RecenzeTipy a triky

SystemPal – recenze

V našem předešlém článku jsme rozebírali možnost uvolnění operační paměti pomocí příkazu v aplikaci Terminál. Taktéž jsme si zde řekli, že tento proces bezvadně zvládají některé aplikace a na jednu z nich se dnes podrobně podíváme.

SystemPal

Aplikace SystemPal je velmi užitečným pomocníkem v boji proti zanesené operační paměti, její hlavní zbraní je uživatelsky jednoduché a přívětivé prostředí. Slabým místem se může zdát cena, na Mac App Store je k mání za 0,79 €, ovšem investice necelých třiceti korun se jistě oplatí.

Po spuštění aplikace zjistíme, že SystemPal “běží” pouze v systémové liště vlevo od stavových ikon. Po najetí na ikonu aplikace se otevírá okno samotné aplikace, které je velmi přehledné – viz. obrázek 1.

V horní části pracovního okna se nachází tradiční kruhový graf se zobrazením využití operační paměti. Jistě jej znáte z Monitor aktivity. Opět si připomeneme co jednotlivé barvy reprezentují:

  • zelená – Volná
  • červená – Pevná – paměť využitá OS
  • žlutá – Aktivní – paměť aktivně využívaná aplikacemi
  • modrá – Neaktivní – pamět obsahující načtená data, která zůstala po delší dobu nevyužita (např. uzavřením nějaké aplikace – v případě opětovného spuštění aplikace dojde k rychlému načtení dat z operační paměti bez nutnosti načítat data z disku)

Vpravo od kruhového grafu (barevného koláče) nalezneme tlačítko smetáčku, prostřednictvím, kterého spustíme vlastní úklid a uvolnění operační paměti (zde je nutno počítat s několikavteřinovým zdržením a zatuhnutím vašeho Maca). Jak si aplikace dokáže s tímto úkolem poradit shlédnete na následující dvojici obrázků (obrázek č. 2 – situace před optimalizací, obrázek č. 3 – situace po optimalizaci).

Níže se nachází údaje o aktuální teplotě procesoru, rychlosti ventilátoru a datových přenosech. V dolní části okna zobrazíme kliknutím na položku Memory čtveřici aplikací, které nejvíce vytěžují operační paměť, včetně číselného údaje. Kliknutím na volbu CPU zobrazíme, po vzoru předchozí možnosti, čtveřici aplikací, které nejvíce vytěžují procesor vašeho Maca, tentokrát doprovázené procentuálním údajem.

V horním pravém rohu pracovního okna aplikace SystemPal nalezneme dvojici tlačítek. Levým z nich spustíme kontextovou nabídku, ze které můžeme přistoupit k předvolbám aplikace – viz. obrázek č. 4.

Jak sami můžete posoudit, aplikace umožňuje nejrůznější nastavení včetně zobrazení údajů v systémové liště, zadání hodnoty po jejímž překročení dojde k automatické optimalizaci (optimalizaci je možno nastavit, aby byla spuštěna i pokud není vyloženě nutná), nastavit taktéž můžete spuštění aplikace po přihlášení do systému, barevnost kruhového grafu, teplotní údaje ve stupních Celsia či Fahrenheita či chování aplikace po najetí myši na ikonu v systémové liště.

Kliknutím na druhou (pravou) ikonku v levém horním rohu okna aplikace, zobrazující malý trojúhelník, rozevřeme další část pracovního okna, ve kterém se nachází trojice možností:

  • spuštění malého okna aplikace iTunes “běžícího” též v systémové liště
  • spuštění aplikace Monitor aktivity
  • zachycení celé obrazovky, její vyznačené části či určitého okna

Jak je vidno, aplikace SystemPal není rozhodně k zahození, ovšem je pravdou, že má značnou konkurenci v obdobných aplikacích šířených zdarma, které však nemusí přinášet veškeré možnosti jako tato aplikace. Je na každém zvlášť posoudit, zda investovat cca 20,-Kč či nikoliv.

 

SystemPal je k dispozici na Mac App Store za cenu 0,79 €

stahnout-mac-app-store

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Já jsem těch pár korun investoval a jsem spokojený. Co mě ale překvapuje, že koláč využití RAM vypadá prakticky stejně jako u mě a to mám dvojnásobek paměti. To mě jen utvrzuje v přesvědčení, že OS X s pamětí moc dobře pracovat neumí a že by v Applu měli na tomto nedostatku důkladně zapracovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button