Novinky

Verze Linux kernelu 5.13 obsahuje oficiální podporu pro čipset Apple M1

Před několika týdny jsme vás informovali o tom, že vývojáři kernelu operačního systému Linux, pracují na nativním portu pro čipset M1. Do teď jste Linux mohli na M1 Macu spustit dvěma způsoby. Buďto přes virtuální počítač, nebo přes neoficiální port, o který se pokusili vývojáři ze společnosti Corellium.

Nová verze kernelu Linuxu 5.13 RC přichází s oficiální podporou pro čipset M1. Potvrdil to i sám Linus Torvalds, zakladatel Linuxu. V poznámkách nové verze se můžeme vskutku dočíst, že byla přidána a upravená podpora pro „ARM SoC“, „ARM defconfig“, „ARM SoC driver“, „ARM devicetree“, „ARM Nuvoton WPCM450“, „ARM Apple M1“. To znamená, že uživatelé MacBooku Air, MacBooku Pro a Macu mini s M1 budou moct konečně nativně nainstalovat Linux.

Zdroj: CeskyMac.cz(Autor fotografie: Matyáš Himmer)

Samozřejmě nemůžeme očekávat stoprocentní funkčnost, jelikož podpora ještě není zcela hotova a mnoho aspektů se bude ještě upravovat. Zároveň zatím není jisté, zda bude možné nativní port Linuxu nainstalovat na iPad s M1. Dle jednoho z autorů nové verze, na to zatím kernel není připraven. 

Zároveň je dobré podotknout, že RC znamená release canditate, což je ve překladu něco jako prototyp na vydání, tudíž verze ještě není finální podoba Linux Kernelu 5.13. Oficiální vydání by mělo přijít na přelomu června a července. 

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button