Tipy a triky

Jak zjistit, které aplikace spotřebovávají na vašem MacBooku nejvíce energie

Macbook jako takový je tu s námi už více než 15 let. Za tuto dobu si vybudoval pověst elegantního počítače s velmi dobře odladěným systémem, výbornou spoluprací s ostatními Apple produkty a v neposlední řadě i nadprůměrnou výdrží baterie. Právě poslední zmiňovaná kategorie se navíc ještě razantně zlepšila s příchodem čipů Apple Silicon, které v produktové řadě MacBook mezigeneračně zvedly výdrž baterie až na dvojnásobek. S momentální udávanou výdrží 20 hodin u MacBook Pro při přehrávaní videa by se tedy mohlo zdát, že toto zařízení vydrží na baterii fungovat věčně.

Jsou však scénáře, kdy určitá aplikace spotřebovává spoustu energie, čímž se výdrž následně razantně sníží. Toto se pak může stávat dokonce i bez vašeho vědomí, jelikož řada aplikací funguje i po jejich ukončení stále na pozadí. Pokud je takový program špatně optimalizován, tak může spotřebovávat až několik procent za hodinu. Proto tedy přicházíme s návodem, jak tyto aplikace objevit a jejich velkou spotřebu baterie zastavit.

Prvním a zároveň nejjednodušším způsobem, jak zjistit, zda nějaká aplikace nevytěžuje zbytečně akumulátor, je kliknout na ikonu baterie v horním menu. Pokud tam tuto ikonu nemáte, přejděte do Nastavení systému -> Ovládací centrum -> Baterie a zaškrtněte volbu „Zobrazit v řádku nabídek.“

Po kliknutí na tuto ikonu se vám zobrazí kromě zdroje napájení i seznam aplikací, které na vašem počítači spotřebovávají nejvíce energie. Nemusí se však vždy jednat o aplikace s extrémní spotřebou, jelikož pokud máte momentálně otevřeno pouze pár nenáročných aplikací, tak se vám v tomto seznamu mohou objevit i položky, které sice v momentálním kontextu spotřebovávají nejvíce energie, ale není potřeba je zavírat, jelikož byste si tímto krokem výdrž příliš nezvýšili. Tento případ se poté vyskytuje i na obrázku níže, kde nejvíce energie spotřebovává Spotlight, který však žádné náročné úlohy nevykonává.

Největší žrouty odhalí Monitor Aktivity

Dalším lehce komplexnějším způsobem, jak zjistit spotřebu jednotlivých aplikací, je pomocí Monitoru Aktivity. Tuto aplikaci máte na svém počítači s macOS již předinstalovanou, a stačí ji tedy pouze otevřít. Můžete takto učinit buď pomocí Spotlight či tuto aplikaci najít v seznamu aplikací zvaném Launchpad. Po jejím otevřením se vám zobrazí rozhraní s mnoha kategoriemi a údaji.

Nyní se nacházíte v záložce CPU, která zobrazuje momentální zatížení procesoru jednotlivými procesy. I v této sekci můžete najít aplikace, jež spotřebovávají mnoho energie, jelikož vysoké zatížení procesoru je s výdrží baterie úzce spojena. Pokud však chcete vidět detailní statistiky z hlediska baterie, přejděte v horním panelu do kategorie spotřeba. Zde se vám opět objeví jednotlivé aplikace, které budou seřazeny podle největší spotřeby. Dále na této stránce uvidíte i jednotlivé kategorie údajů, a to konkrétně „Název aplikace, Dopad na spotřebu, Energie 12 h, App Nap, Brání uspání a uživatel.“

Nás bude konkrétně nejvíce zajímat kategorie „dopad na spotřebu,” jenž u každé aplikace indikuje, jak moc baterii aktuálně vybijí. Čím je číslo v této kategorii vyšší, tím více spotřebovává aplikace energie. Pokud je poté hodnota větší než 50 a tento stav přetrvává déle než několik minut, tak daný program využívá baterii velmi znatelně. Pokud tedy momentálně chcete šetřit baterii, tak je vhodné tuto aplikaci zavřít. Učiníte tak kliknutím na symbol křížku v horní nabídce.

Následně se vás monitor aktivity zeptá, zda chcete aplikaci ukončit nebo její ukončení vynutit. První volba je nenásilná a danou aplikace v podstatě požádá, aby se sama ukončila. Tato volba má výhodu v oblasti ukládání dat, jelikož pokud máte v dané aplikaci například rozpracovaný projekt, který jste ještě neuložili na disk, tak vás aplikace s největší pravděpodobností vyzve k tomu, abyste před jejím ukončením projekt uložili, a vy tím pádem o nic nepřijdete. Pokud se však aplikace po ukončení nezavře, jelikož je například takzvaně zamrzlá, tak je potřeba její ukončení vynutit právě stisknutím volby „Vynutit ukončení.“ Tato možnost poté aplikaci natvrdo zavře.

Další zajímavou kategorií je však i již zmíněná „12 hodin,“ která informuje o využívání baterie jednotlivými aplikacemi za posledních 12 hodin. V této sekci tedy můžete objevit aplikace, které spotřebovávají nepřiměřené množství energie v dlouhodobějším měřítku a optimalizovat svojí výdrž baterie.

Tipy, jak prodloužit život baterce

Tento návod vám pomůže nalézt aplikace a procesy, které na vašem MacBook spotřebovávají velké množství energie, a tím prodloužit výdrž baterie. Neméně důležité je se však starat i kondici baterie, aby vám vydržela v MacBooku dlouhé roky bez nutnosti ji měnit za novou. V tomto ohledu vám může pomoci níže přiložené video, které nabízí řešení, jak stárnutí baterie zpomalit.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button