Novinky

3D tiskárna Bambu Lab A1 mini citelně zlevnila a navrch dostala hromadu nových funkcí

  • Bambu Lab A1 mini nečekaně zlevnila
  • Samotná tiskárna vyjde na necelých 7 tisíc
  • Navíc dostává novou verzi firmwaru s řadou užitečných vylepšení

Společnost Bambu Lab se rozhodla k nečekanému kroku a zlevnila svou nejdostupnější 3D tiskárnu A1 mini. Tím ovšem veškerá radost ani v nejmenším nekončí, jelikož výrobce vypustil pro tento model také softwarovou aktualizaci, která krom opravy chyb přináší řadu užitečných funkcí.

Začněme ale hezky popořádku. Bambu Lab A1 mini byla od svého uvedení prezentována jako ideální 3D tiskárna pro začínající uživatele. S tím korespondovala také cena, která byla s ohledem na funkční výbavu nečekaně příznivá. V Bambu Lab si ale nejspíše řekli, že svůj nejmenší model učiní ještě dostupnějším a předevčírem oznámili jeho další zlevnění. Nyní si tak můžete Bambu Lab A1 mini pořídit za 269 Eur (zhruba 6 800 Kč), respektive 429 Eur (cca 10 900 Kč) za combo s AMS jednotkou.

Přestože A1 mini patří mezi modely určené pro začínající 3D tiskaře, chlubí se řadou pokročilých funkcí, které byly dříve výsadou řádově dražších tiskáren. O to příjemnější je vidět, že výrobce neusnul na vavřínech a společně se slevovou akcí nadělil tiskárně nový firmware v1.2., který přináší hned několik funkčních vylepšení.

Bambu Lab A1 mini s AMS lite na stole
Bambu Lab A1 mini & AMS lite | foto: Richard Streit

Detekce “Air Printing“ (ve spojení s AMS)

K takzvanému “Air Printing“ dochází, když se tok filamentu zastaví nebo zpomalí natolik, že tryskou přestane procházet materiál, ovšem hlava tiskárny se stále pohybuje v rámci naprogramované úlohy. Firmware v1.2 přináší řešení v podobě automatické detekce, která sleduje data o podávání filamentu z AMS. Pokud se data z AMS a tiskárny neshodují s predikovaným množstvím filamentu v Gcode, dojde k pozastavení tisku a odeslání varovné notifikace. Důležité je ovšem dodat, že tato funkce je optimalizována pro trysky s průměrem 0,4 mm a větší. Na podpoře hotendů o velikosti 0,2 mm se nyní pracuje, ovšem v tuto chvíli není vůbec jasné, kdy se dostane do produkční verze.

Detekce tiskového plátu

Nezřídka se může stát, že zejména začínající uživatelé zapomenou usadit tiskový plat na vyhřívanou podložku. Přímým tiskem na tepelnou část pak může dojít k poškození tiskárny, což může vyjít pěkně draho. Funkce pro detekci tiskového plátu proto přináší elegantní řešení, s jehož pomocí lze výše uvedenému problému efektivně předejít.

AMS Lite s nasazeným filamentem
AMS Lite | foto: Richard Streit

Detekce obalení trysky filamentem

Tato funkce se stará o to, aby se předešlo nabalení filamentu na trysku, což může v krajních případech vést až k poškození důležitých částí tiskové hlavy. Funkce je ve výchozím nastavení zapnuta, takže nevyžaduje zásah ze strany uživatele. Systém kontroluje trysku po každých osmi gramech vytlačeného filamentu.

Aktualizace obsahuje také další novinky, které už sice nemají tak majoritní dopad na funkčnost, přesto ale uživatele potěší. Aktualizace zahrnuje například vylepšení kalibrace průtoku pro trysky s průměrem 0,2 mm či možnost vzdáleného prohlížení souborů a timelapsů uložených na SD kartě. Kompletní výčet změn v aktualizaci firmwaru najdete na tomto odkazu.

Pokud vás technologie 3D tisku zaujala a chcete se o ní dozvědět více informací, třeba včetně toho, jaké jsou moje zkušenosti z pohledu absolutního nováčka, nezapomeňte si projít mou sérii, kde mimo jiné popisuji život s Bambu Lab A1 mini.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button