomoce. Ve výchozím stavu existují tři typy uživatelů: root, sudoers a běžní uživatelé. Root je v překladu něco jako super user a má tu největší pravomoc, která existuje, může bez problémů mazat systémové složky, upravovat parametry systému a instalovat aplikace. Sudoers jsou uživatelé, které pomocí příkazu sudo mohou získat pravomoce rootu. Běžní uživatele mají malé pravomoce a mohou spouštět příkazy, na které není potřeba mít pravomoce rootu.

Zdroj: CeskyMac.cz

Klávesové zkratky

Každá aplikace má hromadu klávesových zkratek, které jednoznačně ulehčí její používání a Terminál není žádnou výjimkou. Níže uvedené patří mezi ty nejpoužívanější.

  1. Command + K – vyčistí okno terminálu
  2. Command + L – vyčistí poslední příkaz
  3. Command + N – otevře nové okno
  4. Command + T – otevře nový panel
  5. Command + I – otevře nabídku nastavení okna
  6. Command + W – zavře okno a ukončí proces
  7. Control + Tab – přeskočí na další panel 
  8. Command + S – exportuje všechen text z konzole
  9. Command + Shift + S – exportuje vybraný text

Přestože jsme si v tomto díle neukázali příkazy, které by vyloženě ovlivňovaly naše zařízení, představili jsme si v informatice hojně používaný protokol. Kdybyste měli k tématu jakékoliv dotazy, neváhejte se zeptat v diskuzi. 

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Děkuji za užitečné rady s terminálem 🙂 Pro neznalého uživatele je to velice přínosné a těším se na další díl 🙂

  2. Sic nejsem úplný začátečník, ale rád si počkám, kam se budou články ubírat dal. Jen tak dál, Matyáši.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button