Recenze

Recenze vertikální myši Trust Verto Wireless Ergonomic Mouse. Dokáže skutečně ulevit zápěstí?

Vertikální počítačové myši zažívají v posledních letech velký rozmach. Jde jen o aktuální módní trend nebo se dočkáme revoluce v "myším" segmentu?

Známe ji všichni. Někteří z nás až příliš a kvůli ní máme také co dočinění s karpálními tunely. Řeč není samozřejmě o ničem jiném než o počítačové myši. Když ji Douglas Engelbart v roce 1968 poprvé ukázal světu, zřejmě netušil, že se jednou stane takřka nedílnou součástí všech počítačů.

Jistě, od dřevěné krabičky se dvěma kovovými koly prošla během minulých padesáti let značným vývojem, princip ale zůstává zachován. Stejně tak, jako u vertikálních počítačových myší, které v posledních letech zažívají viditelný rozmach. My se v dnešní recenzi zaměříme na jednoho z těch levnějších zástupců digitálních hlodavců, Verto Wireless Ergonomic Mouse od společnosti Trust.

Obsah balení: připraveno k provozu

Než se však vrhneme na to nejdůležitější, je třeba obligátně odpovědět na jednu z nejzákladnějších otázek – jaký je obsah balení? Na první pohled výrazná červeno bílá krabička v sobě skrývá samotnou počítačovou myš, rádiový přijímač s frekvencí 2,4 GHz (v případě bezdrátové varianty), dvojici AAA baterií a samozřejmě mini návod. Zkrátka to nejdůležitější.

Myš, rádiový přijímač, dvě AAA baterie a návod. Takový je obsah balení vertikální myši od Trustu

Design: ergonomie v hlavní roli

Pokud jste, stejně jako já, byli doposud zvyklí jen na tradiční počítačové myši, zaujme vás Verto Wireless Ergonomic Mouse na první dobrou. Samotný vertikální vzhled je oproti „mainstream“ myším, vcelku očekávaně, naprosto odlišný. Design a celková konstrukce je zde zkrátka alfou a omegou všeho.

Zatímco máte vizuálně příjemný dojem, že se vám po stole prohání malá plachetnice, na nové držení si budete muset trochu zvykat. Zvláště pokud máte menší ruce. Při delším držení se často stává, že dlaň sklouzává z těla dolů. Je to zkrátka daň za vertikální tvarování, při kterém je více, než kdy dřív znát zemská přitažlivost.

Na druhou stranu jsem za měsíc používání neměl ani jednou pocit, že by byla ruka nějak nepříjemně namáhána, což může být určitě pozitivní zjištění pro řadu uživatelů, kteří s běžným tvarem počítačové myši mají problém.

Inovativní tvar si vyžaduje trochu zvyku

Hardware, výdrž a cena. Rozhodně má co nabídnout

I když je tvar to hlavní, co u této myši budete řešit, zapomenout nesmíme ani na další aspekty. Trust Verto Wireless Ergonomic Mouse disponuje rozměry 75 x 63 x 120 mm a hmotností 89 gramů (112 g s bateriemi), která se řadí mezi ty příjemnější. S myší jde velmi jemně manipulovat a celkově dělá to, co byste očekávali.

K tomu samozřejmě dopomáhá také citlivost, která je volitelná ve třech bodech – 800, 1200 a 1600. Samozřejmě, na nějaké profesionální hraní her to není, ale k tomu Verto Wireless Ergonomic Mouse není určena. K celkově solidnímu dojmu přispívá také šest, v dnešní době již vcelku standardních tlačítek v čele s možností kroku vpřed, zpět, vypnutí a DPI.

Za zmínku rovněž stojí výdrž baterie, která se podle výrobce pohybuje na hranici 5 měsíců. Osobně jsem tuto skutečnost neměl možnost prověřit, ale i při stále zapnutém stavu vydržela Verto Wireless Ergonomic Mouse bez sebemenších problému celý měsíc.

Šestice tlačítek dává tušit standardní výbavu dnešních myší, která ale vzhledem k ceně nikterak neurazí

Trust Verto Wireless Ergonomic Mouse: verdikt

Celkový dojem z Trust Verto Wireless Ergonomic Mouse je vcelku pozitivní. Vertikální poloha není určitě pro každého a záleží čistě na subjektivním pocitu každého uživatele, přičemž se najde jistě několik desítek z nich, kterým tato poloha pomůže odstranit dlouhodobé potíže s karpálními tunely a jinými nežádoucími aspekty běžných počítačových myší.

Zamrzí fakt, že myš je dodávána jen s výřezem pro praváky, leváci mají zkrátka smůlu. Menší mínus vidím také v použití bezdrátového přijímače, který nabízí konektor USB 2.0. Majitelé novějších MacBooků nebo obecně počítačů s odlišnou konektivitou tak zkrátka budou muset používat vždy nějaký hub, což nemusí být ve všech případech zrovna pohodlné. Velkým plusem je ale cena, která se u drátové verze pohybuje od 329 korun, respektive 429 korun za verzi bezdrátovou.

Majitelé novějších MacBooků s USB-C mají s bezdrátovým přijímačem ve verzi USB 2.0 smůlu

A co vy? Už jste někdy vyzkoušeli vertikální myš? Dáváte přednost osvědčené klasice nebo jste zastánci inovativnímu řešení?

8.5

Zpracování

8.0/10

Design

8.5/10

Výdrž baterie

9.0/10

Uživatelský zážitek

8.0/10

Cena

9.0/10

Plusy

  • ergonomický design
  • cena
  • hmotnost
  • funkční tlačítka

Mínusy

  • dongl s USB 2.0
  • Nové držení si žádá trochu zvyku
  • Ergonomie jen pro praváky

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

5 Komentáře

  1. pro silné bolesti oštěpařského lokte – vnitřní loket – jsem začal používat vertikální myš Logitech MX vertical, musím potvrdit, že postupně se bolest vytrácela až se vytratila. na začátku jsem tomu trochu pomáhal tapingem a Ibuprofenem , ale bez vertikální myšky by se bolest vracela. To jsem již vyzkoušel.

    1. Děkujeme za komentář, je fajn vědět, že to někomu reálně pomohlo. Trochu s podivem, že se vertikální myši v hojnějším počtu využívají až v posledních letech, když horizontální poloha není očividně ta jediná správná, jak si výrobci až donedávna mysleli 🙂

  2. Dnes jsem zakoupil ,připojil k PC a zjistil , že kolečko reaguje pouze na stisknutí. Po otáčení kolečka na jednu nebo druhou stranu se neděje nic (např. posunutí webové stránky , zvětšování obrázků atd.). V ovládacích panelech nevidím žádný problem – píše: zařízení pracuje správně. Na PC 3 měsíce starém s WIN 10 . Má někdo podobnou zkušenost nebo radu ?
    Díky za odpovědi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button