Novinky

Oficiální podpora Linuxu na čipset M1 je za rohem. Kdy ji můžeme očekávat?

Linux, jeden ze tří nejznámějších operačních systémů je velmi oblíbený hlavně díky své možností přizpůsobení, kde si můžete upravit opravdu každičký detail celého systému. Linux staví na operačním systému UNIX, na kterém mimo jiné zakládá i macOS. 

Inženýři ze společnosti Corellium před několika měsíci úspěšně spustili Ubuntu na Macu s čipsetem M1. Z posledních informací se jeví, že by se Macy s M1 mohly dočkat oficiální podpory ze strany Linuxu. V posledním cyklu 5.13, který by měl spatřit světlo světa v červnu, je zmínka i o podpoře čipsetu M1. 

Od začátku roku testujeme Linux na čipsetu M1 a už jsme stihli vychytat několik chyb, i přesto, že chod Linuxu má své mouchy a stále je co zlepšovat, rozhodli jsme se přidat podporu už ve 5.13 verzi kernelu. Tento cyklus by měl vyjít v červnu,“ sdělila společnost Phoronix. 

Zdroj: Unsplash

Dle nejnovějších informací se v pull requestu do kernel Linuxu nachází základní funkčnost. Funkčnost je zaručena v UART, SNP, DeviceTree a funguje i zobrazovaní obrázků. Přehrávání 3D a 2D videí zatím zcela nefunguje. Hector Martin, jeden z vývojářů v společnosti Asahi Linuxu, která se stará o port Linuxu na M1,  také sdělil, že jeho firma momentálně pracuje na Boot Loader, který by zajistil kontrolu hardwaru a další důlěžitá opatření. 

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button