Články

První Apple Watch byly pro firmu obrovské zklamání. Původní vize počítala s funkcí, jakou doteď nemají

  • První Apple Watch představovaly obrovské selhání
  • Apple byl zpočátku značně frustrovaný vlastním neúspěchem
  • Měření cukru v krvi bude pro Apple Watch představovat zásadní milník

Apple uvedl první generaci Apple Watch v roce 2015, respektive šlo o první produkt, jehož debut měl na starosti Tim Cook coby následovník zesnulého Steva Jobse. Tehdy Cook prohlásil, že Apple Watch představují další kapitolu v příběhu celé společnosti. Přes všechna vznešená slova to ale mohlo spíše budit dojem, že Apple zpočátku netušil, jaký problém mají jeho hodinky řešit. Společnost se původně soustředila na notifikace coby hlavní prodejní artikl. Později se však Apple Watch přetransformovaly do zařízení se zaměřením na fitness a zdraví.

A podle nejnovější zpráv to vypadá, že monitorování zdraví bylo vždy tou primární vizí, kvůli níž Apple Watch vlastně vznikly. Jde však o to, že první generace hodinek představovala obrovské selhání na úrovni vývoje. Původní Apple Watch sice dostaly snímač tepové frekvence, uměly měřit kroky a spálené kalorie, avšak původní myšlenka byla mnohem velkolepější. Apple si chytré hodinky představoval jako malou lékařskou laboratoř, jejíž ústřední částí bude glukometr od společnosti Avolonte Health.

Tajná firma na vývoj glukometru do Apple Watch

Avolonte byla dceřiná firma, kterou Apple tajně založil v roce 2011, aby pracovala na vývoji neinvazivního monitorování glukózy. Postupem času se ovšem ukázalo, že jde o mnohem tvrdší oříšek, než si vedení Applu dokázalo představit. Frustrace z neúspěchu pak vedla ke zrušení či zpomalení prací na celé řadě dalších projektů, což vyvolalo negativní reakce z řad lékařů a inženýrů, které si Apple na tyto projekty najal. Mimo to snímač tepu v první generaci Apple Watch nebyl údajně dost dobrý na to, aby se jím Apple jakkoli chlubil či nedejbože prezentoval jako jednu z hlavních funkcí.

Apple sice stále pracuje na tom, aby do svých hodinek dostal funkci sledování hladiny cukru v krvi či měření krevního tlaku, ovšem ani jedno z toho není primárním cílem. Spíše než o poskytování přesných měření, která by byla užitečná pro osoby se zdravotními potížemi, se Apple soustředí na identifikaci trendů, na jejichž základě pak hodinky můžou doporučit, aby uživatel vyhledal lékaře.

Proč se Apple rozhodl zvolit tuto strategii má samozřejmě více důvodů. Jedním z nich jsou schvalovací procesy pro zdravotnické pomůcky, které můžou trvat roky, a to Apple samozřejmě nechce. V kuloárech se ale zároveň proslýchá, že Apple má velké obavy z neúspěchu. Vedení firmy v čele s Timem Cookem raději volí jednodušší cesty, které neohrožují image značky.

Zdravotní funkcí budou přibývat pomalu

Zdravotní odborníci ovšem tvrdí, že pokud chce Apple, aby jeho produkty měly reálný přínos v oblasti zdravotnictví, musí být ochoten se vypořádat se všemi výzvami, které to s sebou přináší. Odborná veřejnost vidí největší problém v tom, že Apple sice umí vyrábět úžasné technologie, ale ve zdravotním segmentu našlapuje možná až se zbytečnou opatrností. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že pokud řídíte prakticky nejhodnotnější společnost na světě, představa i sebemenšího selhání je něco, čemu se chce každý manager vyhnout co možná největším obloukem.

Z uživatelského hlediska to znamená, že přidávání dalších zdravotních funkcí do Apple Watch bude mít pomalejší průběh. Ostatně toho si lze všimnout již nyní, kdy je na trhu druhá Apple Watch Ultra (recenze), které z pohledu zdravotních funkcí nepřinesly nic nového.

Via
9to5mac
Zdroj
bloomberg

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button