Novinky

Apple už testuje vlastní umělou inteligenci, interně jí nazývá Apple GPT. Co o projektu zatím víme?

Těžko bychom hledali v poslední době technologii, která by otřásla světem tak, jako to udělala umělá inteligence. Kdo v dnešní době nevyvíjí generativní jazykové modely à la ChatGPT, jako by nebyl. Apple je v tomto ohledu poněkud tajemný a doposud se ničím ze segmentu umělé inteligence nepochlubil. Bylo by však bláhové si myslet, že v Cupertinu AI přehlíží či dokonce ignorují a raději se věnují něčemu jinému. 

Jistý vhled pod pokličku přinesla zpráva agentury Bloomberg, podle níž Apple vyvíjí vlastní AI, které interně říká Apple GPT. Ačkoli název odkazuje na jazykový model od společnosti Open AI, Apple má údajně používat vlastní platformu Ajax, kterou rozvíjí od minulého roku. Komunitou se šíří zvěsti, že Ajax je nadstavba frameworku Google Jax, nicméně tuto informaci zatím nikdo z Applu oficiálně nepotvrdil.

Největší otazník zatím visí nad tím, jak by Apple mohl svou vlastní umělou inteligenci začlenit do svého ekosystému a následně také zpeněžit. Jako první se samozřejmě nabízí provázání s hlasovou asistentkou Siri, která by takové vylepšení rozhodně zasloužila. Jak ale známe Apple, implementace umělé inteligence může v jeho podání vypadat naprosto odlišně od toho, jak to dělají ostatní.

V Applu již testují vlastní verzi AI

O důležitosti celého projektu svědčí mimo jiné fakt, že na něm pracuje početný tým odborníků, které vede John Giannadrea, který do roku 2018 působil v Googlu na obdobné pozici. Přestože chatbot od Applu není ani zdaleka hotov, již nyní prochází interním testováním. Přístup k němu má vybraná hrstka pracovníků, kteří jej používají například k prototypování produktů. Testování má ovšem velmi přísná kritéria, mezi která patří, že žádný výstup vygenerovaný tímto systémem nesmí být použit k vývoji funkcí pro koncové uživatele.

zdroj: Midjourney

Zpět ale k implementaci AI do portfolia Applu. V tuto chvíli zatím nevíme nic konkrétního, a nejspíš ani samotný Apple ještě pořádně neví, jak s umělou inteligencí ve finále naloží. Jedna z cest by však mohla vypadat tak, že Apple uvede novou Siri, která bude stále „stejně hloupá“ jako ta současná, ale zároveň by uživatelé dostali možnost si za měsíční předplatné odemknout její sofistikovanější příbuznou. To by ovšem muselo znamenat, že placená Siri bude opravdu dobrá, respektive generovaný obsah by zásadně převyšoval schopnosti bezplatných jazykových modelů, jako je Google Bard, ChatGPT a další. 

Co si myslíte o umělé inteligenci a jak podle vás s touto technologií naloží Apple? Dokážete si například představit, že byste si předpláceli Siri, a co by musela všechno umět? Dejte nám vědět v diskuzi. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button