Recenze Lamax Shield: když chcete mít doma bezpečno
Bezpečnost a ochrana soukromí. To jsou v posledních letech nejčastěji skloňovaná slova napříč všemi odvětvími lidských činností. Čím dále více jsme zvyklí strážit data v našich mobilních telefonech nebo používat nejmodernější bezpečnostní prvky v autech. Co ale naše domovy? Ty častokrát přehlížíme, a přitom právě doma by se člověk měl cítit nejlépe a nejbezpečněji. A přesně k tomu nám může posloužit například chytrý bezpečnostní systém Shield od Lamaxu, který jsme v posledních dnech testovali.
Obsah balení: málo toho rozhodně není
Když mi pošťák Ondra doručil Lamax Shield v malé krabici, docela mě překvapil. Rozhodně bych netipoval, že do obsahu několika centimetrů čtverečních se může doslova nasáčkovat tolik zabezpečovacích prvků najednou. Hned po vybalení na vás vykoukne kontrolní panel, přes který probíhá veškerá správa zabezpečení vašeho domu. Pod ním se skrývá dvojice RFID čipů, dálkového ovládání a Lithium-Iontových baterií s kapacitou 800mAh (ty slouží při náhlém výpadku elektrické energie). Nechybí ani PIR senzor pohybu nebo magnetický senzor, který hlídá prostory oken, respektive dveří. K tomu všemu jsme si nechali zaslat i dvojici vzdáleně ovladatelných zásuvek. Suma sumárum, když k tomu přičtete hromadu příslušenství v podobě nejrůznějších stojánků a lišt pro efektivní umístění na zdi vaši domácnosti…zkrátka, na jedno odpoledne máte o zábavu postaráno.
Lamax Shield: komplexní zabezpečení našeho domova
To, že by měl být Lamax Shield spolehlivým hlídačem vašeho domova se nejspíš shodneme, je tomu tak ale doopravdy? Hned na začátek je třeba uznat, že skutečně ano. Jako každé zařízení má ale i svá negativa.
V hlavním panelu systému Lamax Shield se ukrývá slot pro Mini SIM kartu
Po prvním nastavení, kdy je zapotřebí vložit Mini SIM kartu (mimochodem, pro správné fungování je nutné smazat defaultní kód) se dále můžete připojit pomocí aplikace, která je dostupná pro Android i iOS zařízení. I přesto, že aplikace na iPhonu funguje spolehlivě, příkazy jako zamknutí, odemknutí a jiné probíhají vždy pomocí SMS. Co naopak potěší je fakt, že vývojáři neotáleli a už nyní je k dispozici optimalizované zobrazení pro iPhone X.
Aplikace Lamax Shield je minimalistická a přehledná, navíc podporuje češtinu
Možnost použití běžných příkazů jde ale samozřejmě i díky dálkovému ovládání. S jehož pomocí je možné zvolit zamknutí, odemknutí, domácí mód (částečné zabezpečení) a nouzový režim (spustí alarm bez ohledu na momentální nastavení zabezpečovacího systému). RFID čipy naopak slouží jen k aktivaci a deaktivaci celého systému. Nejlepší službu obvykle odvede při příchodu/odchodu, kdy se vám nechce přemýšlet, jaké tlačítko zmáčknout. Čip prostě jen přiložíte a kontrolní panel vyšle požadovaný signál do celé bezpečnostní soustavy.
RFID čip stačí jen přiložit k hlavnímu panelu a systém automaticky podle potřeby zvolí odemknutí nebo zamknutí vašeho domova
Jak už jsme zmínili na začátku, v balení se také nachází senzor pohybu. Ten, jak už název napovídá, sleduje pohyb v místnosti, když nejste doma. Zařízení pracuje na principu infračerveného spektra a mezi jeho největší přednosti řadím rozeznávání malých domácích zvířat. Tudíž, ani když patříte mezi velké milovníky psů, nemusíte se bát, že vám čtyřnohý miláček nechtěně spustí alarm. Spolehlivě funguje i magnetický senzor, který dle potřeby hlídá dveře nebo okna.
Senzor pohybu využívá infračervené spektrum a s celým systémem je neustále propojen
Plug & Play remote switch: už i zásuvky mohou být chytré
Poslední, neméně chytrou věcičkou, jsou zásuvky. Jistě, zásuvek je všude plno, tyhle ale nejsou úplně obyčejné. Pomocí aplikace je možné nastavit časy zapínání a vypínání zásuvek, což může výborně posloužit v případě, kdy například nečekaně vycestujete a je zapotřebí vzdáleně ovládat nějaký spotřebič. Hlavní zásuvka taktéž funguje jako rozšíření domácí sítě.
Chytrá zásuvka jako Wi-Fi rozšíření domácí sítě
Verdikt
Lamax Shield je skutečně komplexním zařízením pro ochranu domácnosti. Propojení jednotlivých bezpečnostních prvků je na dobré úrovni a za celou dobu používání jsme nezaznamenali větší obtíže. Půl pochvaly také patří vývojářům. Aplikace, která sdružuje celý bezpečnostní set je již optimalizována pro iPhone X, což je rozhodně pozitivní. iPad a jeho rozlišení však podporováno není, člověk se tak musí spokojit s malou obrazovkou uprostřed velkého displeje.
V prodeji jsou celkem dvě verze. Lamax Shield bez kamery, který jsme testovali i my, vychází na 5 490 korun a Lamax Shield Plus, tedy verze s kamerou, která stojí o 2 300 korun více, což rozhodně není málo. Jestli se verze s kamerou vyplatí nebo ne, nechám na vás. Možná jde o pomyslně poslední oko, které vám dá skutečnou jistotu při vzdálené kontrole vašeho domova.
Mám a jsem rovněž velice spokojen.Jen mám nyní problém.Potřebuji dokoupit magnet. čidla na okna nebo dvoře a ty nejsou nikde.
Dají se použit některá od jiné firmy ??