SeriályVidea

Začínám s 3D tiskem #3: tisknout si své sny, nebylo nikdy snazší

  • Tohle jsou moje zkušenosti s 3D tiskem po několika měsících?
  • Bambu Lab to má skvěle promyšlený obchodní model
  • Originální filamenty jdou na ruku zejména nováčkům

Mám za sebou první měsíce s 3D tiskárnou, nicméně ani v nejmenším si nedovolím říct, že této technologii plně rozumím. 3D tisk je řemeslo, které nelze ovládnout za pár týdnů. Vyžaduje to čas a především zkušenosti, které jsou v tomto ohledu naprosto klíčovou instancí.

A jelikož jsem minulé video věnoval prvním dojmům z tiskárny BambuLab A1 mini, nyní přichází na řadu se podělit o zkušenosti z praxe. Přes trysky tiskárny jsem stačil protlačit už hezkých pár kilogramů materiálu, které byly přetransformovány do několika stovek výtisků nejrůznějšího charakteru.

Ještě než jsem ale vytiskl první věc, tak jsem byl osobně velmi zvědavý na to, jak bude vypadat poměr úspěchů a proher. Na kolik pokažených tisků připadne jeden kvalitní výtisk? Jak dlouho bude trvat, než vychytám všechny tiskové parametry a když přijdou nezdary, nepřestane mě to bavit? Podobných otázek mě napadala celá řada, a nebudu lhát, měl jsem z toho celkem obavy.

O to větší překvapení dorazilo, když jsem zjistil, že Bambu Lab tiskárny jsou mnohem intuitivnější, než by člověk čekal. Tedy alespoň za předpokladu, že si člověk pořídí k tiskárně také originální Bambu Lab filamenty, které mají jednu zásadní výhodu.

Zkušenosti s tiskem na Bambu Lab A1 mini

S Bambu Lab filamenty je tisk hračka

Každá cívka filamentu od Bambu Lab obsahuje RFID čip, na kterém je zapsáno, o jaký druh materiálu se jedná. Při vložení do AMS si tiskárna tyto údaje načte a automaticky upraví tiskové parametry. Jednoduše řečeno, jako začátečník se pak nemusíte o nic starat, tiskárna sama pozná, o jakou jde barvu, typ materiálu a podle toho automaticky nastaví tiskový profil. A právě tuto vlastnost považuji za konkurenční benefit, který jde na ruku všem začínajícím uživatelům.

AMS Lite s nasazeným filamentem
AMS Lite | foto: Richard Streit

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že při použití originálních Bambu Lab filamentů máte takřka 100% jistotu, že se výtisk povede a nebude muset řešit žádné záludnosti pramenící ze špatného nastavení. Míra komfortu je v tomto směru opravdu vysoko, ovšem má to i své stinné stránky. Začínající 3D tiskař pak nemá takovou chuť experimentovat s materiály od jiných výrobců, kteří mají v nabídce zajímavější barvy a jsou také o něco levnější.

Ani s materiály třetích stran se není čeho bát

Na vlastní kůži jsem se ovšem přesvědčil, že pokud člověk sáhne po osvědčených značkách, kterých je opravdu požehnaně, tak se nemá čeho bát. V zásadě stačí v BambuStudio nastavit generický profil a spustit tisk. Některý výrobci materiálů, jako je například PM Filament, nabízí vlastní tiskové profily, které lze stáhnout a nahrát do sliceru.

Jak jsem zmínil na začátku, stále se cítím jako začátečník, ovšem díky tomu, že obsluhovat Bambu Lab tiskárny je opravdu snadné, nebojím se pustit ani do složitějších tisků. Za celou dobu, co vlastním Bambu Lab A1 mini, tak pouze jednou se mi stalo, že výtisk nedopadl, tak jak měl. Jedním dechem ale musím dodat, že k tomu došlo na základě, kterou jsem udělal při tiskové přípravě. O co konkrétně šlo a jak vypadají mé další zkušenosti s 3D tiskem, se dozvíte ve videu. Pokud si zároveň nechcete nechat ujít moje další videa a baví vás technologická témata, nezapomeňte se přihlásit k odběru na YouTube.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. mám Bambu Lab X1C s AMS (4 barvy), a používám filamenty z Hulína (https://fillamentum.cz) perfektně to sedí a nemusím to převíjet .. a tisk bez problému, skvěle navinuté (co sem kupoval z amazonu, tak to bylo dost otravné pač jsem musel filament přestřihnout v tisku a pak to rozmotat a zase navázat), neseká se to. Spokojenost 🙂

    1. X1C je hodně pěkná tiskárna! 🙂 O filamentech od Fillamentum jsem už také slyšel, ale osobně by mě zajímalo, v čem je podle vás jejich přidaná hodnota v porovnání s filamenty od Bambu Lab, které stojí +/- stejně.

      1. tak pro začátek je tam široká škála na výběr, ale HLAVNĚ tam furt “nesvítí” ten údaj SOLD OUT 🤣

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button