Novinky

Apple testuje výkonnější verzi nástroje Spotlight využívající umělou inteligenci

Apple patří mezi poslední technologické giganty, kteří ještě nestihli vyrukovat s vlastní umělou inteligencí či službou, která by těžila z neustále rostoucího trendu strojového učení. To však ani v nejmenším neznamená, že by v Cupertinu umělou inteligenci ignorovali či nedejbože přehlíželi v domnění, že jde pouze o dočasný výstřelek. Naopak, již delší dobu se totiž proslýchá, že Apple interně testuje vlastní umělou inteligenci, respektive si vyvíjí unikátní variantu velkého jazykového modelu (LLM), která se brzy stane součástí jeho operačních systémů.

V minulosti se objevily zmínky, že za zavřenými dveřmi Applu již vybraní zaměstnanci testují obdobu asistenta se schopnostmi podobnými ChatGPT. Nedávno však redakce agentury Bloomberg publikovala zprávu, v níž popisuje novou generaci Spotlight, která využívá principů generativní umělé inteligence.

Spotlight na steroidech

Spotlight je vyhledávací nástroj Applu, který je k dispozici na zařízeních iPhone, Mac a iPad. Kromě toho, že uživatelům nabízí možnost vyhledávat dokumenty a další data uložená v paměti zařízení, zvládá také prohledávat web, App Store a provádět jednoduché úkony. Díky provázání s velkým jazykovým modelem však vývojáři vyvinuli novou verzi Spotlight, která toho zvládne mnohem víc.

Nová generace dokáže například pracovat se specifickými funkcemi napříč aplikacemi či odpovídat na složité otázky. To samo o sobě zní opravdu skvěle a do jisté míry by to mohlo představovat revoluci v tom, jak budeme ovládat počítače a jiná mobilní zařízení s logem Applu. Zatím však není známo, kdy a zda vůbec se tato novinka dostane do iOS a macOS. V současné době víme pouze to, že vedení tuto možnost pečlivě zvažuje. Když k tomu ale připočteme další zvěsti na podobná témata, tak to vypadá, že nebude muset čekat příliš dlouho.

První vlaštovka se objeví v rámci vývojářské konference WWDC 2024, kde Apple tradičně odhalí nové verze operačních systémů včetně softwarových vylepšení. Osobně jsem nejvíce zvědavý, jakým směrem se Apple nakonec vydá. Zda půjde o generativní umělou inteligenci vyžadující permanentní přístup k internetu či „bezpečnější variantu“, která zvládne běžet, alespoň v omezené míře, lokálně na konkrétním zařízení.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button