Články

Apple bude následovat ChatGPT, generativní umělou inteligenci implementuje do iOS 18

  • Apple pracuje na vlastní umělé inteligenci již několik let
  • S integrací generativní AI se počítá v rámci aktualizace iOS 18
  • “Apple GPT” poběží v cloudu i lokálně na konkrétním zařízení

Umělá inteligence je trendem současné doby a kdo ji v technologickém světě ještě nestihl implementovat, jakoby nebyl. Prvky AI se pyšní prakticky všechno, na co si vzpomenete od zubních kartáčků přes pračky až po drony či toaletní mísy. Výrobci se neustále předbíhají v tom, čí produkt je chytřejší, kdo zvládne analyzovat více dat a ty pak personalizovaně zpracovávat ku prospěchu uživatele. Doslova opačnou pozici však zaujímá Apple, který je na slovní spojení „umělá inteligence“ extrémně opatrný. 

Pokud byste si pustili všechny jeho letošní konference, tak dokonce zjistíte, že tento termín prakticky vůbec nepoužívá. Když už náhodou přijde řeč na související téma, odvolává se na „strojové učení“, které je z principu věci mnohem vhodnější, a dle mého názoru i daleko lépe charakterizuje procesy spojené s automatizovaným zpracováním dat.

Napříč odbornou i širokou veřejností se často vedou diskuze, proč Apple ještě neuvedl vlastní jazykový model, kterým by konkuroval ChatGPT a jemu podobným. Při těchto tématech se často setkávám s názorem, že Applu takříkajíc ujel vlak a společnosti jako OpenAI či Microsoft ho v tomto odvětví přejedou silou parního válce. Jedinci s tímto názorem ovšem nerozumí jedné důležité věci. Vyvíjet jazykové modely je z pohledu soukromí a bezpečnosti extrémně složitá disciplína. Pro Apple to platí dvojnásob, jelikož jednou z hlavních částí firemní filosofie je maximální ochrana uživatele a jeho dat.

Applu jde především o bezpečnost umělé inteligence

Na tuto skutečnost nedávno upozornil také analytik Jeff Pu, který se dlouhodobě zaměřuje na společnost Apple. Dle jeho tvrzení se Apple připravuje na masivní implemetaci umělé inteligence, ovšem na rozdíl od ostatních firem k tomu hodlá přistoupit odlišným způsobem. Údajně půjde o kombinaci cloudové AI a takzvané “edge AI“, která zahrnuje zpracování dat přímo na konkrétním zařízení.

To je ostatně důvod, proč máme být trpěliví, jelikož při zavádění generativní AI bude zapotřebí, aby inženýři nalezli ten správný způsob, jak nakládat s osobními údaji, aby to bylo v souladu se závazky Applu na ochranu osobních dat. Jednoduše řečeno, pokud si dnes povídáte s ChatGPT, nikdo pořádně netuší, co se děje s daty, které ji předložíte, respektive neexistuje žádná jistota, že nemůže dojít k jejich zneužití či úniku.

“Apple GPT” se dočkáme už příští rok

Z dalších zdrojů také víme, že Apple hodlá prvky generativní umělé inteligence integrovat do operačních systému iOS 18 a iPadOS 18. To znamená, že zhruba v polovině příštího roku bychom měli znát alespoň rámcovou představu, jak to bude vypadat v praxi. S nejvyšší pravděpodobností se dočkáme značně vylepšené asistentky Siri, která by měla umět zpracovávat složité úkoly. V zákulisí se navíc hovoří o užším provázání s aplikací Zkratky.

Před několika měsíci unikla informace, že Apple uvnitř firmy testuje verzi vlastního chatbota, kterého interně nazývá Apple GPT. Tým pracující na tomto projektu však stále hledá vhodnou strategii pro uvolnění generativních AI nástrojů pro veřejnost. Zájem Applu o umělou inteligenci mimo jiné dokazuje nábor nových zaměstnanců na pozice spojené s vývojem jazykových modelů. Dokonce samotný Tim Cook v jednom z posledních rozhovorů prozradil, že Apple pracuje na generativní AI již několik let, během nichž stihl provést řadu klíčových výzkumů.

Je tedy zřejmé, že dříve či později Apple s vlastní umělou inteligencí vyrukuje. Nabízí se samozřejmě otázka, zda nebude již pozdě, ale pokud se podíváme do minulosti, tak zjistíme, že Apple nikdy nepatřil mezi firmy, které bezhlavě vypouští nové technologie mezi své zákazníky. A zatím mu to pokaždé vyšlo.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button