Novinky

Největší konkurent ChatGPT se konečně naučil Česky. Zatím má ovšem co dohánět

Po dvou měsících od oficiálního ohlášení jsme se konečně dočkali a chatbot Bard od Googlu je nyní dostupný také v Česku a na Slovensku. V zásadě jde o zpřístupnění napříč všemi členskými státy EU. Za poněkud opožděném uvedení na starém kontinentu tradičně stála legislativa, konkrétně výhrady ze strany úřadu na ochranu osobních údajů.

Google Bard je přímá konkurence již zaběhlého chatbota ChatGPT od společnosti OpenAI. Jde tedy o obsáhlý jazykový model vycvičený na obrovském množství textů a kódu. Umí generovat články, překládat jazyky, psát různé druhy kreativního obsahu a odpovídat na otázky komplexním a informativním způsobem.

Výhodou proti ChatGPT je dostupnost „plné verze“ chatbota všem uživatelům bez nutnosti si za cokoli připlácet. Kromě toho si můžete výsledky nechat poslechnout kliknutím na ikonu reproduktoru v pravém horním rohu. Hlasem můžete také pokládat své dotazy, což je celkem příjemná funkce urychlující zadávání příkazů.

Co se týče kvality výsledků, tak to už tak slavné není. Google Bard si totiž nebezpečně vymýšlí a na jeho odpovědi se nelze spolehnout. ChatGPT je v tomto ohledu daleko přesnější. Alespoň v mém případě se často setkávám s tím, že Bard mi generuje lživé texty, a to i na relativně snadná zadání. Na jeho obranu však musím dodat, že jazykový model prochází neustálým vývojem a za pár týdnů můžou být jeho schopnosti mnohem lepší.

V současné době bych byl ale raději opatrný a na vygenerované výsledky se příliš nespoléhal. Co naopak musím pochválit, je rychlost, která není vůbec špatná. Společně s uvedením chatbota na půdu EU se Bard naučil řadě nových kousků. Google dokonce tvrdí, že jde o zatím největší aktualizaci. Část odborné komunity se navíc domnívá, že Bard by mohl jednoho dne nahradit Google Asisstant, který běží na smartphonech s operačním systémem Android a chytrých reproduktorech.

Google Bard se naučil řadě nových kousků

Google Bard se v nejnovější verzi naučil například: upravovat tón a styl generovaných odpovědí, sdílení konverzací či analyzování obrázků. Kompletní výčet všech nově přidaných funkcí si můžete přečíst na oficiálním blogu Googlu. Bohužel řada z těchto nástrojů je (alespoň zatím) dostupná pouze pro angličtinu.

V některých disciplínách má Google Bard zatím co dohánět

Ačkoli Bard zatím nemůže konkurovat ChatGPT, je pouze otázkou času, kdy Google tuto ztrátu dožene. Řada odborníků se navíc shoduje, že Bard jednoho dne zaujme pozici lídra, už jen z toho důvodu, že Google má obrovské zkušenosti s indexací celého internetu, a tudíž jej může kvalitně „nakrmit“ téměř nekonečným množstvím textu ve všech používaných jazycích.

Co říkáte na Google Bard a jak obecně vnímáte nástup jazykových modelů? Vidíte v tom budoucnost, nebo to považujete za nástroj, díky němuž lidstvo začne ještě více lenivět? Dejte nám vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button