Recenze Xiaomi Smart Pet Food Feeder: chytrý dávkovač krmiva pro vaše mazlíčky

Češi nejsou pouze národem pivařů, ale podle celosvětových statistik patříme také k velmocem co do počtu domácích mazlíčků. Téměř polovina všech obyvatel naší země má doma psa či kočku. A každodenní rutinou, kterou zná každý chovatel, je starost o pravidelné krmení, jenž je alfou a omegou vedoucí ke spokojenému životu našich čtyřnohých kamarádů. A jelikož žijeme v 21. století, tak i do této oblasti pronikají chytré doplňky, jakým je automatický dávkovač krmiva Xiaomi Smart Pet Food Feeder.
Kapitoly článku
Design a zpracování: ostudu vám doma neudělá
Dávkovač krmiva není zrovna nic malého, takže je fajn, že při vývoji se myslelo také na design. Výrobce zde vsadil na univerzální bílou barvu a jednoduché tvary, které zbytečně nepoutají pozornost. Na přední straně se nachází pouze trojice stavových diod. Ty indikují připojení k Wi-Fi, případně vás upozorní na chybu či docházející krmivo. Je zároveň důležité zmínit, že pokud by vás světelná signalizace jakkoli rušila, můžete ji v mobilní aplikaci jednoduše vypnout.
Celkové rozměry dávkovače jsou 311 × 180 × 387 mm, délka napájecího kabelu činí 1,5 metru
Připraven na domácnost s dětmi
V praxi oceníte, že výdejní miska není k hlavní části připojena napevno. Drží zde za pomoci magnetů, což značně usnadňuje její čištění. Osobně mi udělalo velikou radost, že při vývoji se myslelo na všechny možné situace, které mohou v domácnosti nastat. Na horní části se totiž nachází tlačítko pro vyvolání jednorázové dávky granulí. To je sice fajn, když chcete svému mazlíčkovi operativně přilepšit a nemáte zrovna po ruce mobil.
Pokud ovšem máte doma malé děti, tak to může představovat celkem zásadní problém, jelikož podobné věci na ně fungují doslova jako magnet. Naštěstí lze v mobilní aplikaci aktivovat dětskou pojistku, která tlačítko vyřadí z provozu. Je to sice drobnost, ale během testování jsem rychle zjistil, že bez této možnosti by náš pes brzy vypadal jako chlupatá kulička.
Granule i mazlíček budou v bezpečí
Stejně důležitou roli hraje také víko, které je jištěno bezpečnostním zámkem, takže se nestane, že by se váš čtyřnohý kamarád či nedejbože ratolest dostala do nitra zásobníku s granulemi. Krmení je vydáváno prostřednictvím kulového dávkovače, který se v případě odporu zasune, aby neporanil čumák či tlapku zvědavého strávníka.
Mezi další bezpečnostní prvky patří nouzové napájení, které obstarává kvarteto tužkových baterek. Dávkovač si totiž ukládá rozvrh krmení do vlastní paměti, takže v případě výpadku proudu či internetu se nemusíte bát, že by došlo k přerušení pravidelného výdeje.
Ideální pro menšího psa či kočku
Potravinový sud pojme až 1,8 kg krmiva, přičemž Xiaomi doporučuje používat granule s maximálním průměrem 5 až 12 milimetrů. Doslova nevhodné jsou granule s příliš velkým nebo malým průměrem či speciální tvary, které mohou způsobit ucpání. Vyvarovat byste se měli také mrazem sušených potravin. Objem zásobníku a doporučená velikost granulí pak dává jasně tušit, pro koho je dávkovač určený. Ideálními strávníky budou menší či středně velká plemena psů a kočky.
Výrobce nezapomněl ani na to, aby granule uvnitř kontejneru vydrželi čerstvé po delší dobu. Víčko má po celém obvodu gumové těsnění a navíc disponuje slotem, kam se vkládá vysoušecí kazeta. Díky tomu je zajištěno, že krmivo nenavlhne a zůstane čerstvé po celou dobu. Mobilní aplikace vás navíc včas upozorní na výměnu kazety před koncem její životnosti.
Ovládání máte vždy pod palcem
Přístup ke všem funkcím obstarává mobilní aplikace Mi Home. Prostředí aplikace je velmi pěkně zpracované a nabízí opravdu bohaté možnosti nastavení. Základem je vytvoření rozvrhu krmení, kdy si nastavíte v kolik hodin dojde k výdeji a jak bude veliká samotná dávka. Jedna porce představuje přibližně 5 gramů.
Z vlastní zkušenosti však doporučuji během prvotního nastavení vzít kuchyňskou váhu a provést kontrolu, zda hodnoty souhlasí. Granule totiž mohou mít různou hustotu a tím pádem se může lišit také jejich hmotnost. To se hodí zejména u malých plemen, kde je přesné odvážení krmiva opravdu důležité.
V aplikaci si dále můžete vytvořit profil svého domácího mazlíčka a dokonce i vložit nutriční parametry konkrétního krmiva. K dispozici máte také statistiky krmení a průvodce, který vám ukáže, jak provádět údržbu dávkovače. V zásadě stačí jednou za dva až tři týdny vzít do ruky suchý hadřík a všechny důležité části očistit. Z mobilu můžete vyvolat jednorázovou dávku, aktualizovat firmware či vytvářet nejrůznější automatizace navázané na chytrou domácnost. Aplikace toho umí opravdu hodně.
Důležité je ovšem také zmínit, že aplikace nemá český překlad. Na druhou stranu rozhraní je navržené intuitivně a pokud umíte alespoň pár základních slovíček v anglicky, nebudete mít žádný problém. V krajním případě můžete použít překladač a těch několik frází si snadno přeložit.
Upozorní na docházející granule a chyby
Xiaomi Smart Pet Food Feeder je dále vybaven dvojicí optických senzorů. Jeden sleduje v reálném čase množství zbývajícího krmiva, a pokud klesne pod určitou úroveň, vyšle vám do mobilu upozornění. Druhý snímač hlídá výdejní soustavu. Když například dojde k zaseknutí či jiné chybě, opět se o tom bezprostředně dozvíte skrze notifikaci. Upozornění dostanete také v momentě, když sejmete horní víko.
Šikovná vychytávka, kterou ocení každý chovatel
Po zhruba třech týdnech testování si Xiaomi Smart Pet Food Feeder vysloužil nezastupitelné místo v naší domácnosti. Fakt, že o krmení psa se nemusíte (až na pravidelné doplňování granulí) starat, je doslova k nezaplacení. Pochválit musím také spolehlivost. Díky širokému kanálu je dávkování plynulé a ani jednou jsem nemusel řešit zaseknutou granuli či jiný problém.
Za další benefit považuji možnost namíchat granule s práškem z mořských řas a jinými doplňky stravy v sypké podobě. Díky velkorysé kapacitě zásobníku vystačí krmivo pro malého psa na téměř tři týdny, takže když nebudete doma, nemusíte mít strach, že by trpěl hlady.
Automatický dávkovač krmiva oceníte také v případech, když například dáváte svého mazlíčka hlídat jiným osobám, kterým nemusíte pracně vysvětlovat harmonogram krmení. Zásadní přínos může mít také při dietách, nebo když zkrátka chcete mít kontrolu nad tím, kolik toho váš pes či kočka denně spořádá.